0-5 Yaş Aralığındaki Çocuklarda ‘Hayır’ Kavramı

Çocuklara-HayırDemeyi-Bilin
Paylaş
 

0-5 Yaş Aralığındaki Çocuklarda ‘Hayır’ Kavramı

Her çocuk belli bir çevrenin ve düzenin içine doğar. Çocuk içinde bulunduğu toplumun ve ailenin gelenekleri, düşünceleri, alışkanlıkları ve değerlerine uygun olarak kendinden beklenen yapması ve yapmaması gereken davranışları zaman içinde öğrenir. Mesela çocuklarda yatma saati, diş fırçalama, yeme düzeni gibi, bunlar bir kısıtlama değil, olması gereken düzenli yaşam sistemidir.

Öfke Krizleri

Ancak çocuklar hoşlarına gitmeyen kuralları kabul etmeyebilir ve buna karşı gelebilirler. İstediği yapılmayan çocuklar içsel duyguları ile bağırmaya, ısırmaya, vurmaya veya kendini yere atma gibi şiddet içeren yöntemlere başvurabilirler. Bu durumda aynı ölçüde sinirlenmek ve onun öfkesini öfkeyle bastırmaya çalışmak yapılan en büyük yanlıştır.

Karşınızda çığlık atan, kendini yere atan, ısıran ve ağlayan çocuk varsa tepkisiz kalmak oldukça güçtür. Ancak öfke krizi geçene kadar sakin olmalı ve kriz anı geçince normal bir ses tonuyla çocukla konuşulmalıdır ve durum anlayabileceği bir dil ile anlatılmalıdır. Sadece size zarar veriyorsa onu tutup göz kontağı kurarak bunu bir daha yapmaması konusunda sakince uyarın.

çocuklarda hayır kavramı

Sınırlar Koyun

Çocuklar kendilerini sınır konulmasından hoşlanmazlar. Fakat nerede durması, nasıl davranması, ne söylemesi, ne söylememesi konusunda ki sınırları yaşamı boyunca ihtiyaçları vardır ve bu sınırları onlara koyması gereken kişiler tabiki ebeveynleridir. Bu dönem oldukça zor bir dönem olsa da çocuğunuzla empati kurmak bu dönemi daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır. Onlara sağlıklı sınırlar koyarsanız cezalara ve tehtitlere gerek kalmayacağını sizde göreceksiniz. Kabul edilemeyecek durumlarda sık tekrarlanan yanlış davranışlarda tutarlı ve kararlı bir ‘hayır’ çocukta davranışın yeniden düzenlenmesine neden olacaktır.

Çocuklara sınır koymak onlara her şeyden önce sorumluluk sahibi olmayı öğretmektir. Sınır koymak çocuğa disiplin kavramını da öğretmektir. Dışarıdan koyduğunuz sınırlamalar çocuğun dış sınırlara gereksinim duymayacağı döneme kadar gereklidir. Her gelişim seviyesinin kendine özgü farklı sınırların çocuğa fark ettirilmesi kişisel gelişiminde oldukça önemlidir.

Çocuklara-HayırDemeyi-BilinÇocuklara-HayırDemeyi-Bilin

Çocuğa Hayır Derken Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler

Hayır derken;

 • Göz kontağı kurmalı
 • Sakin bir ses tonu kullanmalı
 • Neden hayır denildiğini açıklanmalı
 • Kararlı ve yapabileceği şeyler beklemeli
 • Doğrudan ve belirgin ifadeler seçilmeli
 • Sonuçla yüzleştirilmeli
Bu yazı 1305 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.