Ayakkabını Değil Çorabını Seç

Erkeklerde-Renkli-Çorap-Modası-
Paylaş
 

Ayakkabını Değil Çorabını Seç

Nasıl ki giyinmek, örtünmek anlamını aşmışsa çorap da ayakları sıcak tutma görevini, neredeyse ikinci planda taşır duruma geldi günümüzde. Bugün bile pazar tezgâhlarında üçlü beşli satılıyor olsa da çorap, tarzını ve karakterini yansıtmanın ana aksesuarlarından biri olmuş durumda.

corap_modasi

Çorabı Aksesuar Olarak Tanımlamak Hafif Kalıyor

Doğduğumuz andan ömrümüzün sonuna kadar, hepimizin istisnasız ihtiyaç duyduğu giyim parçasıdır. İç giyim markalarının çoğu çorap üretimi de yaptığından, giyim kategorisinde iç giyimle özdeşleşmiştir. Ancak çorap, iç çamaşırı gibi sadece özelimizdeki insanların görebileceği bir ürün değil. Bugün bazı firmalar ise çoraba hakkını vererek kendi başına bir kategori saymaktadır.

Hangi kategoride olursa olsun, yakın tarihimizde çorap, pek çok yeni yaklaşımla karşılaşmıştır. Dikkat çeken bir nokta var ki o da kadın modası ile kıyaslandığında erkeklerde çorap seçiminin daha radikal değişikliklere uğradığı gerçeğidir.

Kadının Mahareti Adamın Çorabından Sorulur Dönemi

Bu dönemde, pantolonun cinsi, kumaşı, rengi ne olursa olsun, çoraptaki tercih beyazdır. Özellikle kunduraların bıraktığı lekeleri çıkarmakta oldukça zorludur. O çorabın beyazlığı bir gurur meselesi, kadının şanı, maharetinin göstergesiydi. Dost başa düşman ayağa sözü bugün ayakkabıya atfedilse de asıl çoraplar için söylenmiş olması daha muhtemeldir. Sonraları beyaz çoraplar sadece spor ayakkabı ile kullanılmaya başlandı. Böylece erkeklerin çekmecelerinde, koyu renk ya da pantolonun rengine uygun çoraplar beyaz çorapların yerini aldı.

 Erkeklerin Renkle İmtihanı

Beyazdan siyah, gri, kahve gibi koyu renklere sert bir geçiş yapan erkek çorap akımı; ‘acaba çorap ayakkabıya mı pantolona mı uyumlu olmalı?’ sorunları ile boğuşurken, alınan radikal bir kararla erkeklerin ayakları renkleniverdi.  Erkekler giyim konusunda, uzunca bir süre koyu ya da pastel tonlara mahkûm edildikten sonra, öncesinde üst giyim ürünlerinde, sonrasında da pantolonlarda canlı renk akımı baş gösterdi. Renk konusunda baskıdan kurtulan erkek, dedesinin zorla giydirdiği ayakkabıları fırlatıp çıkaran Heidi’nin kırlarda delicesine çıplak ayak koşması gibi renkli giyim olayını abarttı ve rengârenk çoraplarla karşımıza çıkmaya başladı.

çorap modası

Aslında ayakları renklendirme tutkusu futbol kramponlarında ilk kendini göstermişti. Daha sonra spor ayakkabı ile gündelik hayatın içine taşınan bu renk cümbüşü en son çoraplarda karar kıldı ki bu da, çorabın ayakkabının önüne geçtiğinin bir diğer ispatı. Renklenen çoraplar,  tamamlayıcı parça olmaktan çıkıp, başlı başına bir stil göstergesi olarak erkek modasındaki yerini almış oldu. Artık dışarıda birçok erkeği ayağında renkli çoraplar ile görmek mümkün.

Bu yazı 4163 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU