Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri
Paylaş
 

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Yollarını ayırmaya karar veren çiftlerin sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. 2014 yılının verilerine göre, ülkemizde boşanan çiftlerin %21,8’i evliliklerinin 6 ila 10. yılları arasında ayrılmışlardır. Bu çiftlerin hepsinin 1 çocuk sahibi olduğu varsayılırsa 28.595 çocuğun anne babası ayrı yaşadığını farz edebiliriz.  Tahmini rakamlarla da olsa, ortaya çıkan sonuçlar, boşanmanın çocuğa etkisi konusunun, çiftlere olan etkisinden neden daha fazla konuşulduğunu açıklayabilmektedir.

Boşanmak Çocuk İçin Daha Doğru Olabilir

Anne babası ayrı olan çocukların daha mutsuz ya da sorunlu bir hayat geçirdikleri düşüncesi doğru değildir. Çiftlerin, evlilikte yaşadıkları mutsuzluk, ebeveyn kimliklerine de yansıyabilmektedir. Bu tür durumlarda çocuklar, ihtiyaç duydukları bakımı, sevgiyi alamayabilirler.

Anne veya baba, yerine getirmesi gereken görevleri yapsa bile, iç dünyasındaki mutsuzluk sebebi ile yakınlık hissi ve sevgiden yoksun davranışlar sergileyebilmektedir. Örneğin, anne sabah çocuğunu okula gitmesi için kaldıracak ama bir gece önce eşi ile yaptığı kavga yüzünden uyuyamadığından, mutsuz bir enerji yayacaktır. Bütün bunlar, pek çok çocuğun, huzursuz bir aile ortamında yetişmesine sebep olabilmektedir.

En Önemlisi Açıklama Aşamasıdır

Alışkın oldukları düzenin ve toplum tarafından benimsetilen aile yapısının var olmayacak olması hayatlarını zora sokabilmektedir. Ancak doğru yaklaşım tarzı ve ebeveynlerin duyarlı olmaları sayesinde bu zorlanma sürece sorunsuz atlatılabilmektedir. Süreci, en az hasarla ve kısa sürede atlatabilmeleri için, çocuğa durum dürüstçe ve çok dikkatli bir şekilde anlatılmalıdır. Boşanmanın çocuğa anlatılması, mümkünse her iki ebeveyn tarafından, beraber yapılmalıdır. İmkân varsa bu süreçte, uzman bir danışmanın desteği alınabilir.

Yaşa Göre Tepkiler Değişebilir

Her çocuk bu sürece karşı aynı tutum ve davranışları göstermeyecektir. Örneğin; boşanmanın, 2 yaşındaki çocuğa etkileri ile 14 yaşında ergenliğine adım atmakta olan bir çocuğa etkileri aynı olmayacaktır. Duruma adaptasyon ve yeni hayatını benimseme sürecinin uzunluğu da yaşa göre değişebilmektedir.

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Okul Öncesi Çocuklarında Gerileme Yaşanabilir

Bazı çalışmalara göre, okul öncesi döneminde ailesi boşanan erkek çocukların, kız çocuklarına göre daha fazla gelişimsel bozukluk yaşadıkları ve problemlerin daha uzun sürdüğü sonuçlarına varılmıştır. Okul öncesi dönemde, çocukların boşanmaya tepkileri daha abartılı olabilmektedir. Yine bu dönemde, yatağı ıslatma, parmak emmeye geri dönme, ebeveynlerden birine ya da her ikisine karşı öfke veya tam tersi fazla bağlanma sorunları görülebilmektedir. Ülkemizde bu yaş grubundaki çocuklar, genelde anne velayetine bırakıldığı için, boşanmanın kadın üzerindeki etkileri de çocuğun durumuna etki etmektedir.

Davranış Değişikliklerinin Altındaki Neden Anlaşılmalıdır

Çocuklardaki tutum ve davranış değişikliği, eski alışkanlıklara geri dönme yani gerileme dönemi yaşandığı durumlarda, boşanmanın psikolojik etkileri üzerinde durulmalıdır. Ancak psikolojik etki anlaşıldıktan sonra davranışlar üzerinde iyileştirme yapılabilir.

Bütün çocuklar, ailelerinin boşanma sürecinden dolayı korkuya kapılırlar. Ancak okul öncesi yaşlarda bu korku; sevilmeme, terk edilme, yiyecek ve yatacak yer bulamama gibi fantezi korkulardır. Bu duruma, bu yaşlardaki çocukların, ebeveyn bakımına muhtaç olduklarının farkında olmalarının etkisi vardır.

Ergenler Kendini Soyutluyor

Boşanan çiftlerin ergenlik çağındaki çocukları, daha çok kızgınlık göstermekte ve tepkilerini öfke ile ifade etmektedirler. Yine bu dönemde, ebeveynleri ayrılan çocuklar, kendilerini aileden soyutlamakta, geri çekmektedirler. Bu durum onların kızgınlıklarının daha kısa sürmesine ve duruma duyarsızlaşmalarına fayda sağlayabilmektedir.

Ergenlik çağındaki çocukların, cinsiyete bağlı tutum farklılıkları gösterdiğine dair, bazı bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar göre, erkek çocukları daha fazla itaatsizlik, saldırgan tutum sergilemektedir. Kız çocuklarında, arkadaşlarına aşırı düşkünlük ve flörte erken başlama eğimi görülebilmektedir.

Bu yazı 974 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçirdiğiniz bir dönemdesiniz. Aslında iyimser ve anlayışlı davranabilirsiniz ancak bazı olaylar ve kişiler radikal değişiklikler yapmanız için sizi zorlayabilir. Veya siz, çevrenizdeki güçlü kişileri karşınıza alabilirsiniz. Güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Daha önce değiştirmek isteyip cazgeçmiş olduğunuz konular tekrar karşınıza çıkabilir ve bu kez duygunuz daha farklı olduğu için karşılaştığınız olaylara şaşırabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha rahat hissedeceksiniz ve dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapılması gereken işler ile ilgileneceksiniz. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak istediğiniz bir gün. Sorumluluk gerektiren konular ile ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir konular karşınıza çıkabilir. Ciddiye alınmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve çevrenizin sizi önemsemesini istiyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve özellikle sevdiklerinize ve yakınlarınıza karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz. İlişkilerinizi zorlaştıracak davranışlarda bulunmasanız iyi olacak.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkileriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Kendinizi yalnız mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle burcun ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar, isteklerini gözden geçirirken biraz daha makul olmak için gayret göstermeli. Sevdiğinize karşı biraz daha anlayışlı ve sakin davranmalısınız. Bu arada kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan kaçının. Spor yapmak ve çevre gezilerine çıkmak sizi rahatlatacak. Çevrenizi değiştirmek ve yabancılar ile kuracağınız ilişkiler sizi rahatlatacak. Olaylara daha iyimser bir açıdan bakmaya çalışın ve sağlığınıza özen gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgilenebilir ve yakınlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Bu arada gençler, çocuklar, kardeşleriniz ve önemsediğiniz aile büyükleri ile görüşebilirsiniz. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve yakınlarınız sizin ziyaretinize gelebilir. Hareket halinde olmak ve projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Gizli düşünceleriniz olabilir. Ayrıca sizden gizlenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Etkileyici kişiler ile görüşebilirsiniz ve yepyeni istekler içine girebilirsiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilir, önemli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kaderinizdeki kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün. Veya karşılaştığınız bazı kişiler size tanıdık gelebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve anneniz ile aranızda daha önce geçmiş olayları hatırlayabilirsiniz. Annenizin veya ablanızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Ancak bunların üzerinde fazla durmayacaksınız ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükselecek ve olaylara daha iyimser açıdan bakacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve karmaşık fikirlerden uzaklaşıp sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Kendinize bakım yapabilir ve özen gösterebilirsiniz. Ayrıca babanız, amcanız veya ağabeyiniz ile ilgilenebilirsiniz. Babanız veya baba adayı arkadaşlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve bazı kaygılar hissedebilirsiniz. Endişelerden uzak durun ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımını alabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Dedikodular ile fazla ilgilenmeyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşmiş olabilir ve annenizi hatırlayabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki büyük kadınlar veya anne adayları ile ilgilenmeniz gerekebilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Fakat sakin ve kararlı davranabilirsiniz ve böylece kafanızı karıştıran her ne var ise, bilgilenmek için çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Ayrıca uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya beklemediğiniz ziyaretçileriniz olabilir. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Dışarda olmak ve farklı konular ile ilgilenmek sizi rahatlatacak.