Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri
Paylaş
 

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Yollarını ayırmaya karar veren çiftlerin sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. 2014 yılının verilerine göre, ülkemizde boşanan çiftlerin %21,8’i evliliklerinin 6 ila 10. yılları arasında ayrılmışlardır. Bu çiftlerin hepsinin 1 çocuk sahibi olduğu varsayılırsa 28.595 çocuğun anne babası ayrı yaşadığını farz edebiliriz.  Tahmini rakamlarla da olsa, ortaya çıkan sonuçlar, boşanmanın çocuğa etkisi konusunun, çiftlere olan etkisinden neden daha fazla konuşulduğunu açıklayabilmektedir.

Boşanmak Çocuk İçin Daha Doğru Olabilir

Anne babası ayrı olan çocukların daha mutsuz ya da sorunlu bir hayat geçirdikleri düşüncesi doğru değildir. Çiftlerin, evlilikte yaşadıkları mutsuzluk, ebeveyn kimliklerine de yansıyabilmektedir. Bu tür durumlarda çocuklar, ihtiyaç duydukları bakımı, sevgiyi alamayabilirler.

Anne veya baba, yerine getirmesi gereken görevleri yapsa bile, iç dünyasındaki mutsuzluk sebebi ile yakınlık hissi ve sevgiden yoksun davranışlar sergileyebilmektedir. Örneğin, anne sabah çocuğunu okula gitmesi için kaldıracak ama bir gece önce eşi ile yaptığı kavga yüzünden uyuyamadığından, mutsuz bir enerji yayacaktır. Bütün bunlar, pek çok çocuğun, huzursuz bir aile ortamında yetişmesine sebep olabilmektedir.

En Önemlisi Açıklama Aşamasıdır

Alışkın oldukları düzenin ve toplum tarafından benimsetilen aile yapısının var olmayacak olması hayatlarını zora sokabilmektedir. Ancak doğru yaklaşım tarzı ve ebeveynlerin duyarlı olmaları sayesinde bu zorlanma sürece sorunsuz atlatılabilmektedir. Süreci, en az hasarla ve kısa sürede atlatabilmeleri için, çocuğa durum dürüstçe ve çok dikkatli bir şekilde anlatılmalıdır. Boşanmanın çocuğa anlatılması, mümkünse her iki ebeveyn tarafından, beraber yapılmalıdır. İmkân varsa bu süreçte, uzman bir danışmanın desteği alınabilir.

Yaşa Göre Tepkiler Değişebilir

Her çocuk bu sürece karşı aynı tutum ve davranışları göstermeyecektir. Örneğin; boşanmanın, 2 yaşındaki çocuğa etkileri ile 14 yaşında ergenliğine adım atmakta olan bir çocuğa etkileri aynı olmayacaktır. Duruma adaptasyon ve yeni hayatını benimseme sürecinin uzunluğu da yaşa göre değişebilmektedir.

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Okul Öncesi Çocuklarında Gerileme Yaşanabilir

Bazı çalışmalara göre, okul öncesi döneminde ailesi boşanan erkek çocukların, kız çocuklarına göre daha fazla gelişimsel bozukluk yaşadıkları ve problemlerin daha uzun sürdüğü sonuçlarına varılmıştır. Okul öncesi dönemde, çocukların boşanmaya tepkileri daha abartılı olabilmektedir. Yine bu dönemde, yatağı ıslatma, parmak emmeye geri dönme, ebeveynlerden birine ya da her ikisine karşı öfke veya tam tersi fazla bağlanma sorunları görülebilmektedir. Ülkemizde bu yaş grubundaki çocuklar, genelde anne velayetine bırakıldığı için, boşanmanın kadın üzerindeki etkileri de çocuğun durumuna etki etmektedir.

Davranış Değişikliklerinin Altındaki Neden Anlaşılmalıdır

Çocuklardaki tutum ve davranış değişikliği, eski alışkanlıklara geri dönme yani gerileme dönemi yaşandığı durumlarda, boşanmanın psikolojik etkileri üzerinde durulmalıdır. Ancak psikolojik etki anlaşıldıktan sonra davranışlar üzerinde iyileştirme yapılabilir.

Bütün çocuklar, ailelerinin boşanma sürecinden dolayı korkuya kapılırlar. Ancak okul öncesi yaşlarda bu korku; sevilmeme, terk edilme, yiyecek ve yatacak yer bulamama gibi fantezi korkulardır. Bu duruma, bu yaşlardaki çocukların, ebeveyn bakımına muhtaç olduklarının farkında olmalarının etkisi vardır.

Ergenler Kendini Soyutluyor

Boşanan çiftlerin ergenlik çağındaki çocukları, daha çok kızgınlık göstermekte ve tepkilerini öfke ile ifade etmektedirler. Yine bu dönemde, ebeveynleri ayrılan çocuklar, kendilerini aileden soyutlamakta, geri çekmektedirler. Bu durum onların kızgınlıklarının daha kısa sürmesine ve duruma duyarsızlaşmalarına fayda sağlayabilmektedir.

Ergenlik çağındaki çocukların, cinsiyete bağlı tutum farklılıkları gösterdiğine dair, bazı bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar göre, erkek çocukları daha fazla itaatsizlik, saldırgan tutum sergilemektedir. Kız çocuklarında, arkadaşlarına aşırı düşkünlük ve flörte erken başlama eğimi görülebilmektedir.

Bu yazı 1304 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.