Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri
Paylaş
 

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Yollarını ayırmaya karar veren çiftlerin sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. 2014 yılının verilerine göre, ülkemizde boşanan çiftlerin %21,8’i evliliklerinin 6 ila 10. yılları arasında ayrılmışlardır. Bu çiftlerin hepsinin 1 çocuk sahibi olduğu varsayılırsa 28.595 çocuğun anne babası ayrı yaşadığını farz edebiliriz.  Tahmini rakamlarla da olsa, ortaya çıkan sonuçlar, boşanmanın çocuğa etkisi konusunun, çiftlere olan etkisinden neden daha fazla konuşulduğunu açıklayabilmektedir.

Boşanmak Çocuk İçin Daha Doğru Olabilir

Anne babası ayrı olan çocukların daha mutsuz ya da sorunlu bir hayat geçirdikleri düşüncesi doğru değildir. Çiftlerin, evlilikte yaşadıkları mutsuzluk, ebeveyn kimliklerine de yansıyabilmektedir. Bu tür durumlarda çocuklar, ihtiyaç duydukları bakımı, sevgiyi alamayabilirler.

Anne veya baba, yerine getirmesi gereken görevleri yapsa bile, iç dünyasındaki mutsuzluk sebebi ile yakınlık hissi ve sevgiden yoksun davranışlar sergileyebilmektedir. Örneğin, anne sabah çocuğunu okula gitmesi için kaldıracak ama bir gece önce eşi ile yaptığı kavga yüzünden uyuyamadığından, mutsuz bir enerji yayacaktır. Bütün bunlar, pek çok çocuğun, huzursuz bir aile ortamında yetişmesine sebep olabilmektedir.

En Önemlisi Açıklama Aşamasıdır

Alışkın oldukları düzenin ve toplum tarafından benimsetilen aile yapısının var olmayacak olması hayatlarını zora sokabilmektedir. Ancak doğru yaklaşım tarzı ve ebeveynlerin duyarlı olmaları sayesinde bu zorlanma sürece sorunsuz atlatılabilmektedir. Süreci, en az hasarla ve kısa sürede atlatabilmeleri için, çocuğa durum dürüstçe ve çok dikkatli bir şekilde anlatılmalıdır. Boşanmanın çocuğa anlatılması, mümkünse her iki ebeveyn tarafından, beraber yapılmalıdır. İmkân varsa bu süreçte, uzman bir danışmanın desteği alınabilir.

Yaşa Göre Tepkiler Değişebilir

Her çocuk bu sürece karşı aynı tutum ve davranışları göstermeyecektir. Örneğin; boşanmanın, 2 yaşındaki çocuğa etkileri ile 14 yaşında ergenliğine adım atmakta olan bir çocuğa etkileri aynı olmayacaktır. Duruma adaptasyon ve yeni hayatını benimseme sürecinin uzunluğu da yaşa göre değişebilmektedir.

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Okul Öncesi Çocuklarında Gerileme Yaşanabilir

Bazı çalışmalara göre, okul öncesi döneminde ailesi boşanan erkek çocukların, kız çocuklarına göre daha fazla gelişimsel bozukluk yaşadıkları ve problemlerin daha uzun sürdüğü sonuçlarına varılmıştır. Okul öncesi dönemde, çocukların boşanmaya tepkileri daha abartılı olabilmektedir. Yine bu dönemde, yatağı ıslatma, parmak emmeye geri dönme, ebeveynlerden birine ya da her ikisine karşı öfke veya tam tersi fazla bağlanma sorunları görülebilmektedir. Ülkemizde bu yaş grubundaki çocuklar, genelde anne velayetine bırakıldığı için, boşanmanın kadın üzerindeki etkileri de çocuğun durumuna etki etmektedir.

Davranış Değişikliklerinin Altındaki Neden Anlaşılmalıdır

Çocuklardaki tutum ve davranış değişikliği, eski alışkanlıklara geri dönme yani gerileme dönemi yaşandığı durumlarda, boşanmanın psikolojik etkileri üzerinde durulmalıdır. Ancak psikolojik etki anlaşıldıktan sonra davranışlar üzerinde iyileştirme yapılabilir.

Bütün çocuklar, ailelerinin boşanma sürecinden dolayı korkuya kapılırlar. Ancak okul öncesi yaşlarda bu korku; sevilmeme, terk edilme, yiyecek ve yatacak yer bulamama gibi fantezi korkulardır. Bu duruma, bu yaşlardaki çocukların, ebeveyn bakımına muhtaç olduklarının farkında olmalarının etkisi vardır.

Ergenler Kendini Soyutluyor

Boşanan çiftlerin ergenlik çağındaki çocukları, daha çok kızgınlık göstermekte ve tepkilerini öfke ile ifade etmektedirler. Yine bu dönemde, ebeveynleri ayrılan çocuklar, kendilerini aileden soyutlamakta, geri çekmektedirler. Bu durum onların kızgınlıklarının daha kısa sürmesine ve duruma duyarsızlaşmalarına fayda sağlayabilmektedir.

Ergenlik çağındaki çocukların, cinsiyete bağlı tutum farklılıkları gösterdiğine dair, bazı bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar göre, erkek çocukları daha fazla itaatsizlik, saldırgan tutum sergilemektedir. Kız çocuklarında, arkadaşlarına aşırı düşkünlük ve flörte erken başlama eğimi görülebilmektedir.

Bu yazı 1020 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün karamsar duygulardan uzaklaşacak ve kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Çeşitli davetler alabilir ve arkadaşlarınız ile buluşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve daha önce sizi rahatsız eden konulardan uzaklaşıp dikkatinizi yapmak istediğiniz pratik konulara yönelteceksiniz. Bu arada duygularınızın karışıklığı devam edebilir fakat şimdi duygular yerine aklınız ile hareket edebilirsiniz. Bugün arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapabilir, ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Bugün kendinizi keyifli hissedeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Kafanızı karıştıran konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi ideallerinize odaklayacaksınız. Hayal gücü gerektiren konular ilginizi çekecek. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler hayal gücünüzü uyandırabilir. Ayrıca mistik konular, sanatsal faaliyetler ve sanatçılar keyfinizi yerine getirecek ve hayallerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Bugün hareketli bir gün geçirebilirsiniz ve günün ilerleyen saatlerinde güçlü ve etkileyici tanıdıklarınız ile görüşebilirsiniz. Veya karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendi davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandıracak ve düşünceleriniz derinleşecek. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Dalgınlık nedeniyle evinizin veya arabanızın anahtarını kaybedebilirsiniz. Hatta önünüzde duran evrakları arayabilirsiniz. Aslında zihinsel faaliyetinizin hızlandığı bir dönem... Ancak düşünceleriniz konudan konuya çok hızlı geçiş yapabilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Bu arada size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ziyaretinize gelebilir veya çocukların sorunları ile ilgilenmeniz gerekebilir ve bu arada yapmanız gereken işleri ertelemeniz gerekebilir. İşlerinizi iyi planlamanız gereken bir dönem...
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. İsteklerinizi ortaya koyarken acele etmeyin ve duygusal davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. Bugün uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile karşılaşabilir, ilginç haberler alabilirsiniz. Kafanızı karıştıran her ne var ise, farklı çözümler bulabilirsiniz ve düşüncelerinizi değiştirmeyi başarabilirsiniz. Arkadaşlarınız, kardeşleriniz ve yakınlarınızın desteğini alacaksınız. Bugün çeşitli davetler alabilirsiniz ve bir süredir görmediğiniz arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Daha önce rahatsız olduğunuz konular hakkında fikirlerinizin değişmesine neden olacak haberler alabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve karmaşık düşünceler içine girebilirsiniz. Fakat moralinizi bozmayacaksınız. Bu arada olayları ve iletişimde bulunduğunuz kişileri kritik edebilirsiniz fakat eleştirici bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Bugün dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşacaksınız ve sevdiğiniz işler ile ilgileneceksiniz. Özellikle dostlarınızın ilgisi ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek ve yapmak istediğiniz uzun soluklu projelerinize dikkatinizi odaklayacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız organizasyonlar sırasında hoş teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Farklı ortamlar ve değişik çevreler dikkatinizi çekecek. Bu arada yabancılar ile ilişkilerinizde tedbirli olmalısınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yapabilirsiniz ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve olaylara bakış açınız tamamen değişebilir. Bu arada sorunları büyütmekten kaçının. Duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz ve ilişkilere daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Uğun uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün dostlarınızla birlikte yapacağınız organizasyonlarda eğlenceli vakit geçireceksiniz. Bu arada duygularınız dalgalanabilir. Ancak hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek. İlişkileriniz giderek daha sıcak olacak ve yabancılar ile birlikte olmak moralinizi yükseltecek. Ölüm, ölüm ötesi ve mistik konular ilginizi çekiyor. Fakat şimdi daha gerçekçi bir tavır içinde bulunacak ve hayallerinizi gerçekleştirmenin yollarını arayacaksınız. Her türlü yatırım araçlarıyla ilgilenebilir, zengin ve güçlü kişilerle iletişim kurabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Dikkatinizi kendinize odaklayacak ve projelerinizi gerçekleştirmek için çeşitli planlar yapacaksınız. Almış olduğunuz bazı haberler veya karşılaşmış olduğunuz kişilerin söyledikleri düşüncelerinizin derinleşmesine neden olmuş olabilir. Fakat bugün dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşacaksınız ve yaratıcılık gerektiren konular ile ilgileneceksiniz. Özellikle bilgisayar teknolojisi ve ortaya çıkan yenilikler sizi heyecanlandırabilir. Ayrıca ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz ve değişiyor olduğunuzu düşüneceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Özellikle önemsediğiniz kişilerden alacağınız iltifat ve destek moralinizi yükseltmiş olabilir. Ancak küçük detaylar gözünüzde büyüyebilir ve olaylara bakış açınız değişebilir. Özellikle yabancılar ile ilişkilerinizde daha tedbirli olmanız gerekiyor. Sevdiklerinizin ilgisi ve desteğini ile sabırlı davranmayı başarabilirsiniz. Bu arada mahkemeler ve adalet sistemi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Harekete geçmeden önce bilgisine güvendiğiniz kişilere danışabilirsiniz ve geleceğe yönelik isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Seyahatler ve hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Daha kararlı ve dikkatli ir tavır içinde olabilirsiniz ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir. Daha önce sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşmayı başaracaksınız ve dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Arkadaşlarınız ve kardeşleriniz ile ilgili fikirleriniz değişebilir. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece yaratıcı çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekebilirsiniz. Bu arada tarzınız ve davranışlarınızın değiştiğini hissedeceksiniz. Aslında üzerinizde hissettiğiniz baskı sayesinde bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz mümkün.
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilirsiniz. Duyduğunuz haberlerden etkilenebilir ve karmaşık düşünceler içine girebilirsiniz. Kafanız karışık olsa bile anlayışlı ve uzlaştırıcı bir tavır içinde olabilirsiniz. Fikirlerinizi ortaya koymak için acele etmeyin ve aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Faturalar ve evraklar ile ilgili bazı karışıklıklar çıkabilir ve daha önce yapmanız gereken işler ile şimdi daha fazla uğraşmanız gerekebilir. Fakat dostlarınızın desteğini alacaksınız ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz.