Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri
Paylaş
 

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Yollarını ayırmaya karar veren çiftlerin sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. 2014 yılının verilerine göre, ülkemizde boşanan çiftlerin %21,8’i evliliklerinin 6 ila 10. yılları arasında ayrılmışlardır. Bu çiftlerin hepsinin 1 çocuk sahibi olduğu varsayılırsa 28.595 çocuğun anne babası ayrı yaşadığını farz edebiliriz.  Tahmini rakamlarla da olsa, ortaya çıkan sonuçlar, boşanmanın çocuğa etkisi konusunun, çiftlere olan etkisinden neden daha fazla konuşulduğunu açıklayabilmektedir.

Boşanmak Çocuk İçin Daha Doğru Olabilir

Anne babası ayrı olan çocukların daha mutsuz ya da sorunlu bir hayat geçirdikleri düşüncesi doğru değildir. Çiftlerin, evlilikte yaşadıkları mutsuzluk, ebeveyn kimliklerine de yansıyabilmektedir. Bu tür durumlarda çocuklar, ihtiyaç duydukları bakımı, sevgiyi alamayabilirler.

Anne veya baba, yerine getirmesi gereken görevleri yapsa bile, iç dünyasındaki mutsuzluk sebebi ile yakınlık hissi ve sevgiden yoksun davranışlar sergileyebilmektedir. Örneğin, anne sabah çocuğunu okula gitmesi için kaldıracak ama bir gece önce eşi ile yaptığı kavga yüzünden uyuyamadığından, mutsuz bir enerji yayacaktır. Bütün bunlar, pek çok çocuğun, huzursuz bir aile ortamında yetişmesine sebep olabilmektedir.

En Önemlisi Açıklama Aşamasıdır

Alışkın oldukları düzenin ve toplum tarafından benimsetilen aile yapısının var olmayacak olması hayatlarını zora sokabilmektedir. Ancak doğru yaklaşım tarzı ve ebeveynlerin duyarlı olmaları sayesinde bu zorlanma sürece sorunsuz atlatılabilmektedir. Süreci, en az hasarla ve kısa sürede atlatabilmeleri için, çocuğa durum dürüstçe ve çok dikkatli bir şekilde anlatılmalıdır. Boşanmanın çocuğa anlatılması, mümkünse her iki ebeveyn tarafından, beraber yapılmalıdır. İmkân varsa bu süreçte, uzman bir danışmanın desteği alınabilir.

Yaşa Göre Tepkiler Değişebilir

Her çocuk bu sürece karşı aynı tutum ve davranışları göstermeyecektir. Örneğin; boşanmanın, 2 yaşındaki çocuğa etkileri ile 14 yaşında ergenliğine adım atmakta olan bir çocuğa etkileri aynı olmayacaktır. Duruma adaptasyon ve yeni hayatını benimseme sürecinin uzunluğu da yaşa göre değişebilmektedir.

Ayrılık Sürecinin Çocuklardaki Etkileri

Okul Öncesi Çocuklarında Gerileme Yaşanabilir

Bazı çalışmalara göre, okul öncesi döneminde ailesi boşanan erkek çocukların, kız çocuklarına göre daha fazla gelişimsel bozukluk yaşadıkları ve problemlerin daha uzun sürdüğü sonuçlarına varılmıştır. Okul öncesi dönemde, çocukların boşanmaya tepkileri daha abartılı olabilmektedir. Yine bu dönemde, yatağı ıslatma, parmak emmeye geri dönme, ebeveynlerden birine ya da her ikisine karşı öfke veya tam tersi fazla bağlanma sorunları görülebilmektedir. Ülkemizde bu yaş grubundaki çocuklar, genelde anne velayetine bırakıldığı için, boşanmanın kadın üzerindeki etkileri de çocuğun durumuna etki etmektedir.

Davranış Değişikliklerinin Altındaki Neden Anlaşılmalıdır

Çocuklardaki tutum ve davranış değişikliği, eski alışkanlıklara geri dönme yani gerileme dönemi yaşandığı durumlarda, boşanmanın psikolojik etkileri üzerinde durulmalıdır. Ancak psikolojik etki anlaşıldıktan sonra davranışlar üzerinde iyileştirme yapılabilir.

Bütün çocuklar, ailelerinin boşanma sürecinden dolayı korkuya kapılırlar. Ancak okul öncesi yaşlarda bu korku; sevilmeme, terk edilme, yiyecek ve yatacak yer bulamama gibi fantezi korkulardır. Bu duruma, bu yaşlardaki çocukların, ebeveyn bakımına muhtaç olduklarının farkında olmalarının etkisi vardır.

Ergenler Kendini Soyutluyor

Boşanan çiftlerin ergenlik çağındaki çocukları, daha çok kızgınlık göstermekte ve tepkilerini öfke ile ifade etmektedirler. Yine bu dönemde, ebeveynleri ayrılan çocuklar, kendilerini aileden soyutlamakta, geri çekmektedirler. Bu durum onların kızgınlıklarının daha kısa sürmesine ve duruma duyarsızlaşmalarına fayda sağlayabilmektedir.

Ergenlik çağındaki çocukların, cinsiyete bağlı tutum farklılıkları gösterdiğine dair, bazı bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar göre, erkek çocukları daha fazla itaatsizlik, saldırgan tutum sergilemektedir. Kız çocuklarında, arkadaşlarına aşırı düşkünlük ve flörte erken başlama eğimi görülebilmektedir.

Bu yazı 903 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. Ancak isteklerinizi konuşarak anlatmak yerine davranışlarınız ile ortaya koyarsanız, daha başarılı olacaksınız. Parasal konulara yönelik projeleriniz olabilir ancak gelişmeler beklediğinizden daha yavaş veya beklemediğiniz yönde gelişebilir. Aceleci davranmayın ve şimdilik olayların gelişmesini bekleyin. Bu arada projelerinizi geliştirebilirsiniz veya geliştirmek için araştırmalar yapabilirsiniz. Ekip çalışmaları yaparken tedbirli olun. Özellikle dikkat gerektiren işler yaparken dikkatinizi dağıtacak konulardan ve olaylardan uzak durmalısınız. Alışkanlıklarınız değişiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor ve geleceğe yönelik istekleriniz değişiyor. Şans ve şanssızlığı birlikte yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Fakat şanssızlık gibi görünen bazı olayların şansa dönüştüğünü anlayacaksınız ve kuruntulardan uzaklaşıp kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bazı değişikliklerden huzursuzluk duysanız bile çevrenizin saygı duyduğu kişiler ve büyüklerinizin sizi desteklediğini hissedeceksiniz. Bugün karşılaştığınız olaylara daha iyimser açıdan bakabilirsiniz ve neşeli tavırlarınız ile çevrenizi ve karşı cinsi etkileyebilirsiniz. Dostlarınız ile birlikte olmak ve yabancılar ile kuracağınız ilişkiler moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Gücünüzü ispatlamak veya kendinizi göstermek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ancak güç mücadelesinden uzak dursanız, daha iyi olacak. Bugün karşılaştığınız kişilerden ve aniden ortaya çıkan olaylardan etkilenebilirsiniz ve duygusal tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçının. Tahammülsüz ve sabırsız olabilirsiniz ancak seyahatler ve sportif faaliyetler sizin için rahatlatıcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün sevdiğinize isteklerinizi anlatabilirsiniz. Sempatik ve anlayışlı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Bu arada eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz ve ilginç fikirleriniz ile yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızdaki iletişim güçleniyor. Daha önce söylemek istediğiniz halde ortaya koyamadığınız fikirlerinizi şimdi anlatabilirsiniz ve yapmak istediğiniz organizasyonları gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bugün endişelerinizden uzaklaşacak ve yeni teknoloji ile ilgili gelişmelerle ilgileneceksiniz. Ayrıca bilimsel çalışmalar yapan kişiler ilginizi çekecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Duygusal ve hassas olacağınız bir gün. Sürprizlerden rahatsızlık duyabilirsiniz veya karşılaştığınız değişikliklere sert tepkiler gösterebilirsiniz. Güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Ayrıca olayları çok fazla sorgulamasanız iyi olacak. Özellikle isteklerinizi ortaya koymak için daha farklı yöntemler deneyebilirsiniz ve bu arada stratejinizi yenileyebilirsiniz. Aslında kendinizi yenilemek ve güçlü olmak için kuvvetli arzular duyuyorsunuz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Kendinizi çok fazla zorlamayın. Tabii çevrenizde bulunan kişileri de zorlamasanız iyi olacak. Bu arada parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artmış olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün keyfinizi yerine getiren karşılaşmalar olacak. Geleceğe yönelik ciddi hedefleriniz olabilir veya şimdiye kadar fazla önemsemediğiniz kişileri ve konuları ciddiye almaya başlayabilirsiniz. Sorumluluk gerektiren konulara talip olabilirsiniz ve kendinizi gereğinden fazla zorlayabilirsiniz. Bugün kendinizi rahat ve özgür hissedeceksiniz. Teknoloji ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz ve olaylara çok farklı açıdan bakan kişiler ile karşılaşabilir ve onların fikirlerinden etkilenebilirsiniz. Hem eski tecrübelerinizi hatırlayacaksınız, hem de yeni gelişmelere ilgi duyacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
Güçlü kişilerin desteğini alabilirsiniz ve arkadaşlarınıza önemsediğiniz konuları anlatabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olmak için büyük bir gayret göstereceksiniz. Çocuklar, kardeşleriniz ve arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdikleriniz de sizi destekleyecek ve bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Sevdiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz ve endişelerinizden uzaklaşıp isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanacak ve bu arada karşılaştığınız güçlü kişilerden etkileneceksiniz ve kendinizi yenilemek için harekete geçeceksiniz.