Bahar Alerjisi

Bahar Alerjisi
Paylaş
 

 Bahar Alerjisi

Baharın gelmesiyle birlikte bitkilerdeki polenlerin rüzgârın da etkisiyle çevreye uçuşması ile insanların solunum yoluyla vücuda girer ve bazı alerjik hastalık belirtileri meydana gelir. Bu belirtiler; sık sık hapşırma, öksürük,  göz kaşıntısı, geniz akıntısı, broşlarda tıkanıklık gibi alerjik olan belirtilerdir.Alerji, zayıflayan bağışıklık sisteminin vücudumuzda üstlendiği görevi yaparken yanılmasıyla olur. Bağışıklık sistemi, insan vücudunun güvenlik görevlisi gibi çalışır. Vücuda zarar verecek maddelere karşı alarma geçer, beyni uyarır. Vücudun verdiği öksürük, hapşırık, ateş ve benzeri bütün sıkıntılar aslında vücudu korumak adına bağışıklık sisteminin alarm durumuna geçmesidir. Ama maalesef tüketilen hazır gıdalar, içerisinde katkı maddesi ve tatlandırıcı içeren besinler, aşırı deterjan tüketimi vücudun en önemli sistemi olan bağışıklık sisteminin ayarlarını bozar. Ayarları bozulan ve görevini yerine getirmekte zayıf kalan bu sistem vücuda zararı dokunmayacak maddelere karşıda aşırı ve abartılı tepkiler vererek vücuda giren maddeleri kötü olarak algılar. Bu sistemin algılamasındaki yanılmasının sıkıntısını da yine korumaya çalıştığı vücut çeker.

Alerjiden Korunma Yolları

 • Saçlar sık sık yıkanmalı saçlara bulaşan polenler yastıklara bulaşır ve alerjiye duyarlı olanların hastalığını tetikler.
 • Yastık kılıfları ve nevresimler haftalık değiştirilmeli ve ütülenmeli. Ayrıca yastıklarınızı elektrik süpürgesiyle çektirmenizde faydalı olacaktır.
 • Ev temizliğine dikkat edilmeli, toz ve küften arındırılmalı.
 • Polenler en fazla sabah saatlerinde uçuşur mümkünse bu saatlerde dışarıda olunmamalı.
 • Sonbaharda şubatve eylül arası kesin tanı için alerji testi yaptırılmalı. Bu aylarda alerji düzeyi yüksek olur.
 • Evinizde hayvan varsa tüyleri, toz ve küf de alerjiyi

Bahar Alerjisi

Bahar Alerjisi İçin Bitkisel Öneriler

ISIRGAN:Araştırmalara göre ısırgan çayının ve kurutulmuş ısırganın birçok hastalığa şifa olmasının yanında alerjik hastalıkların iyileşmesinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bir su bardağı sıcak suya bir çay kaşığı ısırgan otu atarak demlenmesini bekleyin ve günlük düzenli olarak için. Kanı seyreltici özelliğinden dolayı doktora danışarak içmekte fayda var.

KARABİBER VE BAL: Bal ve karabiber karışımı günlük bir tatlı kaşığı veya daha fazla tüketildiğinde iyileşme etkisi gösterir.

IHLAMUR, ZENCEFİL VE HAVLICAN KÖKÜ: Demliğinizde kaynayan suya bir tutam ıhlamur, 1-2 kök havlıcan ve küçük bir parça kurutulmuş kök zencefil atıp demleyin. Bu karışımla hazırlanan çayı her gün düzenli olarak en az bir ay olmak şartıyla hatta daha da uzun bir süre tükettiğinizde alerjik rinit veya alerjik astımdan da tamamen kurtulabilirsiniz.

Sonuç olarak bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, vücut da kendisini dışarıdan gelen her türlü zararlı maddele karşı en iyi şekilde korumayı bilecek donanıma sahiptir. Yeter ki bedenimizi her türlü tehlikeye karşı uyaran, güvenlik merkezimiz gibi çalışan bağışıklık sistemini sağlam tutmalı ve onu güçlendirecek takviye kuvvetleri göndermeliyiz. Ayrıca onu olumsuz etkileyen suni gıdalardan ve sentetik madde içeren deterjan veya gıdalardan uzak durmalıyız.

Bu yazı 965 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Yenilenmek ve radikal değişikliğe zorlayan durumlar ile başa çıkmak pek kolay değil. Ancak kendinizi çok fazla zorlamayın ve sorunları büyütmekten kaçının. Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygusal tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Seyahat etmek, uzaklara gitmek, yabancılar ve farklı mekanlar size hem çekici gelecek, hem de rahatsızlık hissedeceksiniz. Güç peşinde olabilirsiniz ancak güçlü kişileri karşınıza almaktan kaçının ve şimdilik olayların gelişmesini bekleyin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Duygularınız derinleşiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Aslında yaşam enerjiniz yüksek fakat kafanız karışık olduğu için kolay hastalanabilirsiniz. Özellikle boğazınızı koruyun ve tartışmalardan uzak durun. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın. Bu arada sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Ciddiye aldığınız kişilerin sizi önemsemesi için çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Biraz daha iyimser açıdan bakabilirseniz, bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Böylece sorunlar kendiliğinden çözülür.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde duygularınız yoğun olacak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Ani gelişmeler olabilir ve yaratıcılık gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Sürpriz gelişmeler dikkatinizi çekecek ve ilginç kişiler ile karşılaşacaksınız. Şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konulara ilgi duyabilirsiniz ve evrensel yardım projeleri ile ilgilenebilirsiniz. Bu arada olaylar beklediğinizden daha farklı bir yönde gelişebilir ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik hırslı ve sabırsız olmanız mümkün. Sakin olun ve olayların gelişmesini bekleyin. Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne yoğun duygularla başlayacak ve sonra sakinleşeceksiniz. Zaten ciddiye aldığınız konulara odaklandığınız için duygularınızı denetlemeniz gereken bir dönemdesiniz. Böylece göstereceğiniz sabır sayesinde hem tarzınızı değiştirmeyi başaracak, hem de isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmalarınızı sürdürmeye devam edeceksiniz. Ancak derinden etkileyici ve değiştirici durumlar karşısında istekleriniz de tamamen değişebilir. Sevdiklerinizin sizi anlamasını istiyorsunuz. Ancak sizin de anlayışlı ve ilgili davranmanız gerekiyor. Özgür olmak isterken verdiğiniz sözler ile kendinizi bağlamanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah kendinizi güçlü ve iyi hissederek uyanacaksınız. Gün içinde duyduklarınızı ciddiye alıp hemen tepki göstermeyin. Duyduklarınızın doğruluğunu araştırın. Yanlış anlamış olabilirsiniz. Tartışma ortamlarından uzak durun ve iddiacı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Özellikle çocuklar veya kardeşleriniz ile ilgili ortaya çıkan ani olaylar kafanızı karıştırabilir. Ayrıca iş arkadaşlarınız ve komşularınızla aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkları büyütmemeye özen gösterin. İletişim trafiğinde bazı aksaklıklar olabilir fakat çözümleyici davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedecek ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Alacağınız teklifler üzerinde düşünebilir, yeni projeler yapmaya başlayabilirsiniz. Dikkatli ve kararlı tutumunuzla çevrenizi etkileyeceksiniz. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişinin aracılığı ile saygın çevrelere girebilir ve büyük organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün isteklerinizi ortaya koymanız kolay olacak. Fikirlerinizi güzel bir biçimde anlatabilir, arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. İçinizden yükselen endişeler ile başa çıkabilirsiniz ve stratejik davranabilirsiniz. Çünkü isteklerinizi gerçekleştirme arzunuz çok kuvvetli...
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Olaylara iyimser açıdan bakanlar sorunları daha kolay çözebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde olursanız, sorunlar ile başa çıkmanız zor olabilir. Sağlığınıza özen gösterin. Özellikle kafası karışık olanlar kolay hasta olabilir... Aslında sizin için fırsat zamanı... Şansınızın yükseldiği bir dönemdesiniz ve hem sevdiklerinizin, hem de güçlü kişilerin desteğini alıyorsunuz. Ayrıca üzerinizde baskı duygusu uyandıran her ne var ise, bakış açınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi yenilemeyi başaracaksınız.
YAY BURCU YORUMU
Haberleşme ve iletişim trafiğiniz giderek hareketlenecek. İlginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen veya ilgi duymadığınız konular size şimdi çekici gelecek. İlginç konuları araştırabilir, sanatçılarla ve hatta bilim insanları ile işbirliği yapabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacağınız bir dönemde bulunuyorsunuz. Bugün moralinizi yükselten gelişmeler meydana gelecek fakat hırslı ve sabırsız bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sürpriz aşklar ve ilginç karşılaşmalar olabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gergin ve duygusal olabilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İş arkadaşlarınızla iletişimlerinizi gözden geçireceksiniz ve daha önce ortaya çıkmış olan sorunlara daha farklı açılardan bakacaksınız. Gelişen olaylar zorlayıcı ve gerilim yaratan cinsten olsa bile duygularınızı denetleyin. Aslında derinleşen düşünceleriniz sayesinde tepkilerinizi denetlemeyi başarabilirsiniz. Eskiden yapmak istediğiniz halde bir türlü gerçekleştirmediğiniz konular şimdi gündeme gelecek. Sevdiğiniz ile ilgili duygularınız değişebilir ve sevdiğinizi de değiştirmek isteyebilirsiniz. Bugün duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
KOVA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde kendinizi iyi hissedeceksiniz. Güne erken başlayabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar size geçmişi hatırlatabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Dikkatinizin kolay dağılacağı bir dönemdesiniz fakat yaratıcılık gerektiren konulara odaklanabilirsiniz ve ilginç çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekebilirsiniz. Bu arada dikkat gerektiren çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Eski sorunlar gündeme gelebilir ve yarım kalmış işleri tamamlamak için çalışırken hesapta olmayan başka aksaklıklar çıkabilir. Fakat düşünceleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak tarzınız da değişiyor. Sabırlı olanlar kazanacak.
BALIK BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve isteksiz hissedebilirsiniz. Fakat sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve önemsediğiniz işleri tamamlamak için büyük gayret göstereceksiniz. Bu arada patronlar ve ciddiye aldığınız kişilerin takdirini kazanacak ve kararlarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmak zor gelebilir fakat sabırlı ve anlayışlı olabilirsiniz. Böylece hem ilişkileriniz, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler istediğiniz yönde olacak. Sabırlı ve kararlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Bu arada istekleriniz değişiyor.