Bahar Alerjisi

Bahar Alerjisi
Paylaş
 

 Bahar Alerjisi

Baharın gelmesiyle birlikte bitkilerdeki polenlerin rüzgârın da etkisiyle çevreye uçuşması ile insanların solunum yoluyla vücuda girer ve bazı alerjik hastalık belirtileri meydana gelir. Bu belirtiler; sık sık hapşırma, öksürük,  göz kaşıntısı, geniz akıntısı, broşlarda tıkanıklık gibi alerjik olan belirtilerdir.Alerji, zayıflayan bağışıklık sisteminin vücudumuzda üstlendiği görevi yaparken yanılmasıyla olur. Bağışıklık sistemi, insan vücudunun güvenlik görevlisi gibi çalışır. Vücuda zarar verecek maddelere karşı alarma geçer, beyni uyarır. Vücudun verdiği öksürük, hapşırık, ateş ve benzeri bütün sıkıntılar aslında vücudu korumak adına bağışıklık sisteminin alarm durumuna geçmesidir. Ama maalesef tüketilen hazır gıdalar, içerisinde katkı maddesi ve tatlandırıcı içeren besinler, aşırı deterjan tüketimi vücudun en önemli sistemi olan bağışıklık sisteminin ayarlarını bozar. Ayarları bozulan ve görevini yerine getirmekte zayıf kalan bu sistem vücuda zararı dokunmayacak maddelere karşıda aşırı ve abartılı tepkiler vererek vücuda giren maddeleri kötü olarak algılar. Bu sistemin algılamasındaki yanılmasının sıkıntısını da yine korumaya çalıştığı vücut çeker.

Alerjiden Korunma Yolları

 • Saçlar sık sık yıkanmalı saçlara bulaşan polenler yastıklara bulaşır ve alerjiye duyarlı olanların hastalığını tetikler.
 • Yastık kılıfları ve nevresimler haftalık değiştirilmeli ve ütülenmeli. Ayrıca yastıklarınızı elektrik süpürgesiyle çektirmenizde faydalı olacaktır.
 • Ev temizliğine dikkat edilmeli, toz ve küften arındırılmalı.
 • Polenler en fazla sabah saatlerinde uçuşur mümkünse bu saatlerde dışarıda olunmamalı.
 • Sonbaharda şubatve eylül arası kesin tanı için alerji testi yaptırılmalı. Bu aylarda alerji düzeyi yüksek olur.
 • Evinizde hayvan varsa tüyleri, toz ve küf de alerjiyi

Bahar Alerjisi

Bahar Alerjisi İçin Bitkisel Öneriler

ISIRGAN:Araştırmalara göre ısırgan çayının ve kurutulmuş ısırganın birçok hastalığa şifa olmasının yanında alerjik hastalıkların iyileşmesinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bir su bardağı sıcak suya bir çay kaşığı ısırgan otu atarak demlenmesini bekleyin ve günlük düzenli olarak için. Kanı seyreltici özelliğinden dolayı doktora danışarak içmekte fayda var.

KARABİBER VE BAL: Bal ve karabiber karışımı günlük bir tatlı kaşığı veya daha fazla tüketildiğinde iyileşme etkisi gösterir.

IHLAMUR, ZENCEFİL VE HAVLICAN KÖKÜ: Demliğinizde kaynayan suya bir tutam ıhlamur, 1-2 kök havlıcan ve küçük bir parça kurutulmuş kök zencefil atıp demleyin. Bu karışımla hazırlanan çayı her gün düzenli olarak en az bir ay olmak şartıyla hatta daha da uzun bir süre tükettiğinizde alerjik rinit veya alerjik astımdan da tamamen kurtulabilirsiniz.

Sonuç olarak bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, vücut da kendisini dışarıdan gelen her türlü zararlı maddele karşı en iyi şekilde korumayı bilecek donanıma sahiptir. Yeter ki bedenimizi her türlü tehlikeye karşı uyaran, güvenlik merkezimiz gibi çalışan bağışıklık sistemini sağlam tutmalı ve onu güçlendirecek takviye kuvvetleri göndermeliyiz. Ayrıca onu olumsuz etkileyen suni gıdalardan ve sentetik madde içeren deterjan veya gıdalardan uzak durmalıyız.

Bu yazı 1445 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.