Balık Tüketimi

balık tüketiminin faydaları
Paylaş
 

Balık Tüketimi

Balık içerdiği vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Kalp rahatsızlıklarından kemik gelişimine, ruhsal hastalıklara kadar birçok hastalığa iyi gelen balık çeşitlerine göre birbirinden farklı ve lezzetli tatlara sahiptir. Uzmanlar haftada iki defa balık tüketmenin oldukça faydalı olduğunu belirtiyor. Özellikle anne adayları, yaşlılar ve çocuklar dengeli ve sağlıklı beslenmek için düzenli olarak tüketmelidir.

Balık Yemenin Faydaları

Balık yemenin her yaş grubuna, her hastaya, her bireye faydası vardır. Kemik gelişimi, kemik sağlamlılığı bakımından oldukça önemlidir.

Kemik erimesi sorunu yaşayanların ve menopoz dönemindeki kadınların balık tüketmesi gerekir. Balık yağları da çok faydalıdır. Balıkta bulunan yağ asitleri süt, peynir, et gibi diğer hayvansal gıdalarda yoktur. Balıkta bulunan bu yağ asitleri kanın damarlarda pıhtılaşmasını önleyerek atardamar tıkanmasına engel olur. Felç riskini azaltır, tansiyonu düşürür. Şeker hastalarına doktorlar özellikle tavsiye eder. Çünkü şeker hastaları için kalp krizi ve felç riski daha yüksektir.

 Balık tüketimi kilo kontrolü için de önemlidir. Çünkü balığın içinde bulunan yağ oranı çok düşüktür. Bu nedenle zayıflamak için diyet listelerinin bir numaralı besinidir. Kış aylarında bedenimizin ihtiyacı olan A, B1,  B2 ve D vitaminlerini balık tüketerek karşılayabiliriz.

Ayrıca balıkta bulunan fosfor, kalsiyum, iyot, Demir, A, D ve B12 vitaminleri çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine yardımcı olur. Hafızayı kuvvetlendirir, yorgunluk hissini yok eder ve vücudunuza enerji verir. Gözlerimizi kuvvetlendirir. Sağlıklı diş oluşumuna yardımcıdır. Cilt rengini güzelleştirir.  İçerisindeki demir sayesinde saç tellerini güçlendirir, dökülmesini önler. Kolesterolü düzenler, kalp krizini önler. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşır. Uzmanlara göre tüm bu faydaları görebilmek için haftada en az 300 gram balık tüketmemiz gerekir. Özellikle hamile ve emziren bayanlar anne ve çocuk sağlığı için haftada 2veya 3 kez tüketilmelidir.

balık tüketiminin faydaları

Balık Alırken Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Taze balık parlak gözlü olur ve gözleri dışa dönük olur. Solungaçları parlak kırmızı olur. Taze balıkta parmakla dokununca oluşan çukurluk anında düzelir. Bayat balıkta iz kalır. Taze balık genelde kokusuz olur, bayatlarsa koku oluşur. Pullara bastırınca elimize geliyorsa pullar bayattır. Taze balığın derisi parlak ve gergin olur.

Bu yazı 855 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karar veremediğiniz konu ile ilgili önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Değişik fikirler karşısında farklı düşünceleriniz olabilir. Ancak kararlarınızı sürdürmek için gayret göstereceksiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak harekete geçmeden önce iyi araştırın ve duyduklarınızı hemen ciddiye almayın. İş ortaklığı, evlilik ve benzeri konular gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştireceğiniz uygun koşullar oluşuyor fakat korkularınız ile başa çıkmanız gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi derin duygular içinde bulacaksınız ve sabah saatlerinde kendi içinize bakacaksınız. Şimdiye kadar yaşadığınız olayları, geçmişte yaşadıklarınızın sonuçlarını ve geleceğe yönelik yapmak istediklerinizi gözden geçireceksiniz. Daha dikkatli ve planlı davranmayı başarabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyacaksınız. Ekip çalışmaları yaparken heyecan duyabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak, keyfinizi yerine getirecek. Farklı ortamlar ve değişik insanlar ile tanışabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rahat olduğunuz bir dönem ve bugün keyfiniz yerinde. İlginç gelişmeler dönemindesiniz ve hedefinize ulaşmak için büyük arzular duyacaksınız fakat dışardan bunu yansıtmayacak ve sakin davranışlarınızı koruyacaksınız. Öğlene doğru alacağınız bazı haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni çevreler ve değişik insanlar ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada güç mücadelesi yapmayın ve kendinizi fazla zorlamayın. Daha doğrusu şansınızı sorgulamaktan kaçının. Biraz makul olursanız, projelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde beklediğiniz bir haber ile heyecanlanacaksınız. Parasal konulara yönelik isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklediğiniz haberleri almanız mümkün. Özellikle ciddiye aldığınız bir konuyla ilgili gelişmeler hırs yapmanıza neden olabilir. Öğlene doğru duygularınız aniden değişebilir. Özellikle sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz giderek özgürleşebilir. Böylece yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve çok ilginç projeler yapabilirsiniz. Farklı ortamlar ve ilginç kişiler sizi destekleyecek. İmkansız gibi görünen isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sabırlı olun.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sabah saatlerinde duygularınız dalgalanabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz gün içinde değişecek. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Aslında verimli bir dönemde bulunuyorsunuz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz kararlılık ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Büyüklerinizin ve önemli kişilerin takdirini kazanabilirsiniz. Kariyer yapmak ve statüsünü yükseltmek için uygun koşullar meydana geliyor. Ayrıca yatırıma yönelik çalışmalar içinde olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bütün dikkatinizi maddeye odakladığınız bir dönemdesiniz ve gelişmeler karşısında sabırsızlık duysanız bile isteklerinizi gerçekleştirmek için duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Çünkü geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yaptığınız bir dönemdesiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek stratejiler yapabilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve harekete geçeceksiniz. Bu arada güç mücadelesinden uzak durun ve mantığınız ile hareket edin. Yakınlarınızın sizi destekleyecek. Arkadaşlarınıza danışabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başarabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
İzlediğiniz yolda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz fakat sorumluluklarınız nedeniyle harekete geçmeniz pek kolay olmayacak Aslında yola çıkmak ve harekete geçmek için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak çok fazla tedbirli davranmanız mümkün. İlginç gelişmeler olabilir ve sempatik tavırlarınız ile hem karşı cinsi, hem de yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. Ancak iddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında düşünceleriniz ve hayata bakış açınız değişiyor. Ciddiye aldığınız konular da değişmeye başlıyor. Sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir.
YAY BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacaksınız. Ayrıca sunmak istediğiniz projeleri ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konuları fazla önemsemeyeceksiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakacaksınız. Teknolojiyi takip eden kişiler ve yaratıcı çalışmalar ilginizi çekecek. Bugün sergiler, açılışlar ve ilginç tasarımların sergilendiği mekanlarda dolaşabilirsiniz ve farklı kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU