Balık Tüketimi

balık tüketiminin faydaları
Paylaş
 

Balık Tüketimi

Balık içerdiği vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Kalp rahatsızlıklarından kemik gelişimine, ruhsal hastalıklara kadar birçok hastalığa iyi gelen balık çeşitlerine göre birbirinden farklı ve lezzetli tatlara sahiptir. Uzmanlar haftada iki defa balık tüketmenin oldukça faydalı olduğunu belirtiyor. Özellikle anne adayları, yaşlılar ve çocuklar dengeli ve sağlıklı beslenmek için düzenli olarak tüketmelidir.

Balık Yemenin Faydaları

Balık yemenin her yaş grubuna, her hastaya, her bireye faydası vardır. Kemik gelişimi, kemik sağlamlılığı bakımından oldukça önemlidir.

Kemik erimesi sorunu yaşayanların ve menopoz dönemindeki kadınların balık tüketmesi gerekir. Balık yağları da çok faydalıdır. Balıkta bulunan yağ asitleri süt, peynir, et gibi diğer hayvansal gıdalarda yoktur. Balıkta bulunan bu yağ asitleri kanın damarlarda pıhtılaşmasını önleyerek atardamar tıkanmasına engel olur. Felç riskini azaltır, tansiyonu düşürür. Şeker hastalarına doktorlar özellikle tavsiye eder. Çünkü şeker hastaları için kalp krizi ve felç riski daha yüksektir.

 Balık tüketimi kilo kontrolü için de önemlidir. Çünkü balığın içinde bulunan yağ oranı çok düşüktür. Bu nedenle zayıflamak için diyet listelerinin bir numaralı besinidir. Kış aylarında bedenimizin ihtiyacı olan A, B1,  B2 ve D vitaminlerini balık tüketerek karşılayabiliriz.

Ayrıca balıkta bulunan fosfor, kalsiyum, iyot, Demir, A, D ve B12 vitaminleri çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine yardımcı olur. Hafızayı kuvvetlendirir, yorgunluk hissini yok eder ve vücudunuza enerji verir. Gözlerimizi kuvvetlendirir. Sağlıklı diş oluşumuna yardımcıdır. Cilt rengini güzelleştirir.  İçerisindeki demir sayesinde saç tellerini güçlendirir, dökülmesini önler. Kolesterolü düzenler, kalp krizini önler. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşır. Uzmanlara göre tüm bu faydaları görebilmek için haftada en az 300 gram balık tüketmemiz gerekir. Özellikle hamile ve emziren bayanlar anne ve çocuk sağlığı için haftada 2veya 3 kez tüketilmelidir.

balık tüketiminin faydaları

Balık Alırken Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Taze balık parlak gözlü olur ve gözleri dışa dönük olur. Solungaçları parlak kırmızı olur. Taze balıkta parmakla dokununca oluşan çukurluk anında düzelir. Bayat balıkta iz kalır. Taze balık genelde kokusuz olur, bayatlarsa koku oluşur. Pullara bastırınca elimize geliyorsa pullar bayattır. Taze balığın derisi parlak ve gergin olur.

Bu yazı 1470 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.