Balık Tüketimi

balık tüketiminin faydaları
Paylaş
 

Balık Tüketimi

Balık içerdiği vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Kalp rahatsızlıklarından kemik gelişimine, ruhsal hastalıklara kadar birçok hastalığa iyi gelen balık çeşitlerine göre birbirinden farklı ve lezzetli tatlara sahiptir. Uzmanlar haftada iki defa balık tüketmenin oldukça faydalı olduğunu belirtiyor. Özellikle anne adayları, yaşlılar ve çocuklar dengeli ve sağlıklı beslenmek için düzenli olarak tüketmelidir.

Balık Yemenin Faydaları

Balık yemenin her yaş grubuna, her hastaya, her bireye faydası vardır. Kemik gelişimi, kemik sağlamlılığı bakımından oldukça önemlidir.

Kemik erimesi sorunu yaşayanların ve menopoz dönemindeki kadınların balık tüketmesi gerekir. Balık yağları da çok faydalıdır. Balıkta bulunan yağ asitleri süt, peynir, et gibi diğer hayvansal gıdalarda yoktur. Balıkta bulunan bu yağ asitleri kanın damarlarda pıhtılaşmasını önleyerek atardamar tıkanmasına engel olur. Felç riskini azaltır, tansiyonu düşürür. Şeker hastalarına doktorlar özellikle tavsiye eder. Çünkü şeker hastaları için kalp krizi ve felç riski daha yüksektir.

 Balık tüketimi kilo kontrolü için de önemlidir. Çünkü balığın içinde bulunan yağ oranı çok düşüktür. Bu nedenle zayıflamak için diyet listelerinin bir numaralı besinidir. Kış aylarında bedenimizin ihtiyacı olan A, B1,  B2 ve D vitaminlerini balık tüketerek karşılayabiliriz.

Ayrıca balıkta bulunan fosfor, kalsiyum, iyot, Demir, A, D ve B12 vitaminleri çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine yardımcı olur. Hafızayı kuvvetlendirir, yorgunluk hissini yok eder ve vücudunuza enerji verir. Gözlerimizi kuvvetlendirir. Sağlıklı diş oluşumuna yardımcıdır. Cilt rengini güzelleştirir.  İçerisindeki demir sayesinde saç tellerini güçlendirir, dökülmesini önler. Kolesterolü düzenler, kalp krizini önler. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşır. Uzmanlara göre tüm bu faydaları görebilmek için haftada en az 300 gram balık tüketmemiz gerekir. Özellikle hamile ve emziren bayanlar anne ve çocuk sağlığı için haftada 2veya 3 kez tüketilmelidir.

balık tüketiminin faydaları

Balık Alırken Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Taze balık parlak gözlü olur ve gözleri dışa dönük olur. Solungaçları parlak kırmızı olur. Taze balıkta parmakla dokununca oluşan çukurluk anında düzelir. Bayat balıkta iz kalır. Taze balık genelde kokusuz olur, bayatlarsa koku oluşur. Pullara bastırınca elimize geliyorsa pullar bayattır. Taze balığın derisi parlak ve gergin olur.

Bu yazı 949 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygularınızın yoğun olacağı bir gün... Karşılaştığınız olaylara büyük bir hassasiyetle yaklaşabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olun ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. Aslında yaratıcı çalışmalar yapabilir ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılar ile iş birliği yapabilir, içinde bulunduğunuz koşulların dışında farklı yerlerde yaşamak için şartlarınızı zorlayabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yeni stratejiler yapacaksınız. Güçlü kişilerle karşılaşabilir ve onların fikirlerinden etkilenebilirsiniz. Yepyeni projeler yapacağınız bir döneme giriyorsunuz. Bilinçaltınızı etkilemiş olan eski olayları hatırlayacak ve düşüncelerinizi tamamen değiştirmeyi başaracaksınız. Ekip çalışmalarında başarılı olacak ve yaratıcı fikirlerinizle çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak ve hoş fırsatlar karşınıza çıkacak. Şanslı olduğunuzu düşüneceksiniz ancak iyi değerlendirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir haftaya başlıyorsunuz. Kardeşleriniz, arkadaşlarınız ve çocukların sorunlarıyla ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada yapmanız gereken işleri ihmal edebilirsiniz. Aslında yapabileceklerinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçınmanız gerekiyor. Kendinizi çok fazla zorlamayın. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve eski projeleriniz gündeme gelebilir. Ancak eski olanı yenilemeniz gerekiyor. Bugün araştırma, geliştirme ve projeler üzerinde çalışmak için uygun zaman.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve çocuklarla ilgilenmeniz gerekebilir. Her türlü soruna kolay çözüm bulabileceğiniz bir gün. Ancak sabah saatlerinde hayallerin dağıtıcı etkisinden uzak durmalısınız. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklamayı başarabilirseniz, yepyeni projeler üreteceksiniz. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilir ve yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde yabancılar, yabancı ülkeler ve seyahatler ile ilgilenebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Kafanızı karıştıran düşünceleriniz olabilir fakat bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için büyük gayret göstereceksiniz. Devlet daireleri, hukuk ve resmiyet gerektiren işlerle ilgili baskı uyandıran durumlar olabilir ve siz bunları çözmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Aslında tarzınızda değişiklik yapabilirseniz, karşılaşmış olduğunuz sorunları çok daha kolay çözmeyi başaracaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde geleceğe yönelik beklentilerinizi gözden geçireceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Haftaya keyifli başlayacak ve daha önceden planlamış olduğunuz işlerinizi disiplinli bir biçimde yapacaksınız. Patronlar ve önemli kişilerle ilişkilerinizi güçlendirebilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştireceğinize dair olan inancınız kuvvetlenecek. Ciddiyet gerektiren konularda ortaya koyduğunuz rahat davranış ile çevrenizi etkileyebilir ve sorunları mesele haline getirmeden çözebilirsiniz. Böylece büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Ayrıca devlet dairelerinde işi olanlar bugün işlerini kolay yapacaklar.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün duygusal ve hassas olacaksınız fakat dikkatiniz giderek yükseliyor. Eski projelerinizi hatırlayacak ve geleceğe yönelik yeni düşünceler içine gireceksiniz. Güç, zenginlik ve kariyer peşinde koşabilirsiniz. Haberleşme trafiğiniz giderek hareketleniyor. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişiden etkilenebilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz projeleri gerçekleştirmenize yardımcı olacak kişilerle de karşılaşmanız mümkün. Günün ilerleyen saatlerinde yetiştirmeniz gereken işler yüzünden gerilim hissedebilirsiniz fakat arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU