Bebek Depresyonu Nedir?

Bebek Depresyonu Nedir?
Paylaş
 

Bebek Depresyonu Nedir?

Çağımızın en önemli psikolojik sorunlarından biri olan depresyon sadece yetişkinlik döneminin değil bebeklik ve çocukluk döneminin de önemli bir sorunu durumunda. Bebeklerdeki duy durum bozukluklarının başında gelen bebek depresyonu sadece bu dönemi değil, çocukluk ve ergenlik dönemlerini de etkiliyor. Bebek depresyonu nedir? Diye sorulacak olursa, bu depresyon türünün bebeğin ilk gülümseme dönemlerinde, gülümseme davranışına engel olduğunu aynı zamanda, alet kullanma, eşyalar ile ilişki kurma gibi becerilerinde zayıflama görüldüğünü söyleyebiliriz. Bebeğin genel anlamda mutsuz bir ruh hali içerisinde olarak annesine, babasına, çevresindekilere karşı daha ilgisiz daha içer kapanık bir görünüm sergilemesi söz konusudur. Aynı zamanda bebeğin fiziksel gelişimin de mutsuzluktan etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Bebeklerde boyun yeteri miktarda uzamaması, kilo eksikliği gibi durumlar bebek depresyonundan kaynaklanabilir.

Bebek Depresyonunun Belirtileri

Bebek depresyonunun belirtileri olarak, bebeğin ebeveynleri ile önemli bir duygu alışverişi yöntemi olan gülümseme davranışının görülmediği ve bebeğin diş çıkarma, sağlıklı büyüme  gibi fizyolojik durumlar için yaşıtlarının gerisinde kalması gibi durumlar gösterilebilir. Bazı bebeklerde depresyona bağlı olarak ölümler de gerçekleşebilmektedir. Genel anlamda bebeğin duygusal zekasının gelişiminde bir takım eksiklikler kolaylık hissedilebilir. Bu durum da bebeğiniz depresyon ile baş ediyor anlamına gelmektedir.

Bebek Depresyonu Nedir?

Bebek Depresyonunun Nedenleri 

Bebek depresyonunun en önemli nedeni annenin tutumu olmaktadır. İnsanoğlu doğduğu günden ölünceye kadar sevgiye ve ilgiye muhtaçtır. Özellikle bebekler çocukluk çağı da dahil olmak üzere annelerinin varlığına ve sevgisine yoğun bir şekilde ihtiyaç duyalar. Ancak annenin zor bir doğum ve uykusuz geçen gecelerden sonra depresyona girmesi ve bebeğine yeterli sevgiyi verememesi durumu bebeklerde depresyonun sebepleri arasında yer almaktadır.  Depresyondaki yeni doğrum yapmış bayanların büyük bir çoğunluğu bebeğinin sürekli ağlamasının anormalliğinin farkında olmamaktadır. Ancak bebeklerde bir sağlık sorunu olmadığı halde sık sık ağlama sorunu bebek depresyonunun habercisi olmaktadır.

Bebek Depresyonunun Çocukluk Dönemine Yansıması

Bebek depresyonunun ileriki dönemlere yansıması, bebeğin çocukluk dönemine geçip okula başlaması ile birlikte belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İlk yansımalar, çocuğun arkadaşları ile samimi ilişkiler kuramama, arkadaşlarına karşı kıskançlık ve endişe besleme, çabuk korkma, kendini güvensiz hissetme gibi durumlardır. Özellikle okullardaki proje çalışmalarında çocuğun bağımsız iş yapmak yerine sürekli bir arkadaşa ihtiyaç duyması,  başarısız olması durumundan çok korkup çekinmesi ve sürekli birilerinin desteğine ihtiyaç duyması gibi durumlar çocuğun bebekliğinden kalma sevgi eksikliğinin birer göstergesi olmaktadır.

Bebek Depresyonunun Ergenlik Dönemine Yansıması 

Bebek depresyonunun ergenlik dönemine yansıması ise çok daha şiddetlidir. Bir şeylerin farkına varmaya başlayan ergen, annesine karşı aşırı bir öfke içerisinde olacak ve artık ona ihtiyacı olmadığını kanıtlamak için elinden geleni yapacaktır. Öfke ve şiddet gösterileri, başkaldırırlar, anne ile iletişim kuramama gibi durumlar çocukluk ve bebeklik döneminde çocuğa verilmeyen sevgiden kaynaklanmaktadır.  Bu vakitten sonra ergenlik dönemine gelen birey ile konuşup ona sevginizi vermek isteseniz bile geri çevirmesi, kabul etmemesi söz konusu olur ve özellikle anneye karşı düşmanca davranışlar sıkça görülebilir. Yetişkinlik döneminde öfke krizleri ve iletişimsiz ilişkiler ortadan kalkacaktır ancak kişinin güven duygusunun olmadığı ilişkiler kurması söz konusu olacaktır.

Bebek Depresyonunun Tedavisi

Bebek depresyonunun tedavisinde, öncelikle anne depresyonunun tedavisi konusu ile ilgilenilir. annede olan problemlerin çözülmesi bebeğe de olumlu yansıyabilmekle birlikte emziren annelerde depresyon tedavisinde kesinlikle kafaya göre ilaç kullanımı olmamalıdır. Antidepresanlar süt yolu ile bebeğe geçebilir. Bebeğin tedavisinde ise oyun saatlerinin destekleyici etkisinin olduğu bilinmektedir.

Bu yazı 2051 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.