Bel Tutulması Nasıl Geçer?

bel-tutulmasi-nasil-gecer-ve-bel-tutulmasi-nedenleri-neden-olur
Paylaş
 

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması nedir? Neden olur?

Bel tutulması beldeki kasların kasılmasıyla oluşur. Beldeki kaslara ani bir kuvvet uygulandığında gerçekleşir. Beldeki güçsüz kaslar da buna neden olabilir. Bel tutulması ağır bir yük kaldırırken ağırlığı bele vererek ani bir hareketle meydana gelebilir. Gece beliniz açıkta kalırsa ıslak kalır ise veyahut klimanız açık bir şekilde yattıysanız beliniz tutulabilir. Belinizdeki kaslar cidden güçsüz ise en ufak bir ani harekette bile beliniz tutulabilir ve bu durum sokakta yürürken ofiste çalışırken evde yatarken bile başınıza gelebilir. Saatlerce oturmak, günlerce araba kullanmak veya otobüste seyahat etmek bel tutulmasına davetiye çıkarabilir.Bel tutulması belinizi kitlediği gibi şiddetli acı ve ağrılara da neden olabilir. Genellikle her yaş kesiminde görülebilen bu hastalık yaşlılarda büyük oranda görülebilir.

Bel tutulmasının önüne nasıl geçeriz?

Belimiz yeterince güçlü değilse gerekli egzersizler yaparak belinizi güçlendirebilirsiniz ve karın kaslarınızı güçlendirerek de belinize yardımcı olabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce belinizi ıslak bırakmayarak yani terlediyseniz duş aldıysanız bel bölgenizi iyice kurutarak da bunun önüne geçebilirsiniz. Camınızı açık kapalı tutarak klimanızı da fazla düşük sıcaklıklara getirmeyerek bu sorundan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Beliniz yeterince kuvvetli fakat aynı sorunu yaşayabilirsiniz bunun nedeni ise ani hareketler ani hareketlerden kaçınmalısınız. Bir ağır yük kaldırıyor iseniz belinize kuvveti yüklemek yerine, yere tam bir şekilde eğilerek bacaklarınızdan destek alarak kaldırmalısınız ki belinize zarar gelmesin. Spor salonlarında da sıkla görülen bel tutulmasınız önüne geçmek için sporunuza yeterince ısınmadan başlamamak. Spor yaparken belinize yük biniyor ise bel kemeri kullanmak size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Spor yapıp sağlıklı yaşam sürerken belinizden olmayın.

Bel Tutulması Nasıl Geçer

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması için birçok yöntem vardır ve ameliyat bile olabilirsiniz fakat ameliyat en son seçenektir. Bel tutulmasını ufak eğersizlerle geçirebilirsiniz. Belinizi esnetme güçlendirme gibi hareketler ile bel tutulmasını azaltabilir ilerlemediyse geçirebilirsiniz. Yattığınız yatağı da iyi seçmelisiniz özellikle bel bölgenize yük binmemesi lazım yan yatıyor iseniz dizlerinizi hafif kendinize çekerek ve bacak aranıza bir yastık alarak bu yükü azaltabilirsiniz. Sırt üstü yatıyor iseniz bacağınızın yanına gene bir yastık koyarak da bu yükü azaltıp belinize ve omurganıza baskıdan kaçınırsınız. Eğer yüz üstü yatıyorsanız bu yatma şeklini hiçbir doktor önermiyor hem içimizdeki organlar baskı görüyor hem de omurganız ve belinize zarar veriyor. Yüz üstü yatmayı bırakıp sırt üstü veya yan dönerek yatmaya alışmanız gerekebilir. Karın bölgenizi güçlendirebilirsiniz karın bölgesindeki kasları güçlendirmek belinizdeki kaslara yardımcı olacaktır.

Kas gevşetici ilaçlar kullanarak belinizdeki kasları rahatlatabilir düzenli kullanım sonucu kurtulabilirsiniz. Eczanelerde satılan ısı bantları da işinizi görecektir belinize gece yatmadan önce takarsanız bel çevresindeki kaslara ısı vererek rahatlamanızı ve bel tutulmasından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bel Tutulmasında Tedaviler

Değişik tedavi yöntemlerinden biride akupunkturdur. Bel çevrenize özel iğneler saplanarak yapılan bu tedavi işe yaradığı söyleniyor fakat güvenilir ve uzman kişilerce yapılmasını tavsiye ediyorum. Hayatınızdaki stresi ve siniri azaltmalısınız vücudunuzdaki stres belinizde kasılmalara bile yol açabilir. Bunun için bir psikiyatristten yardım alabilirsiniz.

Bel tutulması sadece ufak nedenlerle değil omurganızdaki bir problem nedeniyle de ortaya çıkabilir bu yüzden omurganızda kayma var ise doktorunuzla görüşerek bu sorunu ortaya çıkarabilir ve tedaviye kısa sürede başlayabilirsiniz fakat bu tedavi sık doktor ziyaretleri gerektirir. Son olarak hiçbir tedavi yöntemi işe yaramadıysa maalesef ameliyat zorunludur. Ama ameliyat işine doktorlar pek sıcak bakmak bunun nedeni ise bel ve omurga çevresinde bulunan sinirlerdir. Bu sinirlere yanlış bir ameliyat sonrası felç veya ölümle bile sonuçlanabilir.Bel Tutulması Nasıl Geçer2

 

Bu yazı 2358 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.