Bel Tutulması Nasıl Geçer?

bel-tutulmasi-nasil-gecer-ve-bel-tutulmasi-nedenleri-neden-olur
Paylaş
 

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması nedir? Neden olur?

Bel tutulması beldeki kasların kasılmasıyla oluşur. Beldeki kaslara ani bir kuvvet uygulandığında gerçekleşir. Beldeki güçsüz kaslar da buna neden olabilir. Bel tutulması ağır bir yük kaldırırken ağırlığı bele vererek ani bir hareketle meydana gelebilir. Gece beliniz açıkta kalırsa ıslak kalır ise veyahut klimanız açık bir şekilde yattıysanız beliniz tutulabilir. Belinizdeki kaslar cidden güçsüz ise en ufak bir ani harekette bile beliniz tutulabilir ve bu durum sokakta yürürken ofiste çalışırken evde yatarken bile başınıza gelebilir. Saatlerce oturmak, günlerce araba kullanmak veya otobüste seyahat etmek bel tutulmasına davetiye çıkarabilir.Bel tutulması belinizi kitlediği gibi şiddetli acı ve ağrılara da neden olabilir. Genellikle her yaş kesiminde görülebilen bu hastalık yaşlılarda büyük oranda görülebilir.

Bel tutulmasının önüne nasıl geçeriz?

Belimiz yeterince güçlü değilse gerekli egzersizler yaparak belinizi güçlendirebilirsiniz ve karın kaslarınızı güçlendirerek de belinize yardımcı olabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce belinizi ıslak bırakmayarak yani terlediyseniz duş aldıysanız bel bölgenizi iyice kurutarak da bunun önüne geçebilirsiniz. Camınızı açık kapalı tutarak klimanızı da fazla düşük sıcaklıklara getirmeyerek bu sorundan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Beliniz yeterince kuvvetli fakat aynı sorunu yaşayabilirsiniz bunun nedeni ise ani hareketler ani hareketlerden kaçınmalısınız. Bir ağır yük kaldırıyor iseniz belinize kuvveti yüklemek yerine, yere tam bir şekilde eğilerek bacaklarınızdan destek alarak kaldırmalısınız ki belinize zarar gelmesin. Spor salonlarında da sıkla görülen bel tutulmasınız önüne geçmek için sporunuza yeterince ısınmadan başlamamak. Spor yaparken belinize yük biniyor ise bel kemeri kullanmak size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Spor yapıp sağlıklı yaşam sürerken belinizden olmayın.

Bel Tutulması Nasıl Geçer

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması için birçok yöntem vardır ve ameliyat bile olabilirsiniz fakat ameliyat en son seçenektir. Bel tutulmasını ufak eğersizlerle geçirebilirsiniz. Belinizi esnetme güçlendirme gibi hareketler ile bel tutulmasını azaltabilir ilerlemediyse geçirebilirsiniz. Yattığınız yatağı da iyi seçmelisiniz özellikle bel bölgenize yük binmemesi lazım yan yatıyor iseniz dizlerinizi hafif kendinize çekerek ve bacak aranıza bir yastık alarak bu yükü azaltabilirsiniz. Sırt üstü yatıyor iseniz bacağınızın yanına gene bir yastık koyarak da bu yükü azaltıp belinize ve omurganıza baskıdan kaçınırsınız. Eğer yüz üstü yatıyorsanız bu yatma şeklini hiçbir doktor önermiyor hem içimizdeki organlar baskı görüyor hem de omurganız ve belinize zarar veriyor. Yüz üstü yatmayı bırakıp sırt üstü veya yan dönerek yatmaya alışmanız gerekebilir. Karın bölgenizi güçlendirebilirsiniz karın bölgesindeki kasları güçlendirmek belinizdeki kaslara yardımcı olacaktır.

Kas gevşetici ilaçlar kullanarak belinizdeki kasları rahatlatabilir düzenli kullanım sonucu kurtulabilirsiniz. Eczanelerde satılan ısı bantları da işinizi görecektir belinize gece yatmadan önce takarsanız bel çevresindeki kaslara ısı vererek rahatlamanızı ve bel tutulmasından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bel Tutulmasında Tedaviler

Değişik tedavi yöntemlerinden biride akupunkturdur. Bel çevrenize özel iğneler saplanarak yapılan bu tedavi işe yaradığı söyleniyor fakat güvenilir ve uzman kişilerce yapılmasını tavsiye ediyorum. Hayatınızdaki stresi ve siniri azaltmalısınız vücudunuzdaki stres belinizde kasılmalara bile yol açabilir. Bunun için bir psikiyatristten yardım alabilirsiniz.

Bel tutulması sadece ufak nedenlerle değil omurganızdaki bir problem nedeniyle de ortaya çıkabilir bu yüzden omurganızda kayma var ise doktorunuzla görüşerek bu sorunu ortaya çıkarabilir ve tedaviye kısa sürede başlayabilirsiniz fakat bu tedavi sık doktor ziyaretleri gerektirir. Son olarak hiçbir tedavi yöntemi işe yaramadıysa maalesef ameliyat zorunludur. Ama ameliyat işine doktorlar pek sıcak bakmak bunun nedeni ise bel ve omurga çevresinde bulunan sinirlerdir. Bu sinirlere yanlış bir ameliyat sonrası felç veya ölümle bile sonuçlanabilir.Bel Tutulması Nasıl Geçer2

 

Bu yazı 1712 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU