Çocuk Yetiştirme Sanatı

Çocuk Yetiştirme Sanatı
Paylaş
 

Çocuk Yetiştirme Sanatı

En güzel sanatlardan biri de çocuk yetiştirmektir. Özveri ister, emek ister, sabır ister, dürüstlük ister, ama en çokta şefkat ve merhamet ister. Çocuğunuz varsa hayat çocuk endeksli bir hayat olmuş demektir. Varlıkların en üstünü insandır ve bu kadar kıymetli varlık olan insanın yavrusunu yetiştirmek de en güzel ve zevkli sanatlardandır.   Bilimsel olarak çocuklarda kişilik gelişimi sıfır altı yaşlarda başlasa da aslında daha da önce anne karnında başlar. Anne karnında ki bebek annenin yaşadığı olumlu ve olumsuz her şeyden etkilenir. Bu yüzden anneler stresten uzak durmalı ve bebeğine henüz karnındayken bile şefkat göstermeli ve onunla konuşmalıdır.

Çocuklarda Ruh Sağlığı

Çocukların kişiliği 0-6 yaş aralığında gelişir. Bu gelişimde anne ve babanın çok büyük rolü vardır. Çocuklar yaşadığı olumlu veya olumsuz her şeyi bilinçaltında silinmeyecek yerde kopyalar. Bilinçaltına kaydedilen bu yaşanmışlıklar gelecekte çocukların ruhsal durumunun ve kişiliğinin gelişiminde büyük etki yapar. Çocuklar nefret, kavga, kıskançlık ve özgüven eksikliği gibi olumsuz duygulara anne ve babanın yanlış davranışları yüzünden sahip olurlar. Ebeveynleri tarafından takdir, övgü ve sevgisiz büyün çocukta eziklik ve özgüven eksikliği, kavgalı ortamda kavgacı, korkutularak büyütülen çocukta ise kendini ifade edememe, utanma ve korkaklık duyguları hâkim olur. Anne babanın tutarsız davranışlarına, ilgisizliğine ve dürüst olmayan davranışlarına tanıklık ederek büyüyen çocuklar bu davranışları gelecekte bilinçaltı arşivinden çıkarıp sorunlu bireyler olarak hayata başlarlar. Hayatları boyunca anne ve babanın, daha masumken beynine kopyaladığı bu olumsuzlukları tamir etmek de biraz güç olur ve psikiyatrisiler işte bu şekilde yetişmiş insanların sorunları için çocukluklarına inmek durumunda kalacak.

Çocuk Yetiştirme Sanatı

 • Çocuklarınıza yerine getirebileceğiniz sözler verin, güzel davranışlarını takdir edin.
 • Başarılarını ödüllendirin ve onu daha iyisini yapabileceği konusunda gayretlendirin.
 • Yalan söylemeyin ve bu kelimeyi dahi kullanmayın. Unutmayın ki verdiğiniz sözü tutmamakta bir çeşit yalandır ve bu çocuğunuzun bilinçaltına kopyalanır.
 • Çocuğunuz sizi etrafınızdaki insanlara yardım ederken görmeli çiçeklere ve bütün canlılara merhamet ettiğinize şahit olmalı. Çevrenizde gördüğünüz karıncaların üzerine basmamak için gayret ederken görmeli.
 • Evinize gelen eşinizin, dostunuzun, hatta komşunuzun arkasından konuşmamalı ve yüzüne karşı samimi ve dostça tutumunuz arkasından da o şekilde devam etmeli. Aksi halde anne ve babanın tutarsız davranışları çocukların kişiliklerinde lekelenmelere sebep olur.
 • Çocuklarınıza olan sevginizi belli edin içinizde sakladığınız belli etmediğiniz sevginin çocuğa bir faydası yoktur.

Sonuçta ruh sağlığı bozuk olan insanların anne ve babası kötü değildir yalnızca yanlış davranış şekli sergilemişlerdir. İnsanların kara kutusu çocuklukta yaşadıklarıdır. O kara kutuda sevgi ve şefkatten izler bırakın. İnsanlar geride bıraktıkları eserler ile anılırlar. Çocuk yetiştirmek bir sanat ise anne babanın geride bırakacağı en güzel eser de topluma faydalı, iyi ahlaklı insanlar bırakmaktır.

Bu yazı 1038 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karar veremediğiniz konu ile ilgili önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Değişik fikirler karşısında farklı düşünceleriniz olabilir. Ancak kararlarınızı sürdürmek için gayret göstereceksiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak harekete geçmeden önce iyi araştırın ve duyduklarınızı hemen ciddiye almayın. İş ortaklığı, evlilik ve benzeri konular gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştireceğiniz uygun koşullar oluşuyor fakat korkularınız ile başa çıkmanız gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi derin duygular içinde bulacaksınız ve sabah saatlerinde kendi içinize bakacaksınız. Şimdiye kadar yaşadığınız olayları, geçmişte yaşadıklarınızın sonuçlarını ve geleceğe yönelik yapmak istediklerinizi gözden geçireceksiniz. Daha dikkatli ve planlı davranmayı başarabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyacaksınız. Ekip çalışmaları yaparken heyecan duyabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak, keyfinizi yerine getirecek. Farklı ortamlar ve değişik insanlar ile tanışabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rahat olduğunuz bir dönem ve bugün keyfiniz yerinde. İlginç gelişmeler dönemindesiniz ve hedefinize ulaşmak için büyük arzular duyacaksınız fakat dışardan bunu yansıtmayacak ve sakin davranışlarınızı koruyacaksınız. Öğlene doğru alacağınız bazı haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni çevreler ve değişik insanlar ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada güç mücadelesi yapmayın ve kendinizi fazla zorlamayın. Daha doğrusu şansınızı sorgulamaktan kaçının. Biraz makul olursanız, projelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde beklediğiniz bir haber ile heyecanlanacaksınız. Parasal konulara yönelik isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklediğiniz haberleri almanız mümkün. Özellikle ciddiye aldığınız bir konuyla ilgili gelişmeler hırs yapmanıza neden olabilir. Öğlene doğru duygularınız aniden değişebilir. Özellikle sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz giderek özgürleşebilir. Böylece yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve çok ilginç projeler yapabilirsiniz. Farklı ortamlar ve ilginç kişiler sizi destekleyecek. İmkansız gibi görünen isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sabırlı olun.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sabah saatlerinde duygularınız dalgalanabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz gün içinde değişecek. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Aslında verimli bir dönemde bulunuyorsunuz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz kararlılık ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Büyüklerinizin ve önemli kişilerin takdirini kazanabilirsiniz. Kariyer yapmak ve statüsünü yükseltmek için uygun koşullar meydana geliyor. Ayrıca yatırıma yönelik çalışmalar içinde olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bütün dikkatinizi maddeye odakladığınız bir dönemdesiniz ve gelişmeler karşısında sabırsızlık duysanız bile isteklerinizi gerçekleştirmek için duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Çünkü geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yaptığınız bir dönemdesiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek stratejiler yapabilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve harekete geçeceksiniz. Bu arada güç mücadelesinden uzak durun ve mantığınız ile hareket edin. Yakınlarınızın sizi destekleyecek. Arkadaşlarınıza danışabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başarabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
İzlediğiniz yolda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz fakat sorumluluklarınız nedeniyle harekete geçmeniz pek kolay olmayacak Aslında yola çıkmak ve harekete geçmek için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak çok fazla tedbirli davranmanız mümkün. İlginç gelişmeler olabilir ve sempatik tavırlarınız ile hem karşı cinsi, hem de yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. Ancak iddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında düşünceleriniz ve hayata bakış açınız değişiyor. Ciddiye aldığınız konular da değişmeye başlıyor. Sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir.
YAY BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacaksınız. Ayrıca sunmak istediğiniz projeleri ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konuları fazla önemsemeyeceksiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakacaksınız. Teknolojiyi takip eden kişiler ve yaratıcı çalışmalar ilginizi çekecek. Bugün sergiler, açılışlar ve ilginç tasarımların sergilendiği mekanlarda dolaşabilirsiniz ve farklı kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU