Çocuk Yetiştirme Sanatı

Çocuk Yetiştirme Sanatı
Paylaş
 

Çocuk Yetiştirme Sanatı

En güzel sanatlardan biri de çocuk yetiştirmektir. Özveri ister, emek ister, sabır ister, dürüstlük ister, ama en çokta şefkat ve merhamet ister. Çocuğunuz varsa hayat çocuk endeksli bir hayat olmuş demektir. Varlıkların en üstünü insandır ve bu kadar kıymetli varlık olan insanın yavrusunu yetiştirmek de en güzel ve zevkli sanatlardandır.   Bilimsel olarak çocuklarda kişilik gelişimi sıfır altı yaşlarda başlasa da aslında daha da önce anne karnında başlar. Anne karnında ki bebek annenin yaşadığı olumlu ve olumsuz her şeyden etkilenir. Bu yüzden anneler stresten uzak durmalı ve bebeğine henüz karnındayken bile şefkat göstermeli ve onunla konuşmalıdır.

Çocuklarda Ruh Sağlığı

Çocukların kişiliği 0-6 yaş aralığında gelişir. Bu gelişimde anne ve babanın çok büyük rolü vardır. Çocuklar yaşadığı olumlu veya olumsuz her şeyi bilinçaltında silinmeyecek yerde kopyalar. Bilinçaltına kaydedilen bu yaşanmışlıklar gelecekte çocukların ruhsal durumunun ve kişiliğinin gelişiminde büyük etki yapar. Çocuklar nefret, kavga, kıskançlık ve özgüven eksikliği gibi olumsuz duygulara anne ve babanın yanlış davranışları yüzünden sahip olurlar. Ebeveynleri tarafından takdir, övgü ve sevgisiz büyün çocukta eziklik ve özgüven eksikliği, kavgalı ortamda kavgacı, korkutularak büyütülen çocukta ise kendini ifade edememe, utanma ve korkaklık duyguları hâkim olur. Anne babanın tutarsız davranışlarına, ilgisizliğine ve dürüst olmayan davranışlarına tanıklık ederek büyüyen çocuklar bu davranışları gelecekte bilinçaltı arşivinden çıkarıp sorunlu bireyler olarak hayata başlarlar. Hayatları boyunca anne ve babanın, daha masumken beynine kopyaladığı bu olumsuzlukları tamir etmek de biraz güç olur ve psikiyatrisiler işte bu şekilde yetişmiş insanların sorunları için çocukluklarına inmek durumunda kalacak.

Çocuk Yetiştirme Sanatı

 • Çocuklarınıza yerine getirebileceğiniz sözler verin, güzel davranışlarını takdir edin.
 • Başarılarını ödüllendirin ve onu daha iyisini yapabileceği konusunda gayretlendirin.
 • Yalan söylemeyin ve bu kelimeyi dahi kullanmayın. Unutmayın ki verdiğiniz sözü tutmamakta bir çeşit yalandır ve bu çocuğunuzun bilinçaltına kopyalanır.
 • Çocuğunuz sizi etrafınızdaki insanlara yardım ederken görmeli çiçeklere ve bütün canlılara merhamet ettiğinize şahit olmalı. Çevrenizde gördüğünüz karıncaların üzerine basmamak için gayret ederken görmeli.
 • Evinize gelen eşinizin, dostunuzun, hatta komşunuzun arkasından konuşmamalı ve yüzüne karşı samimi ve dostça tutumunuz arkasından da o şekilde devam etmeli. Aksi halde anne ve babanın tutarsız davranışları çocukların kişiliklerinde lekelenmelere sebep olur.
 • Çocuklarınıza olan sevginizi belli edin içinizde sakladığınız belli etmediğiniz sevginin çocuğa bir faydası yoktur.

Sonuçta ruh sağlığı bozuk olan insanların anne ve babası kötü değildir yalnızca yanlış davranış şekli sergilemişlerdir. İnsanların kara kutusu çocuklukta yaşadıklarıdır. O kara kutuda sevgi ve şefkatten izler bırakın. İnsanlar geride bıraktıkları eserler ile anılırlar. Çocuk yetiştirmek bir sanat ise anne babanın geride bırakacağı en güzel eser de topluma faydalı, iyi ahlaklı insanlar bırakmaktır.

Bu yazı 1477 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.