Çocuk Yetiştirme Sanatı

Çocuk Yetiştirme Sanatı
Paylaş
 

Çocuk Yetiştirme Sanatı

En güzel sanatlardan biri de çocuk yetiştirmektir. Özveri ister, emek ister, sabır ister, dürüstlük ister, ama en çokta şefkat ve merhamet ister. Çocuğunuz varsa hayat çocuk endeksli bir hayat olmuş demektir. Varlıkların en üstünü insandır ve bu kadar kıymetli varlık olan insanın yavrusunu yetiştirmek de en güzel ve zevkli sanatlardandır.   Bilimsel olarak çocuklarda kişilik gelişimi sıfır altı yaşlarda başlasa da aslında daha da önce anne karnında başlar. Anne karnında ki bebek annenin yaşadığı olumlu ve olumsuz her şeyden etkilenir. Bu yüzden anneler stresten uzak durmalı ve bebeğine henüz karnındayken bile şefkat göstermeli ve onunla konuşmalıdır.

Çocuklarda Ruh Sağlığı

Çocukların kişiliği 0-6 yaş aralığında gelişir. Bu gelişimde anne ve babanın çok büyük rolü vardır. Çocuklar yaşadığı olumlu veya olumsuz her şeyi bilinçaltında silinmeyecek yerde kopyalar. Bilinçaltına kaydedilen bu yaşanmışlıklar gelecekte çocukların ruhsal durumunun ve kişiliğinin gelişiminde büyük etki yapar. Çocuklar nefret, kavga, kıskançlık ve özgüven eksikliği gibi olumsuz duygulara anne ve babanın yanlış davranışları yüzünden sahip olurlar. Ebeveynleri tarafından takdir, övgü ve sevgisiz büyün çocukta eziklik ve özgüven eksikliği, kavgalı ortamda kavgacı, korkutularak büyütülen çocukta ise kendini ifade edememe, utanma ve korkaklık duyguları hâkim olur. Anne babanın tutarsız davranışlarına, ilgisizliğine ve dürüst olmayan davranışlarına tanıklık ederek büyüyen çocuklar bu davranışları gelecekte bilinçaltı arşivinden çıkarıp sorunlu bireyler olarak hayata başlarlar. Hayatları boyunca anne ve babanın, daha masumken beynine kopyaladığı bu olumsuzlukları tamir etmek de biraz güç olur ve psikiyatrisiler işte bu şekilde yetişmiş insanların sorunları için çocukluklarına inmek durumunda kalacak.

Çocuk Yetiştirme Sanatı

 • Çocuklarınıza yerine getirebileceğiniz sözler verin, güzel davranışlarını takdir edin.
 • Başarılarını ödüllendirin ve onu daha iyisini yapabileceği konusunda gayretlendirin.
 • Yalan söylemeyin ve bu kelimeyi dahi kullanmayın. Unutmayın ki verdiğiniz sözü tutmamakta bir çeşit yalandır ve bu çocuğunuzun bilinçaltına kopyalanır.
 • Çocuğunuz sizi etrafınızdaki insanlara yardım ederken görmeli çiçeklere ve bütün canlılara merhamet ettiğinize şahit olmalı. Çevrenizde gördüğünüz karıncaların üzerine basmamak için gayret ederken görmeli.
 • Evinize gelen eşinizin, dostunuzun, hatta komşunuzun arkasından konuşmamalı ve yüzüne karşı samimi ve dostça tutumunuz arkasından da o şekilde devam etmeli. Aksi halde anne ve babanın tutarsız davranışları çocukların kişiliklerinde lekelenmelere sebep olur.
 • Çocuklarınıza olan sevginizi belli edin içinizde sakladığınız belli etmediğiniz sevginin çocuğa bir faydası yoktur.

Sonuçta ruh sağlığı bozuk olan insanların anne ve babası kötü değildir yalnızca yanlış davranış şekli sergilemişlerdir. İnsanların kara kutusu çocuklukta yaşadıklarıdır. O kara kutuda sevgi ve şefkatten izler bırakın. İnsanlar geride bıraktıkları eserler ile anılırlar. Çocuk yetiştirmek bir sanat ise anne babanın geride bırakacağı en güzel eser de topluma faydalı, iyi ahlaklı insanlar bırakmaktır.

Bu yazı 1116 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygularınızın yoğun olacağı bir gün... Karşılaştığınız olaylara büyük bir hassasiyetle yaklaşabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olun ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. Aslında yaratıcı çalışmalar yapabilir ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılar ile iş birliği yapabilir, içinde bulunduğunuz koşulların dışında farklı yerlerde yaşamak için şartlarınızı zorlayabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yeni stratejiler yapacaksınız. Güçlü kişilerle karşılaşabilir ve onların fikirlerinden etkilenebilirsiniz. Yepyeni projeler yapacağınız bir döneme giriyorsunuz. Bilinçaltınızı etkilemiş olan eski olayları hatırlayacak ve düşüncelerinizi tamamen değiştirmeyi başaracaksınız. Ekip çalışmalarında başarılı olacak ve yaratıcı fikirlerinizle çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak ve hoş fırsatlar karşınıza çıkacak. Şanslı olduğunuzu düşüneceksiniz ancak iyi değerlendirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir haftaya başlıyorsunuz. Kardeşleriniz, arkadaşlarınız ve çocukların sorunlarıyla ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada yapmanız gereken işleri ihmal edebilirsiniz. Aslında yapabileceklerinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçınmanız gerekiyor. Kendinizi çok fazla zorlamayın. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve eski projeleriniz gündeme gelebilir. Ancak eski olanı yenilemeniz gerekiyor. Bugün araştırma, geliştirme ve projeler üzerinde çalışmak için uygun zaman.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve çocuklarla ilgilenmeniz gerekebilir. Her türlü soruna kolay çözüm bulabileceğiniz bir gün. Ancak sabah saatlerinde hayallerin dağıtıcı etkisinden uzak durmalısınız. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklamayı başarabilirseniz, yepyeni projeler üreteceksiniz. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilir ve yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde yabancılar, yabancı ülkeler ve seyahatler ile ilgilenebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Kafanızı karıştıran düşünceleriniz olabilir fakat bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için büyük gayret göstereceksiniz. Devlet daireleri, hukuk ve resmiyet gerektiren işlerle ilgili baskı uyandıran durumlar olabilir ve siz bunları çözmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Aslında tarzınızda değişiklik yapabilirseniz, karşılaşmış olduğunuz sorunları çok daha kolay çözmeyi başaracaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde geleceğe yönelik beklentilerinizi gözden geçireceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Haftaya keyifli başlayacak ve daha önceden planlamış olduğunuz işlerinizi disiplinli bir biçimde yapacaksınız. Patronlar ve önemli kişilerle ilişkilerinizi güçlendirebilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştireceğinize dair olan inancınız kuvvetlenecek. Ciddiyet gerektiren konularda ortaya koyduğunuz rahat davranış ile çevrenizi etkileyebilir ve sorunları mesele haline getirmeden çözebilirsiniz. Böylece büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Ayrıca devlet dairelerinde işi olanlar bugün işlerini kolay yapacaklar.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün duygusal ve hassas olacaksınız fakat dikkatiniz giderek yükseliyor. Eski projelerinizi hatırlayacak ve geleceğe yönelik yeni düşünceler içine gireceksiniz. Güç, zenginlik ve kariyer peşinde koşabilirsiniz. Haberleşme trafiğiniz giderek hareketleniyor. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişiden etkilenebilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz projeleri gerçekleştirmenize yardımcı olacak kişilerle de karşılaşmanız mümkün. Günün ilerleyen saatlerinde yetiştirmeniz gereken işler yüzünden gerilim hissedebilirsiniz fakat arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU