Çocuklar Engellenmeden Kural Konulmalı

cocuk_egitim
Paylaş
 

Çocuklar Engellenmeden Kural Konulmalı

Çocukların, toplum yaşamına dair sınırlarını öğrenmeleri önemlidir. Bu yönde ailelere düşen görev, çocuklarını korkutmadan,  engellemeden hem kendilerine zarar vermelerinin önüne geçmek hem de dış dünyaya hazırlamaktır.

Çocuğa kural koyma yaşı yoktur. Komutları algılamaya başladığı ilk andan itibaren uygulanacak farklı yöntemler mevcuttur. Okul öncesi dönemde konulan kurallar ve kurulan iletişim çocuğun karakter oluşumuna önemli derecede etki ediyor. Bu sebeple kullanılacak iletişim dili büyük önem taşıyor.

cocuk_egitim

Sınırlar Çocuğu Mutlu Ediyor

İlk koyduğumuz kurallar, evde uyulması gereken kurallar oluyor. Bu, çocuğun evin içerisinde huzurlu ve kendinden emin hareket etmesini sağlıyor. Düşünülenin aksine çocuklara sınırlar koymak, çocuğun özgürlüğünü kısıtlamıyor. Tam tersi, kuralların belirtilmediği durumlarda, sınırlarını bilmeyen çocuk endişe duyuyor ve neyi, nasıl yapması gerektiği konusunda öğrenme ihtiyacını gideremiyor. Ayrıca, sınırları çizemeyen veya koyduğu kuralları uygulayamayan ebeveynler çocuklarda istikrarsızlık ve doyumsuzluk durumlarını tetikleyebiliyor.

Stres Yaratmaktan Kaçınılmalı

Kural konulmasından korkulmamalı ancak peş peşe, sıkça kurallar konulması çocukta kafa karışıklığı yaratabileceği gibi, üzerinde fazlaca sorumluluk yaratıp onu strese sokabilir. Bu durum çocukta hissedildiğinde, bazı sınırlar geçici olarak, rafa kaldırılabilir. Her kural pekiştirilerek rutin oluşturulduğunda diğerine geçilebilir. Çocuğa kural koyma kitabı kitabına uyulacak yasalar bütünü değildir. Çocuğu en iyi ebeveynleri tanır ve ona göre esneklik sağlanır.

Olumlu İfadeler Kullanmak Önemli

Çocuğu bir şeylerden men eder gibi tavır sergilemektense olumlu ve açıklayıcı cümleler ile yaklaşmak önem taşıyor. Söyleneni tam olarak kavrayamadığı erken dönemlerde, ev içerisindeki kişilerin davranışlarına bakarak konulan sınırın önemini kavrayabilir ve uygulayabilir. Bu sebeple çocuklara konulan kuralların ebeveynler tarafından da uygulanması önemlidir. ‘Hayır’, ‘yapma’ şeklindeki olumsuz ve emir içeren komutlar yerine basit, açık ve olumlu ifade şekilleri geliştirilmelidir. Onlara hayatlarından örnekler vererek konulan kuralın önemi açıklanmaya çalışılmalıdır. Çocuğa sınır koyma yöntemlerinde ceza yaklaşımlı tutumdan kaçınılmalıdır. ‘Dişlerini fırçalamazsan çizgi film izleyemezsin’ gibi. Bunun yerine diş fırçalamanın neden önemli olduğu, ebeveyn ya da kardeşinde bunu yaptığı şeklinde olumlu ve ailenin parçası olduğunun hissettirileceği yaklaşım tarzı benimsenmeli

Bu yazı 1291 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.