Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu
Paylaş
 

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Eskiden, yani anne-babalarımızın zamanında dahi, her an elimizin altında ve sorduğumuz her soru hakkında cevap bulunabilen internet yoktu. Özellikle bebek ve çocuk gelişimini gün gün anlatan yazılara rastlamamız mümkün. Zamanında bunların hepsi hep büyüklere sorulur, sorulamadığı yerde içgüdüsel olarak yapılırdı. Bugün hala büyüklerimizin şımarık, huysuz bu diye azarladıkları bebeklikten çocukluğa adım atan 1,5 yaş sonrası çocukların davranışlarının, her çocukta olan ve normal bir süreç olarak kabul edilen kendini ifade etme dönemi olduğunu görmekteyiz.

Bizim elimizde, her dediğimizi yapmak zorunda olan, sadece ağlayarak derdini bize haberdar eden, tabiri caizse bize muhtaç olan bebeklerin bu dönemi bitmeye yakın, yani artık çocuk olmaya başlamış, birey olmaya başlamış olan çocuğunuzun, çat-pat kelimelerle derdini anlatmaya başlamasına, isteklerini kelimelerle, hareketlerle yaptırmaya çalışması dönemine 2 yaş sendromu denilmektedir.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromu Ne Zaman Başlar?

2 yaş sendromu ne zaman başlar? Sorusunun cevabı tam 2 yaşına girince başlar gibi anlaşılsa da, 1,5 yaş civarında başlayan, anne baba davranışlarına bağlı olarak 3,5 yaşa kadar devam edebilen bir dönemdir.

Şımarık Çocuk

En çok yapılan yanlış, çocukların kendilerini ifade etmeleri göz ardı edilerek onlara şımarık çocuk, inatçı çocuk, yapma, cısss, hayır vs. diyerek sürekli onların önüne engel koymaktır. Çocuklar bu döneme girdiklerinde anne baba davranışları, onların ileriki yaşamlarında öz güvenli, kendilerini ifade edebilen bireyler olabilmesi açısından çok önemlidir.

Neler Yapılmalıdır?

2 yaş sendromunda neler yapılmalıdır? Sorusunu inceleyecek olursak; kesinlikle çocuklara şımarık, inatçı gibi olumsuz kelimelerle hitap edilmemeli, destek olunmalı, hatta ev işlerinde, yemek yapımında ondan yardım istenmeli, işlerini kendi becerileri doğrultusunda yapmaları konusunda çocuklar teşvik edilmelidir.

Öfke Nöbetleri

Ebeveynlerin en çok zorlandıkları durum, çocukların isteklerini kabul ettirmek adına yaptıkları aşırı hırçın davranışlarda nasıl tepki göstereceklerdir. Öfke nöbeti olarak da adlandırılabilen bu durumlarda, yeter ki sussun, kapıları çarpmasın, kendine zarar vermesin diye düşünerek o anda istediğini hemen yapmak, anne baba açısından kolayı seçmektir. Öfke nöbetleri başladığında istediği her şeyi yapan anne baba yüzünden çocuk, bu davranışı zamanla benimser ve geçici olacak olan bu öfke nöbetleri ileriki yaşlarında da devam eder. Çünkü çocuk bilir ki ne zaman ortalığı ayağa kaldıracak olsa, o dediği yapılacaktır.

Bu yazı 1520 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.