Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek
Paylaş
 

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Ders çalışma alışkanlığı kazandırmak düşünüldüğünden daha büyük bir sorundur. Aileler, okula yeni başlayan çocukları için, daha tecrübeli ebeveynlere, ilkokul 1. Sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır diye sorup durmaktadırlar. Özellikle o yaşlardaki çocuklara, istekleri dışında dikte edilen işleri yaptırmak her zaman güçtür. Sorumluluk bilincini okul öncesi dönemde geliştirmiş olan çocuklarda ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek daha kolayken, kural ve sınırları doğru benimseyememiş çocuklarda bu süreç zorlaşmaktadır.

Ders Zorla Sevdirilemez

Ders çalışmayı sevmeyen çocukta yanlış bir şey yoktur. Ödev bilinci ile kendilerinin tercih etmedikleri konularda ve zamanlarda, dikte edilen bir görev olarak gördüklerinden, heves duymamaları oldukça doğaldır. Sorulması gereken soru burada dersi nasıl sevdiririm değil ‘çocuğa nasıl ders çalıştırabilirim?’ olmalıdır.

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolu, çalışmayı cazip hale getirmekten geçmektedir. Ders çalışma zamanları konusunda kendi özgürlüklerine bırakılan çocuklar, kontrolün bir nebze de olsa kendilerinde olduğunu hissedebilirler. Bu da onları motive etmeyi sağlar.

Bölerek Çalışma Çözüm Olabilir

Ders çalışma uzunluğu değil, verimli ders çalışmanın önemi unutulmamalıdır. Çocuğa göre değişiklik gösteren verimli çalışma süresi, özellikle dikkat eksikliği olan çocuklarda mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Dikkat eksikliği olan çocuğa nasıl ders çalıştırılır sorusuna gelinecek olursa, işin sırrı dikkatini dağıtacak şeylerden soyutlamak ve süreyi kısa tutmaktır. Düzenli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Derslerini mümkün olduğunca bölerek çalıştırmak, başarısızlık hissi duymalarının da önüne geçecektir. Arkadaşlarından farklı olmanın, onları duygusal olarak rahatsız ettiğini ebeveynler unutmamalı ve sabırlı davranmalıdır.

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Çocuklara Söz Hakkı Tanınması Fayda Sağlar

Çocuklara alışkanlık kazandırana kadar ne kadar çalışmak istedikleri sorulursa ortak bir noktada buluşulabilir. Aileler, bu konuda, çocuğun başarısız olmasından endişe ettiklerinden fazla müdahaleci davranmaktadırlar. Ancak çocuk, kendi karar verdiği sürede derslerini yetiştiremezse, durumu düzeltmek için kendisi bir değişiklik yapacak ya da ailenin direktiflerini gönüllü kabul edecektir.

Hata Yapma Hakkı Verin

Çocuklara kendi kararları ile hareket etme özgürlükleri verilirse, verecekleri yanlış kararlardan veya aldıkları karar sonrası karşılaşacakları olumsuzluklardan ders alma fırsatı da sağlanabilecektir. Bu durum, çocuğa ders çalıştırma yöntemlerinde de geçerlidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, aldığı kararı uyguladığından emin olmaktır. Çalışma zamanı ve süresinin kendisi tarafından seçilmesine müsemma gösterilen çocuk, aldığı kararı uygulamama özgürlüğüne de sahip olduğunu düşünecek ve erteleme, yapmama yollarına başvuracaktır. Ebeveynlerin, bu noktada sınır çizmesi önemlidir. Kendi çizdiği programa uyup uymadığı denetlenmeli ve bu çalışma şartları ile derslerini zamanında yetiştirdiğinden emin olunmalıdır. Özellikle erteleme yatkınlığı olan karakter yapısına sahip çocuklarda bu konuya daha fazla dikkat edilmelidir.

Başarı İçin Basamak Sistemi Uygulanabilir

Çocuğun başarısı diğer öğrenciler ile kıyaslanmamalı genel çalışma performansı ve eğitmenlerin görüşleri ile sonuca varılmalıdır. Burada öncelik amacın başarı değil ders çalışma alışkanlığı yaratması olduğu unutulmamalıdır.

En az 3 hafta aynı program ile devam edilerek çalışma alışkanlığı yaratıldıktan sonra başarısını yükseltmek için tekrar bir pazarlık yapılması uygundur. Kendi belirlediği, rahat çalışma şartlarında başardıkları için tebrik edilmesi onu motive edecek ve daha fazlası için teşvik edilmesi kolaylaşacaktır.

Bir Diğer Yöntem Olarak Ödüllendirme Yöntemi

Bu aşamada, çocuk pazarlığı yanaşmaz ise, daha fazla ders çalışmak istemeyen çocuğa nasıl davranmalı sorusu ile karşılaşılacaktır? Kendi çalışma özgürlüğünü elinden almaya kalmak ilk aşamada yanlış olacaktır. Daha ılımlı bir yöntem ile yani ödüllendirme ile teşvik uygulamasına başvurulabilir. Bununla beraber öğretmenlerinden görüş alınması uygun olacaktır.

Bu yazı 1127 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Yenilenmek ve radikal değişikliğe zorlayan durumlar ile başa çıkmak pek kolay değil. Ancak kendinizi çok fazla zorlamayın ve sorunları büyütmekten kaçının. Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygusal tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Seyahat etmek, uzaklara gitmek, yabancılar ve farklı mekanlar size hem çekici gelecek, hem de rahatsızlık hissedeceksiniz. Güç peşinde olabilirsiniz ancak güçlü kişileri karşınıza almaktan kaçının ve şimdilik olayların gelişmesini bekleyin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Duygularınız derinleşiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Aslında yaşam enerjiniz yüksek fakat kafanız karışık olduğu için kolay hastalanabilirsiniz. Özellikle boğazınızı koruyun ve tartışmalardan uzak durun. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın. Bu arada sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Ciddiye aldığınız kişilerin sizi önemsemesi için çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Biraz daha iyimser açıdan bakabilirseniz, bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Böylece sorunlar kendiliğinden çözülür.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde duygularınız yoğun olacak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Ani gelişmeler olabilir ve yaratıcılık gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Sürpriz gelişmeler dikkatinizi çekecek ve ilginç kişiler ile karşılaşacaksınız. Şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konulara ilgi duyabilirsiniz ve evrensel yardım projeleri ile ilgilenebilirsiniz. Bu arada olaylar beklediğinizden daha farklı bir yönde gelişebilir ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik hırslı ve sabırsız olmanız mümkün. Sakin olun ve olayların gelişmesini bekleyin. Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne yoğun duygularla başlayacak ve sonra sakinleşeceksiniz. Zaten ciddiye aldığınız konulara odaklandığınız için duygularınızı denetlemeniz gereken bir dönemdesiniz. Böylece göstereceğiniz sabır sayesinde hem tarzınızı değiştirmeyi başaracak, hem de isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmalarınızı sürdürmeye devam edeceksiniz. Ancak derinden etkileyici ve değiştirici durumlar karşısında istekleriniz de tamamen değişebilir. Sevdiklerinizin sizi anlamasını istiyorsunuz. Ancak sizin de anlayışlı ve ilgili davranmanız gerekiyor. Özgür olmak isterken verdiğiniz sözler ile kendinizi bağlamanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah kendinizi güçlü ve iyi hissederek uyanacaksınız. Gün içinde duyduklarınızı ciddiye alıp hemen tepki göstermeyin. Duyduklarınızın doğruluğunu araştırın. Yanlış anlamış olabilirsiniz. Tartışma ortamlarından uzak durun ve iddiacı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Özellikle çocuklar veya kardeşleriniz ile ilgili ortaya çıkan ani olaylar kafanızı karıştırabilir. Ayrıca iş arkadaşlarınız ve komşularınızla aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkları büyütmemeye özen gösterin. İletişim trafiğinde bazı aksaklıklar olabilir fakat çözümleyici davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedecek ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Alacağınız teklifler üzerinde düşünebilir, yeni projeler yapmaya başlayabilirsiniz. Dikkatli ve kararlı tutumunuzla çevrenizi etkileyeceksiniz. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişinin aracılığı ile saygın çevrelere girebilir ve büyük organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün isteklerinizi ortaya koymanız kolay olacak. Fikirlerinizi güzel bir biçimde anlatabilir, arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. İçinizden yükselen endişeler ile başa çıkabilirsiniz ve stratejik davranabilirsiniz. Çünkü isteklerinizi gerçekleştirme arzunuz çok kuvvetli...
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Olaylara iyimser açıdan bakanlar sorunları daha kolay çözebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde olursanız, sorunlar ile başa çıkmanız zor olabilir. Sağlığınıza özen gösterin. Özellikle kafası karışık olanlar kolay hasta olabilir... Aslında sizin için fırsat zamanı... Şansınızın yükseldiği bir dönemdesiniz ve hem sevdiklerinizin, hem de güçlü kişilerin desteğini alıyorsunuz. Ayrıca üzerinizde baskı duygusu uyandıran her ne var ise, bakış açınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi yenilemeyi başaracaksınız.
YAY BURCU YORUMU
Haberleşme ve iletişim trafiğiniz giderek hareketlenecek. İlginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen veya ilgi duymadığınız konular size şimdi çekici gelecek. İlginç konuları araştırabilir, sanatçılarla ve hatta bilim insanları ile işbirliği yapabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacağınız bir dönemde bulunuyorsunuz. Bugün moralinizi yükselten gelişmeler meydana gelecek fakat hırslı ve sabırsız bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sürpriz aşklar ve ilginç karşılaşmalar olabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gergin ve duygusal olabilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İş arkadaşlarınızla iletişimlerinizi gözden geçireceksiniz ve daha önce ortaya çıkmış olan sorunlara daha farklı açılardan bakacaksınız. Gelişen olaylar zorlayıcı ve gerilim yaratan cinsten olsa bile duygularınızı denetleyin. Aslında derinleşen düşünceleriniz sayesinde tepkilerinizi denetlemeyi başarabilirsiniz. Eskiden yapmak istediğiniz halde bir türlü gerçekleştirmediğiniz konular şimdi gündeme gelecek. Sevdiğiniz ile ilgili duygularınız değişebilir ve sevdiğinizi de değiştirmek isteyebilirsiniz. Bugün duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
KOVA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde kendinizi iyi hissedeceksiniz. Güne erken başlayabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar size geçmişi hatırlatabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Dikkatinizin kolay dağılacağı bir dönemdesiniz fakat yaratıcılık gerektiren konulara odaklanabilirsiniz ve ilginç çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekebilirsiniz. Bu arada dikkat gerektiren çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Eski sorunlar gündeme gelebilir ve yarım kalmış işleri tamamlamak için çalışırken hesapta olmayan başka aksaklıklar çıkabilir. Fakat düşünceleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak tarzınız da değişiyor. Sabırlı olanlar kazanacak.
BALIK BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve isteksiz hissedebilirsiniz. Fakat sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve önemsediğiniz işleri tamamlamak için büyük gayret göstereceksiniz. Bu arada patronlar ve ciddiye aldığınız kişilerin takdirini kazanacak ve kararlarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmak zor gelebilir fakat sabırlı ve anlayışlı olabilirsiniz. Böylece hem ilişkileriniz, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler istediğiniz yönde olacak. Sabırlı ve kararlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Bu arada istekleriniz değişiyor.