Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek
Paylaş
 

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Ders çalışma alışkanlığı kazandırmak düşünüldüğünden daha büyük bir sorundur. Aileler, okula yeni başlayan çocukları için, daha tecrübeli ebeveynlere, ilkokul 1. Sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır diye sorup durmaktadırlar. Özellikle o yaşlardaki çocuklara, istekleri dışında dikte edilen işleri yaptırmak her zaman güçtür. Sorumluluk bilincini okul öncesi dönemde geliştirmiş olan çocuklarda ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek daha kolayken, kural ve sınırları doğru benimseyememiş çocuklarda bu süreç zorlaşmaktadır.

Ders Zorla Sevdirilemez

Ders çalışmayı sevmeyen çocukta yanlış bir şey yoktur. Ödev bilinci ile kendilerinin tercih etmedikleri konularda ve zamanlarda, dikte edilen bir görev olarak gördüklerinden, heves duymamaları oldukça doğaldır. Sorulması gereken soru burada dersi nasıl sevdiririm değil ‘çocuğa nasıl ders çalıştırabilirim?’ olmalıdır.

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolu, çalışmayı cazip hale getirmekten geçmektedir. Ders çalışma zamanları konusunda kendi özgürlüklerine bırakılan çocuklar, kontrolün bir nebze de olsa kendilerinde olduğunu hissedebilirler. Bu da onları motive etmeyi sağlar.

Bölerek Çalışma Çözüm Olabilir

Ders çalışma uzunluğu değil, verimli ders çalışmanın önemi unutulmamalıdır. Çocuğa göre değişiklik gösteren verimli çalışma süresi, özellikle dikkat eksikliği olan çocuklarda mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Dikkat eksikliği olan çocuğa nasıl ders çalıştırılır sorusuna gelinecek olursa, işin sırrı dikkatini dağıtacak şeylerden soyutlamak ve süreyi kısa tutmaktır. Düzenli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Derslerini mümkün olduğunca bölerek çalıştırmak, başarısızlık hissi duymalarının da önüne geçecektir. Arkadaşlarından farklı olmanın, onları duygusal olarak rahatsız ettiğini ebeveynler unutmamalı ve sabırlı davranmalıdır.

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Çocuklara Söz Hakkı Tanınması Fayda Sağlar

Çocuklara alışkanlık kazandırana kadar ne kadar çalışmak istedikleri sorulursa ortak bir noktada buluşulabilir. Aileler, bu konuda, çocuğun başarısız olmasından endişe ettiklerinden fazla müdahaleci davranmaktadırlar. Ancak çocuk, kendi karar verdiği sürede derslerini yetiştiremezse, durumu düzeltmek için kendisi bir değişiklik yapacak ya da ailenin direktiflerini gönüllü kabul edecektir.

Hata Yapma Hakkı Verin

Çocuklara kendi kararları ile hareket etme özgürlükleri verilirse, verecekleri yanlış kararlardan veya aldıkları karar sonrası karşılaşacakları olumsuzluklardan ders alma fırsatı da sağlanabilecektir. Bu durum, çocuğa ders çalıştırma yöntemlerinde de geçerlidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, aldığı kararı uyguladığından emin olmaktır. Çalışma zamanı ve süresinin kendisi tarafından seçilmesine müsemma gösterilen çocuk, aldığı kararı uygulamama özgürlüğüne de sahip olduğunu düşünecek ve erteleme, yapmama yollarına başvuracaktır. Ebeveynlerin, bu noktada sınır çizmesi önemlidir. Kendi çizdiği programa uyup uymadığı denetlenmeli ve bu çalışma şartları ile derslerini zamanında yetiştirdiğinden emin olunmalıdır. Özellikle erteleme yatkınlığı olan karakter yapısına sahip çocuklarda bu konuya daha fazla dikkat edilmelidir.

Başarı İçin Basamak Sistemi Uygulanabilir

Çocuğun başarısı diğer öğrenciler ile kıyaslanmamalı genel çalışma performansı ve eğitmenlerin görüşleri ile sonuca varılmalıdır. Burada öncelik amacın başarı değil ders çalışma alışkanlığı yaratması olduğu unutulmamalıdır.

En az 3 hafta aynı program ile devam edilerek çalışma alışkanlığı yaratıldıktan sonra başarısını yükseltmek için tekrar bir pazarlık yapılması uygundur. Kendi belirlediği, rahat çalışma şartlarında başardıkları için tebrik edilmesi onu motive edecek ve daha fazlası için teşvik edilmesi kolaylaşacaktır.

Bir Diğer Yöntem Olarak Ödüllendirme Yöntemi

Bu aşamada, çocuk pazarlığı yanaşmaz ise, daha fazla ders çalışmak istemeyen çocuğa nasıl davranmalı sorusu ile karşılaşılacaktır? Kendi çalışma özgürlüğünü elinden almaya kalmak ilk aşamada yanlış olacaktır. Daha ılımlı bir yöntem ile yani ödüllendirme ile teşvik uygulamasına başvurulabilir. Bununla beraber öğretmenlerinden görüş alınması uygun olacaktır.

Bu yazı 1448 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.