Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek
Paylaş
 

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Ders çalışma alışkanlığı kazandırmak düşünüldüğünden daha büyük bir sorundur. Aileler, okula yeni başlayan çocukları için, daha tecrübeli ebeveynlere, ilkokul 1. Sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır diye sorup durmaktadırlar. Özellikle o yaşlardaki çocuklara, istekleri dışında dikte edilen işleri yaptırmak her zaman güçtür. Sorumluluk bilincini okul öncesi dönemde geliştirmiş olan çocuklarda ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek daha kolayken, kural ve sınırları doğru benimseyememiş çocuklarda bu süreç zorlaşmaktadır.

Ders Zorla Sevdirilemez

Ders çalışmayı sevmeyen çocukta yanlış bir şey yoktur. Ödev bilinci ile kendilerinin tercih etmedikleri konularda ve zamanlarda, dikte edilen bir görev olarak gördüklerinden, heves duymamaları oldukça doğaldır. Sorulması gereken soru burada dersi nasıl sevdiririm değil ‘çocuğa nasıl ders çalıştırabilirim?’ olmalıdır.

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolu, çalışmayı cazip hale getirmekten geçmektedir. Ders çalışma zamanları konusunda kendi özgürlüklerine bırakılan çocuklar, kontrolün bir nebze de olsa kendilerinde olduğunu hissedebilirler. Bu da onları motive etmeyi sağlar.

Bölerek Çalışma Çözüm Olabilir

Ders çalışma uzunluğu değil, verimli ders çalışmanın önemi unutulmamalıdır. Çocuğa göre değişiklik gösteren verimli çalışma süresi, özellikle dikkat eksikliği olan çocuklarda mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Dikkat eksikliği olan çocuğa nasıl ders çalıştırılır sorusuna gelinecek olursa, işin sırrı dikkatini dağıtacak şeylerden soyutlamak ve süreyi kısa tutmaktır. Düzenli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Derslerini mümkün olduğunca bölerek çalıştırmak, başarısızlık hissi duymalarının da önüne geçecektir. Arkadaşlarından farklı olmanın, onları duygusal olarak rahatsız ettiğini ebeveynler unutmamalı ve sabırlı davranmalıdır.

Çocuklarda Ders Alışkanlığı Geliştirmek

Çocuklara Söz Hakkı Tanınması Fayda Sağlar

Çocuklara alışkanlık kazandırana kadar ne kadar çalışmak istedikleri sorulursa ortak bir noktada buluşulabilir. Aileler, bu konuda, çocuğun başarısız olmasından endişe ettiklerinden fazla müdahaleci davranmaktadırlar. Ancak çocuk, kendi karar verdiği sürede derslerini yetiştiremezse, durumu düzeltmek için kendisi bir değişiklik yapacak ya da ailenin direktiflerini gönüllü kabul edecektir.

Hata Yapma Hakkı Verin

Çocuklara kendi kararları ile hareket etme özgürlükleri verilirse, verecekleri yanlış kararlardan veya aldıkları karar sonrası karşılaşacakları olumsuzluklardan ders alma fırsatı da sağlanabilecektir. Bu durum, çocuğa ders çalıştırma yöntemlerinde de geçerlidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, aldığı kararı uyguladığından emin olmaktır. Çalışma zamanı ve süresinin kendisi tarafından seçilmesine müsemma gösterilen çocuk, aldığı kararı uygulamama özgürlüğüne de sahip olduğunu düşünecek ve erteleme, yapmama yollarına başvuracaktır. Ebeveynlerin, bu noktada sınır çizmesi önemlidir. Kendi çizdiği programa uyup uymadığı denetlenmeli ve bu çalışma şartları ile derslerini zamanında yetiştirdiğinden emin olunmalıdır. Özellikle erteleme yatkınlığı olan karakter yapısına sahip çocuklarda bu konuya daha fazla dikkat edilmelidir.

Başarı İçin Basamak Sistemi Uygulanabilir

Çocuğun başarısı diğer öğrenciler ile kıyaslanmamalı genel çalışma performansı ve eğitmenlerin görüşleri ile sonuca varılmalıdır. Burada öncelik amacın başarı değil ders çalışma alışkanlığı yaratması olduğu unutulmamalıdır.

En az 3 hafta aynı program ile devam edilerek çalışma alışkanlığı yaratıldıktan sonra başarısını yükseltmek için tekrar bir pazarlık yapılması uygundur. Kendi belirlediği, rahat çalışma şartlarında başardıkları için tebrik edilmesi onu motive edecek ve daha fazlası için teşvik edilmesi kolaylaşacaktır.

Bir Diğer Yöntem Olarak Ödüllendirme Yöntemi

Bu aşamada, çocuk pazarlığı yanaşmaz ise, daha fazla ders çalışmak istemeyen çocuğa nasıl davranmalı sorusu ile karşılaşılacaktır? Kendi çalışma özgürlüğünü elinden almaya kalmak ilk aşamada yanlış olacaktır. Daha ılımlı bir yöntem ile yani ödüllendirme ile teşvik uygulamasına başvurulabilir. Bununla beraber öğretmenlerinden görüş alınması uygun olacaktır.

Bu yazı 1653 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU