Dikkat! Oyuncak Ayı Mazlum çocuklara şiddeti aşılıyor!

Paylaş
 

Dikkat Çocuklar Tehlikede! Oyuncak Ayı Mazlum oyuncağını üreten, satan, reklamını yapan tüm kurumları kınıyorum! 3 yaş ve üzeri için satışa sunulan ‘Oyuncak Ayı Mazlum’ şiddet içeren sözler (Ah vurma, vurma abi, vur vur hoşuma gidiyor, boyun kısa olmasa gösterirdim sana, elhamdüllilah dayağa doyduk vb.) söylüyor. Oyuncağın elinde asitli içecek var. Ayrıca ayının yüzünde bir dikiş izi var. Oyuncağın kullanıcısı ayıya vurdukça ayı konuşarak karşılık veriyor. Oyuncağın Youtube’a yüklenmiş bir videosu şöyle: https://www.youtube.com/watch?v=AKGXTKzfTg0 Kısacası çocuklar için tehlikeli ve zararlı ne mesajlar varsa hepsi bu oyuncakta.
Öncelikle böyle bir oyuncak fikri kimden çıktı ve kim bunu oynaylayıp ürettiyse hepsi çocuk istismarı suç işliyor. Böyle ciddi bir konuda devletimizin bir kontrol mekanizmasının olması beni derinden sarstı. Bu nasıl bir cesarettir ki masum, doğruyu yanlışı ayırt edemeyen çocuklarımızın ruhuna şiddetti aşılıyor Birlik Oyuncak Yetkilileri böyle vir oyuncağı piyasaya sunarak… Sizin çocuğunuz yok mu? Bu nasıl bir sorumsuzluk, duyarsızlıktır?

Ülkemizdeki terör ve şiddet kontrolden çıkmışken, siz nasıl olurda çocuklarımızın ruhunu zehirlemeye cesaret edebilirsiniz. Herşeyi bir kenara bırakalım siz Türkiye’nin değerli bir sanatçısı olan Sevgili Kemal Sunal’ın filmdeki ismi kullanarak, o filme gönderme yaparak Sevgili Kemal Sunal’ın hatırasına nasıl saygısızlık edersiniz. Sevgili Kemal Sunal’ı çocukların bilinçaltına şiddetle ve kabalıkla eşleştirirsiniz. Lüttfen açın interneti ve bu oyuncağı alan çocukların videolarını izleyin belki nelere sebep olduğunuzu görür ve yaptığınızdan utanırsınız. Oyuncağın tanıtımlarını yapanlar Sevgili Kemal Sunal’dan bahsediyor. Kemal Sunal’ın adı Çocukları Şiddeti öğreten bir oyuncakla mı anılmalıydı.

Siz bu vatanın evladı değil misiniz de, vatanızdaki çocukların ruhuna şiddeti aşılamaya cesaret ediyorsunuz. Ben artık duygu ve düşüncelerimi nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum. Hadi siz bunu yaptınzı da sizin bu oyuncağınızı onlarca oyuncakçı nasıl satar aklım almıyor. Zararlarını saymakla bitiremeyeceğim bu oyuncakla ilgili tüm yetkililere sesleniyorum. Acilen bu ürün piayasadan toplatılsın ve sorumluları çocuk istismarından yargılansın. Ayrıca oyuncakların üretilmesi önce çocuk psikolojisi uzmanlarının inceleme raporu şart koşulsun.
Pedagog & Klinik Psikolog Sevil Yavuz

www.pedagogsevilyavuz.com

Bu yazı 696 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU