Dış Gebelik

Dış Gebelik
Paylaş
 

Dış Gebelik

Yeni evlenmiş ve özellikle bebek isteyen bayanların en çok korktuğu dış gebelik nedir? Döllenmiş yumurtanın rahim içi dışında bir yere yerleşmiş olmasıdır. İlk üç ayda yaşanan anne ölümlerinin olmasının en çok görülen sebebidir. Gebeliklerin yaklaşık olarak %1 oranında görünmektedir. Döllenen yumurta herhangi bir nedenden dolayı rahim boşluğuna olan yolculuğunu tamamlayamaz. Gebelik erken dönem normal gebelik bulguları ile benzerlik gösterir. Adet gecikmesi, kusma, pozitif test sonucu, kusma gebelikte olduğu gibi dış gebelikte de görülmektedir. Tüplere yerleşmiş olan gebelik büyümeye başlar ve belirli noktadan sonra tüpleri germesi nedeni ile yırtılmaya ve kanamaya sebep olur.

Dış Gebelik Nedenleri

Tüplerde kısmi tıkanıklık nedeniyle ya da tüplerin hareket kabiliyetini azaltan durumlar dış gebelik nedenleri arasında uygun zemin hazırlamaktadır. Bunların görülme nedeni ise geçirilmiş enfeksiyonlardır. Her enfeksiyon dokularda bir miktarda olsa harabiyet yaratmaktadır. Enfeksiyonun sayısı ve şiddetine göre oluşan yapışıklıkların derecesi de değişiklik göstermektedir. Yapışıklıklar tüplerin içinde olduğundan dolayı iç kanalı kapatır. Ayrıca tüpün dışında da meydana gelerek dış yapısını bozmaktadır. Burada oluşan tıkanıklıklar eğer spermin geçişini engelleyecek derece şiddetliyse kısırlık oluşumuna da sebep olmaktadır.  Tıkanıklık kısmi ise döllenme gerçekleşebilir fakat dış gebeliğin olması yüksektir. Yapışıklığın oluşmasına neden sadece enfeksiyonlar değildir. Geçirilen operasyonlarda neden olmaktadır. Apandisit ameliyatları, over kisti nedeniyle de yapışıklık oluşmaktadır.

Dış Gebelik

Dış Gebelik Belirtileri

Erken gebelikte görülen tüm belirtiler dış gebelik belirtileri arasında da yer almaktadır. Mide bulantıları, adet gecikmesi, kan ve idrar testlerinde pozitif olması gibi tüm belirtiler normal gebelik ile eş değerdir. Bu belirtilerin var olması nedeniyle dış gebeliğin fark edilmesini engellemektedir. Bu belirtilerin sonrasında karın bölgesinde oluşan ağrı, anormal derecede vajinal kanama, baygınlık hissi izlemektedir. Burada oluşan tabloda gebelik artık daha fazla genişletemediği için tüpü yırtmıştır. İç kanama başlamış ve tansiyon düşmüştür. Bu durum söz konusu olduğunda hastanın hayatı ciddi boyutta tehdit altındadır.

Teşhis Nasıl Konur?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz türde herhangi bir bulgu vermemiş durumlarda tanı gebelik testleri pozitif olarak görünmüş olmasına rağmen ultrasonda gebeliğin rahim içerisinde gözükmemesi ile konabilmektedir. Vajinal yol ile bakılan ultrasonda gebelik bulgusuna rastlanabilir. Kanama olduğunda karış boşluğunda kan saptanabilmektedir. Kanama belirtilerinin olmadığı zamanlar ise kandaki bhCG değerlerinin değişimine bakılarak dış gebelik teşhisi konulabilmektedir. Çok nadir olarak gözükse de normal ve dış gebelik birlikte görülebilmektedir.

Tedavi Süreci

Bu süreçte eğer bir yırtılma veya iç kanama meydana gelmişse tek tedavisi dış gebelik ameliyatı yani cerrahi müdahaledir. Bu müdahalede laparoskopi ya da açık cerrahi ile oluşmuş olan dış gebelik temizlenir. Uygun vakalarda tüp korunabilirken bazen dış gebeliğin meydana gelmiş olduğu tüp alınmak zorunda kalınabiliyor. Yırtılma meydana gelmemişse gerekli bazı şartlar sağlandığında yakın takip altına alınarak beklenebilir. Bazen bu tür gebeliklerde tüplerin yırtılacak ve kanamaya neden olacak şekilde büyüklüğe ulaşmadan vücut tarafından atılması veya vajinal kanama ile birlikte dışarıya atılması da rastlanabilmektedir. Bu şekilde oluşumlar cerrahi müdahaleden kurtarmakta, tüpün alınması gibi gelişebilecek komplikasyon yaşanmamaktadır.

Nadir Görülen Şekiller

Dış gebelikler nadir olarak görülse de tüplerin dışındaki bölgelerde yerleşebilirler. Tüp içerisine yerleşmiş olan gebelikler düşük ile sonuçlanır ve karın boşluğu içine düşer. Canlılığını kaybetmediği için buraya tekrardan yerleşerek gelişmeyi sürdürür. Tüpler dışında yumurtalıklarda veya rahim ağzında da dış gebelikler görülmektedir. Erken zamanda saptanan dış gebelikler kadına ve tüplere her hangi bir zarar gelmeden tedavi edilebilmektedir.

Bu yazı 1303 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.