Dış Gebelik

Dış Gebelik
Paylaş
 

Dış Gebelik

Yeni evlenmiş ve özellikle bebek isteyen bayanların en çok korktuğu dış gebelik nedir? Döllenmiş yumurtanın rahim içi dışında bir yere yerleşmiş olmasıdır. İlk üç ayda yaşanan anne ölümlerinin olmasının en çok görülen sebebidir. Gebeliklerin yaklaşık olarak %1 oranında görünmektedir. Döllenen yumurta herhangi bir nedenden dolayı rahim boşluğuna olan yolculuğunu tamamlayamaz. Gebelik erken dönem normal gebelik bulguları ile benzerlik gösterir. Adet gecikmesi, kusma, pozitif test sonucu, kusma gebelikte olduğu gibi dış gebelikte de görülmektedir. Tüplere yerleşmiş olan gebelik büyümeye başlar ve belirli noktadan sonra tüpleri germesi nedeni ile yırtılmaya ve kanamaya sebep olur.

Dış Gebelik Nedenleri

Tüplerde kısmi tıkanıklık nedeniyle ya da tüplerin hareket kabiliyetini azaltan durumlar dış gebelik nedenleri arasında uygun zemin hazırlamaktadır. Bunların görülme nedeni ise geçirilmiş enfeksiyonlardır. Her enfeksiyon dokularda bir miktarda olsa harabiyet yaratmaktadır. Enfeksiyonun sayısı ve şiddetine göre oluşan yapışıklıkların derecesi de değişiklik göstermektedir. Yapışıklıklar tüplerin içinde olduğundan dolayı iç kanalı kapatır. Ayrıca tüpün dışında da meydana gelerek dış yapısını bozmaktadır. Burada oluşan tıkanıklıklar eğer spermin geçişini engelleyecek derece şiddetliyse kısırlık oluşumuna da sebep olmaktadır.  Tıkanıklık kısmi ise döllenme gerçekleşebilir fakat dış gebeliğin olması yüksektir. Yapışıklığın oluşmasına neden sadece enfeksiyonlar değildir. Geçirilen operasyonlarda neden olmaktadır. Apandisit ameliyatları, over kisti nedeniyle de yapışıklık oluşmaktadır.

Dış Gebelik

Dış Gebelik Belirtileri

Erken gebelikte görülen tüm belirtiler dış gebelik belirtileri arasında da yer almaktadır. Mide bulantıları, adet gecikmesi, kan ve idrar testlerinde pozitif olması gibi tüm belirtiler normal gebelik ile eş değerdir. Bu belirtilerin var olması nedeniyle dış gebeliğin fark edilmesini engellemektedir. Bu belirtilerin sonrasında karın bölgesinde oluşan ağrı, anormal derecede vajinal kanama, baygınlık hissi izlemektedir. Burada oluşan tabloda gebelik artık daha fazla genişletemediği için tüpü yırtmıştır. İç kanama başlamış ve tansiyon düşmüştür. Bu durum söz konusu olduğunda hastanın hayatı ciddi boyutta tehdit altındadır.

Teşhis Nasıl Konur?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz türde herhangi bir bulgu vermemiş durumlarda tanı gebelik testleri pozitif olarak görünmüş olmasına rağmen ultrasonda gebeliğin rahim içerisinde gözükmemesi ile konabilmektedir. Vajinal yol ile bakılan ultrasonda gebelik bulgusuna rastlanabilir. Kanama olduğunda karış boşluğunda kan saptanabilmektedir. Kanama belirtilerinin olmadığı zamanlar ise kandaki bhCG değerlerinin değişimine bakılarak dış gebelik teşhisi konulabilmektedir. Çok nadir olarak gözükse de normal ve dış gebelik birlikte görülebilmektedir.

Tedavi Süreci

Bu süreçte eğer bir yırtılma veya iç kanama meydana gelmişse tek tedavisi dış gebelik ameliyatı yani cerrahi müdahaledir. Bu müdahalede laparoskopi ya da açık cerrahi ile oluşmuş olan dış gebelik temizlenir. Uygun vakalarda tüp korunabilirken bazen dış gebeliğin meydana gelmiş olduğu tüp alınmak zorunda kalınabiliyor. Yırtılma meydana gelmemişse gerekli bazı şartlar sağlandığında yakın takip altına alınarak beklenebilir. Bazen bu tür gebeliklerde tüplerin yırtılacak ve kanamaya neden olacak şekilde büyüklüğe ulaşmadan vücut tarafından atılması veya vajinal kanama ile birlikte dışarıya atılması da rastlanabilmektedir. Bu şekilde oluşumlar cerrahi müdahaleden kurtarmakta, tüpün alınması gibi gelişebilecek komplikasyon yaşanmamaktadır.

Nadir Görülen Şekiller

Dış gebelikler nadir olarak görülse de tüplerin dışındaki bölgelerde yerleşebilirler. Tüp içerisine yerleşmiş olan gebelikler düşük ile sonuçlanır ve karın boşluğu içine düşer. Canlılığını kaybetmediği için buraya tekrardan yerleşerek gelişmeyi sürdürür. Tüpler dışında yumurtalıklarda veya rahim ağzında da dış gebelikler görülmektedir. Erken zamanda saptanan dış gebelikler kadına ve tüplere her hangi bir zarar gelmeden tedavi edilebilmektedir.

Bu yazı 939 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçirdiğiniz bir dönemdesiniz. Aslında iyimser ve anlayışlı davranabilirsiniz ancak bazı olaylar ve kişiler radikal değişiklikler yapmanız için sizi zorlayabilir. Veya siz, çevrenizdeki güçlü kişileri karşınıza alabilirsiniz. Güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Daha önce değiştirmek isteyip cazgeçmiş olduğunuz konular tekrar karşınıza çıkabilir ve bu kez duygunuz daha farklı olduğu için karşılaştığınız olaylara şaşırabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha rahat hissedeceksiniz ve dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapılması gereken işler ile ilgileneceksiniz. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak istediğiniz bir gün. Sorumluluk gerektiren konular ile ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir konular karşınıza çıkabilir. Ciddiye alınmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve çevrenizin sizi önemsemesini istiyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve özellikle sevdiklerinize ve yakınlarınıza karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz. İlişkilerinizi zorlaştıracak davranışlarda bulunmasanız iyi olacak.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkileriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Kendinizi yalnız mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle burcun ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar, isteklerini gözden geçirirken biraz daha makul olmak için gayret göstermeli. Sevdiğinize karşı biraz daha anlayışlı ve sakin davranmalısınız. Bu arada kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan kaçının. Spor yapmak ve çevre gezilerine çıkmak sizi rahatlatacak. Çevrenizi değiştirmek ve yabancılar ile kuracağınız ilişkiler sizi rahatlatacak. Olaylara daha iyimser bir açıdan bakmaya çalışın ve sağlığınıza özen gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgilenebilir ve yakınlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Bu arada gençler, çocuklar, kardeşleriniz ve önemsediğiniz aile büyükleri ile görüşebilirsiniz. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve yakınlarınız sizin ziyaretinize gelebilir. Hareket halinde olmak ve projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Gizli düşünceleriniz olabilir. Ayrıca sizden gizlenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Etkileyici kişiler ile görüşebilirsiniz ve yepyeni istekler içine girebilirsiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilir, önemli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kaderinizdeki kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün. Veya karşılaştığınız bazı kişiler size tanıdık gelebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve anneniz ile aranızda daha önce geçmiş olayları hatırlayabilirsiniz. Annenizin veya ablanızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Ancak bunların üzerinde fazla durmayacaksınız ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükselecek ve olaylara daha iyimser açıdan bakacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve karmaşık fikirlerden uzaklaşıp sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Kendinize bakım yapabilir ve özen gösterebilirsiniz. Ayrıca babanız, amcanız veya ağabeyiniz ile ilgilenebilirsiniz. Babanız veya baba adayı arkadaşlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve bazı kaygılar hissedebilirsiniz. Endişelerden uzak durun ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımını alabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Dedikodular ile fazla ilgilenmeyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşmiş olabilir ve annenizi hatırlayabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki büyük kadınlar veya anne adayları ile ilgilenmeniz gerekebilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Fakat sakin ve kararlı davranabilirsiniz ve böylece kafanızı karıştıran her ne var ise, bilgilenmek için çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Ayrıca uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya beklemediğiniz ziyaretçileriniz olabilir. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Dışarda olmak ve farklı konular ile ilgilenmek sizi rahatlatacak.