Dış Gebelik

Dış Gebelik
Paylaş
 

Dış Gebelik

Yeni evlenmiş ve özellikle bebek isteyen bayanların en çok korktuğu dış gebelik nedir? Döllenmiş yumurtanın rahim içi dışında bir yere yerleşmiş olmasıdır. İlk üç ayda yaşanan anne ölümlerinin olmasının en çok görülen sebebidir. Gebeliklerin yaklaşık olarak %1 oranında görünmektedir. Döllenen yumurta herhangi bir nedenden dolayı rahim boşluğuna olan yolculuğunu tamamlayamaz. Gebelik erken dönem normal gebelik bulguları ile benzerlik gösterir. Adet gecikmesi, kusma, pozitif test sonucu, kusma gebelikte olduğu gibi dış gebelikte de görülmektedir. Tüplere yerleşmiş olan gebelik büyümeye başlar ve belirli noktadan sonra tüpleri germesi nedeni ile yırtılmaya ve kanamaya sebep olur.

Dış Gebelik Nedenleri

Tüplerde kısmi tıkanıklık nedeniyle ya da tüplerin hareket kabiliyetini azaltan durumlar dış gebelik nedenleri arasında uygun zemin hazırlamaktadır. Bunların görülme nedeni ise geçirilmiş enfeksiyonlardır. Her enfeksiyon dokularda bir miktarda olsa harabiyet yaratmaktadır. Enfeksiyonun sayısı ve şiddetine göre oluşan yapışıklıkların derecesi de değişiklik göstermektedir. Yapışıklıklar tüplerin içinde olduğundan dolayı iç kanalı kapatır. Ayrıca tüpün dışında da meydana gelerek dış yapısını bozmaktadır. Burada oluşan tıkanıklıklar eğer spermin geçişini engelleyecek derece şiddetliyse kısırlık oluşumuna da sebep olmaktadır.  Tıkanıklık kısmi ise döllenme gerçekleşebilir fakat dış gebeliğin olması yüksektir. Yapışıklığın oluşmasına neden sadece enfeksiyonlar değildir. Geçirilen operasyonlarda neden olmaktadır. Apandisit ameliyatları, over kisti nedeniyle de yapışıklık oluşmaktadır.

Dış Gebelik

Dış Gebelik Belirtileri

Erken gebelikte görülen tüm belirtiler dış gebelik belirtileri arasında da yer almaktadır. Mide bulantıları, adet gecikmesi, kan ve idrar testlerinde pozitif olması gibi tüm belirtiler normal gebelik ile eş değerdir. Bu belirtilerin var olması nedeniyle dış gebeliğin fark edilmesini engellemektedir. Bu belirtilerin sonrasında karın bölgesinde oluşan ağrı, anormal derecede vajinal kanama, baygınlık hissi izlemektedir. Burada oluşan tabloda gebelik artık daha fazla genişletemediği için tüpü yırtmıştır. İç kanama başlamış ve tansiyon düşmüştür. Bu durum söz konusu olduğunda hastanın hayatı ciddi boyutta tehdit altındadır.

Teşhis Nasıl Konur?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz türde herhangi bir bulgu vermemiş durumlarda tanı gebelik testleri pozitif olarak görünmüş olmasına rağmen ultrasonda gebeliğin rahim içerisinde gözükmemesi ile konabilmektedir. Vajinal yol ile bakılan ultrasonda gebelik bulgusuna rastlanabilir. Kanama olduğunda karış boşluğunda kan saptanabilmektedir. Kanama belirtilerinin olmadığı zamanlar ise kandaki bhCG değerlerinin değişimine bakılarak dış gebelik teşhisi konulabilmektedir. Çok nadir olarak gözükse de normal ve dış gebelik birlikte görülebilmektedir.

Tedavi Süreci

Bu süreçte eğer bir yırtılma veya iç kanama meydana gelmişse tek tedavisi dış gebelik ameliyatı yani cerrahi müdahaledir. Bu müdahalede laparoskopi ya da açık cerrahi ile oluşmuş olan dış gebelik temizlenir. Uygun vakalarda tüp korunabilirken bazen dış gebeliğin meydana gelmiş olduğu tüp alınmak zorunda kalınabiliyor. Yırtılma meydana gelmemişse gerekli bazı şartlar sağlandığında yakın takip altına alınarak beklenebilir. Bazen bu tür gebeliklerde tüplerin yırtılacak ve kanamaya neden olacak şekilde büyüklüğe ulaşmadan vücut tarafından atılması veya vajinal kanama ile birlikte dışarıya atılması da rastlanabilmektedir. Bu şekilde oluşumlar cerrahi müdahaleden kurtarmakta, tüpün alınması gibi gelişebilecek komplikasyon yaşanmamaktadır.

Nadir Görülen Şekiller

Dış gebelikler nadir olarak görülse de tüplerin dışındaki bölgelerde yerleşebilirler. Tüp içerisine yerleşmiş olan gebelikler düşük ile sonuçlanır ve karın boşluğu içine düşer. Canlılığını kaybetmediği için buraya tekrardan yerleşerek gelişmeyi sürdürür. Tüpler dışında yumurtalıklarda veya rahim ağzında da dış gebelikler görülmektedir. Erken zamanda saptanan dış gebelikler kadına ve tüplere her hangi bir zarar gelmeden tedavi edilebilmektedir.

Bu yazı 1499 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU