Dondurmanın Mevsimi Olmaz

Paylaş
 

Nedense geleneksel kültürümüzde dondurma çoğunlukla yaza özgü bir tatlı olarak kabul edilir. Sanki karpuz domates, kavun gibi yazın yetişen bir besin muamelesi yapılır. Oysa ki…

Havalar yavaş yavaş soğuyor. Marketlerde dondurma reyonu önünden geçerken çocukların dondurma isteğine annelerin “Kışın dondurma yenmez” dediğini duyar gibi oluyorum…

Türkiye, havalar soğumaya başladığında dondurma tüketimi azalan ülkeler arasında başı çekiyor. Ama uzmanlar tarafından da sık sık yinelendiği gibi eğer dondurma hijyenik koşullarda üretilip saklanıyorsa yılın her mevsimi rahatlıkla tüketilebilir. Dengeli bir atıştırmalık ya da ara öğün alternatifi olarak düşünülebilinir.

Eğer aksi olsa İsveç, Kanada, Finlandiya, Norveç gibi soğuk, en çok kar ve soğuk havaya maruz kalan ülkelerde dondurma tüketimi Türkiye’nin üç katı olmazdı. Kişi başı dondurma tüketimi Türkiye’de 3.5 litreyken İskandinav ülkelerinden Finlandiya’da 9 litre.

Sözcüğün kökeni donmak fiilinden gelse de dondurmayı bir buz kalıbı gibi düşünmemek gerek. Dondurmanın içinde çok küçük kabarcıklar halinde dağıtılmış olan hava, dondurmaya hacmin yanı sıra kendine özgü bir kıvam ve yumuşaklık veriyor. Ağzın içi 37 derecedir, bu sayede dondurma ağzımızda erimeye başlar, boğazımızdan geçene kadar ısısı yükselir. Ve bu sayede boğaz ağrısına neden olmaz.

5800ea03c03c0e2b687abbd9

Türkiye, havalar soğumaya başladığında dondurma tüketimi azalan ülkeler arasında başı çekiyor. Ama uzmanlar tarafından da sık sık yinelendiği gibi eğer dondurma hijyenik koşullarda üretilip saklanıyorsa yılın her mevsimi rahatlıkla tüketilebilir. Dengeli bir atıştırmalık ya da ara öğün alternatifi olarak düşünülebilinir.

Eğer aksi olsa İsveç, Kanada, Finlandiya, Norveç gibi soğuk, en çok kar ve soğuk havaya maruz kalan ülkelerde dondurma tüketimi Türkiye’nin üç katı olmazdı. Kişi başı dondurma tüketimi Türkiye’de 3.5 litreyken İskandinav ülkelerinden Finlandiya’da 9 litre.

Sözcüğün kökeni donmak fiilinden gelse de dondurmayı bir buz kalıbı gibi düşünmemek gerek. Dondurmanın içinde çok küçük kabarcıklar halinde dağıtılmış olan hava, dondurmaya hacmin yanı sıra kendine özgü bir kıvam ve yumuşaklık veriyor. Ağzın içi 37 derecedir, bu sayede dondurma ağzımızda erimeye başlar, boğazımızdan geçene kadar ısısı yükselir. Ve bu sayede boğaz ağrısına neden olmaz.

HİJYEN VE SAĞLIK

Sonbahar ya da kış mevsiminde dondurma tüketirken korkmanıza gerek yok, sadece seçimlerinizde tedbirli olmakta fayda var. Dondurma alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hijyenik koşullarda üretildiğinden emin olmak. Çünkü süt ürünleri çabuk bozulan ve faydalı özelliklerini hızla yitiren gıdalar. Hijyenik olmayan koşullarda üretilen veya uygun olmayan şartlarda saklanan dondurmalarda zararlı bakteriler üreyebildiğinden her mevsim sağlığı tehdit edecek risk oluşturabilir.

Dondurma, Türk Gıda Kodeksi uyarınca kesinlikle koruyucu içermez. Tazeliği ise, üretildiği an itibariyle -18 derece veya daha soğukta muhafaza edilerek korunur. Açık dondurma üretimlerinde denetim eksikliği ve sağlıksız koşullar olabiliyor. Hijyenik koşullarda üretilen, soğuk zinciri kırılmadan saklanan, ambalajlı, besin etiket bilgileri paket arkasında belirtilen dondurmaları tercih edin.

DAHA MASUM VE LEZZETLİ

Dondurmanın 1 porsiyon kalori değeri, şerbetli tatlılarla kıyaslandığında çok daha masum. Ağır şerbetli tatlılar yerine dondurma daha iyi bir alternatif.

Bir diğer kalorisi düşük seçenek de dondurmayı keşkül, sütlaç gibi bir sütlü tatlıyla beraber tüketmek. Hele bir de sütlü tatlınızın üzerine kan şekerini dengeleyen tarçın ilave ederseniz şekerin olumsuz etkilerini en aza indirirsiniz. Tarçın aynı zamanda bakteri, mantar oluşumunu da engelliyor.

5800eec1c03c0e2b687abc57

KIŞIN DONDURMA YEMEK İÇİN 6 NEDEN

Kışın dondurma yemek için bir nedene ihtiyaç yok. Ama yine de ikna olmak isterseniz maddelere göz atmakta yarar var…

Fırından taze çıkmış ılık bir elmalı kek, sıcak irmik helvası ya da fırın sütlaç üzerine bir top dondurmanın kattığı lezzet…

Dondurma yerken sıcaktan eriyip elinize ve üstünüze akmaması…
Soğuk bir kış günü sinemada hayran olduğunuz bir oyuncunun filmini en sevdiğiniz dondurma çeşidini yiyerek izlemek…
Kötü geçen bir günün izlerini silmek…
Havanın soğuğunu hissetmemek…
Tüm dertleri unutmak… Siz hiç dondurma yerken ağlayan bir çocuk gördünüz mü?

MARCO POLO SAYESİNDE TANIŞTIK…

Keşfinden bu yana binlerce yıldır ona olan ilgi ve sevgi hiç eksilmedi. Hatta kimi ülkeler reçetesini bir sır gibi sakladı. Fizikçiler, kimyagerler, aşçılar, mimarlar, ev kadınları onun için çalıştı. Keşifler yapıldı, makineler üretildi.

Evet, hiç şüphe yok ki doğudan batıya, kuzeyden güneye dünyanın dört bir yanında hemen her kültürde ortak olarak tüketilen, en çok sevilen tatlıların başında dondurma geliyor.

Dondurmayı ilk kez kim keşfetti, doğudan mı batıya, batıdan mı doğuya yol aldı farklı kaynaklarda farklı bilgiler var.

Ancak yazılı kaynaklara göre geçmişinin MÖ 2. yüzyıla dek uzandığı söyleniyor. Kimi kaynaklara göre dondurmayı ilk kez yapanlar Çinliler. 618-900 yılları arasında hüküm süren T’ang Hanedanlığı döneminde aşçılar İmparator Tang için süt, un ve kâfur karıştırılarak donmuş bir yiyecek elde ediliyor.

Romalılarsa derin kuyularda sakladıkları kar, buz, bal ve meyveleri karıştırarak bir cins dondurma yapıyorlar. Roma İmparatoru Neron köleleri Apenin Dağları’na göndererek toplattığı karları meyve suyu ve meyveyle karıştırtıyor.

Abbasiler döneminde Araplar süt ve kaymağı meyve suyu ya da şekerle karıştırarak, gülsuyuyla aroma vererek dondurma gibi bir tatlı elde ediyorlar.

13. yüzyılda Yuan Hanedanlığı döneminde dondurma yapımı sır olarak saklansa da seyyah Marco Polo Asya’dan dönerken tarifi İtalya’ya getiriyor. Ardından Floransalı Medici ailesinin tatlıcısı, heykeltıraş ve dekoratör Bernardo Buontalenti 1565 yılında gelato/dondurmayı geliştiriyor.

16. yüzyılda Fransız Sarayı’ndaki resmi yemeklerde tatlı olarak dondurulmuş süt servis edilmeye başlanıyor. Ve 1670 yılında Paris’te ilk kez ‘Cafe Procope’ta limonlu dondurma/dondurulmuş limonata ve süt, krema, şeker ve yumurta karışımıyla kaymaklı dondurma satılıyor. 1676’dan itibaren Paris’te dondurmacılık meslek haline geliyor ve o dönemde 250 dondurmacı olduğu kayıtlarda yer alıyor.

New York’ta ilk dondurma satışı 1774’te başlıyor. 1843’te de Philadelphia’lı ev kadını Nancy Johnson, elle çalışan ilk dondurma makinesini yapıyor.◊ İlk keşfeden kim olursa olsun yüzyıllar içinde batıdan doğuya tüm kültürler bu tadı seviyor, yeni yeni çeşitleri üretiliyor. Elle başlayan serüven bugün en ileri teknoloji makinelerle, yöntemlerle devam ediyor. Yapımı çok basit gibi görünmesine karşın, tarifi sır gibi saklanan dondurma çeşitlerinin sayısı da az değil.

– Günümüzde dünyanın dört bir yanında farklı yöntemlerle, içlerine fıstık, badem, çikolata, ceviz, kahve, kestane, ayva, böğürtlen, çilek, vişne, kavun, kivi, havuç, incir, hurma, kabak, nane, ananas, nar, mango gibi her türlü meyve ve sebzenin konduğu neredeyse yüzlerce dondurma çeşidi üretiliyor. Birçok ülkenin bizdeki Maraş gibi kendine özgü dondurması da var.

5800ec33c03c0e2b687abc19

DONDURMALI ELMALI PAY

MALZEMELER

-1 su bardağı un
– 50 gram tereyağı
– 1 yumurta
– 2 çorba kaşığı süt
– 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
– 1 tatlı kaşığı vanilya
– 1 tutam tuz
– 1 su bardağı fındık
– 1 çorba kaşığı tarçın
– 2 çorba kaşığı pekmez
– 3 sert elma
– Vanilyalı dondurma

YAPILIŞI:

Yumurtayı sütle çırptıktan sonra içine erittiğiniz tereyağı, unu, vanilya ve kabartma tozunu ilave ederek yoğurun. Kulakmemesi yumuşaklığındaki hamuru buzdolabında yarım saat dinlendirin. Bu arada elmaların kabuklarını soyup ince ince dilimleyin. Üzerine çok az limon suyu sıkın.

Elinizle yufka gibi açıp incelttiğiniz hamuru 28 santimlik kek kalıbına yerleştirin. Hamurun üstüne elmaları dizin. Fındık ve tarçını serptikten sonra 200 derecede ısıtılmış fırında elmaların üzeri kızarana dek pişirin. Ortalama 30 dk.

Fırından çıkardıktan sonra üzerine pekmezi gezdirin, 15 dakika dinlendirin. Dilimleyip üzerine bir top vanilyalı kaymaklı dondurma koyarak servis yapın.

Bu yazı 817 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Beklentilerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve nedenini anlayamadığınız bazı rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve kendinizi dinlemekten vaz geçip yapmanız gereken işler ile ilgileneceksiniz. Sürprizler pek hoşunuza gitmeyebilir ve alışkanlıklarınızı sürdürmek için büyük bir gayret içinde olabilirsiniz. Ancak ortaya çıkan olaylar tarzınızı değiştirmeniz için zorluyor. Aslında isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bu arada karşılaştığınız kişiler ile tartışmayın ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
BOĞA BURCU YORUMU
Hareketli ve yoğun bir gün geçireceksiniz. Üzerinizde baskı yaratan konularla ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Bu arada gelişmeler yavaş olabilir ve bunun rahatsızlığını hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çok kuvvetli arzular duyacaksınız ve böylece bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek için harekete geçeceksiniz. Aslında değişimin zorlayıcı etkisi sizi rahatsız etse bile istemediğiniz alışkanlıklardan kurtulmak için bu durumu bir şans olarak değerlendirmelisiniz. Ve şayet şans olarak algılarsanız, sorunlar kendiliğinden çözülecek... Bugün alacağınız teklifler sizi heyecanlandırabilir. Ayrıca katılacağınız davet ve toplantılarda karşılaşacağınız önemli kişileri etkileyebilirsiniz. Beklediğiniz haberleri gün içinde alabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi çalışmalarınıza odaklayacaksınız. Parasal konulara yönelik çalışmalarınızı hızlandıracak ve geleceğe yönelik büyük projeler yapacaksınız. Güçlü ve kararlı tutumunuz ile çevrenizi etkileyebilir, özellikle yaratıcı ve farklı bilgiye sahip olan kişilerin dikkatini çekebilirsiniz. Karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeniz mümkün. Sürpriz fırsatlar karşınıza çıkabilir. Ancak kaygılardan uzak durun ve şüpheci bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde hayal gücünüzü uyandıran kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve daha önce yarım bıraktığınız işleri tamamlamak için çalışacaksınız. Bu arada eski projeleriniz ile ilgili araştırmalar yapabilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Atılımda bulunmak isteyenler arkadaşlarını ve özellikle konu ile ilgili eski dostlarını arayabilir ve onların yardımını alabilirler. Günün ilerleyen saatlerinde önem verdiğiniz konulara dikkatinizi yönelteceksiniz ve önemli kişiler ile görüşeceksiniz. Kamu kuruluşları ve devleti temsil eden kişiler ile yapacağınız görüşmeler sizin istediğiniz yönde olacak ve moraliniz yükselecek.
ASLAN BURCU YORUMU
Duygusal ve hassas olduğunuz bir gün. Sevdiklerinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Alıngan bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın ve sorunları büyütmeyin. Birlikte iş yaptığınız kişiler veya sevdikleriniz ile aranızdaki ilişkileri gözden geçirebilirsiniz. Fakat anlaşılmadığınızı düşünmek yerine isteklerinizi ortaya koymak için gayret gösterirseniz iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Aslında enerjik ve yapıcı olduğunuz bir dönemdesiniz ve ilginç çözümleriniz ile dikkat çekici olacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Yapılması gereken işlerin zorlayıcı etkisini hissedebilirsiniz. Ancak kendinizi enerjik ve istekli hissedeceksiniz. İyimser ve yapıcı tavırlarınız ile hem iş arkadaşlarınız, hem de yakınlarınız sizden etkilenecek. Fikirlerinizi güzel bir biçimde ortaya koyabilir, ikna edici olabilirsiniz. Sabırlı ve kararlı tavırlarınız ile hem büyüklerinizi, hem de çevrenizdeki önemli kişileri etkileyebilir, beklediğiniz desteği alabilirsiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükselten gelişmeler ile karşılaşacağınız bir gün...
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi parasal konulara yöneltecek ve bütçe hesapları yapacaksınız. Yatırım araçları ve kazanç sağlamayı düşündüğünüz konulara yönelik girişimler beklediğiniz kadar verimli olmayabilir. Moralinizi bozmayın ve aceleci davranmayın. İsteklerinizi gerçekleştirmeye yönelik bugün sabırsız ve telaşlı bir tavır içinde olabilirsiniz. Gelişmeleri akışına bırakın ve çevreniz ile ilgilenin. Özellikle doğanın içinde olmak, hareket halinde bulunmak sizi karamsarlıktan uzaklaştıracak. Böylece fırsatları anlamanız ve kullanmanız mümkün olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Sevdiklerinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükseliyor ve sorunlar ile başa çıkacak gücünüz artıyor. Bugün hukuk ve adaleti temsil eden kişiler ile görüşebilirsiniz. Ayrıca önemsediğiniz kişiler ile yapacağınız görüşmeler sırasında daha farklı davranabilirsiniz. Ciddiye aldığınız önemli kişiler sizi destekleyecek. Bu arada eski sorunlar gündeme gelebilir veya hızlı çözüm bekleyen işler ile uğraşmanız gerekebilir. Evrakların düzenlenmesi veya yer değişiklikleri yapabilirsiniz. Ancak ev veya ofis ile ilgili değişiklikler sırasında çıkabilecek karışıklıkları fazla büyütmeyin. Hızlı çözümler bulabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Yapmanız gereken işler ile ilgileneceksiniz ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce başlamış olduğunuz ve ağır gelişen konular şimdi hızlanıyor. Gelişmelerin hızlanması ile birlikte sizin de isteğiniz artıyor ve enerjiniz yükseliyor. Yapıcı ve kararlı tavırlarınız ile çevrenizdeki güçlü kişileri etkileyebilirsiniz. Çok gayret gösterdiğiniz ve zorlandığınız her ne var ise, artık çözülmeye başlıyor ve kendinizi şanslı hissetmeye başlıyorsunuz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaştığınız kişiler ve olaylar hayal gücünüzü uyandıracak. İdeallerinizin değiştiğini düşünebilirsiniz ve geleceğe yönelik başka hayalleriniz olabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için hem kendinizi, hem de çevrenizi zorlamanız mümkün. Aceleci davranmayın ve olayları akışına bırakın. Özellikle kararsızlık hissettiğiniz konu ile ilgili aceleci davranmayın. Ekip çalışmaları ve organizasyonlar ile ilgili bazı karışıklıklar çıkabilir. Eğlence sektörü ile ilgili çalışmalar yapanlar için hem hareketli, hem de ortaya çıkan aksaklıkları çözümlemek için daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor. Küçük sorunlar için büyük emek harcayabilirsiniz. Bu arada kararlarınızı hemen değiştirmeyin.
KOVA BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Harekete geçmeniz gereken konular ile ilgili karamsar bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Üzerinizde hissettiğiniz baskı veya bazı olayların sizi engellediği duygusundan uzaklaşmanız gerekiyor. Özellikle sorumluluk gerektiren işler, aile büyükleri ve önemsediğiniz kişilerin sorunları sizi etkileyebilir ve harekete geçmenizi zorlaştırabilir. Ancak yaşam enerjiniz ve isteğiniz kuvvetli olduğu için sorunlarla başa çıkabilirsiniz. Bu arada önemsediğiniz kişileri fazla zorlamayın. Tabii bu arada kendinizi de zorlamasanız iyi olacak.
BALIK BURCU YORUMU