Emzirmeyi Kademeli Bırakın

Paylaş
 

Emzirmeyi Kademeli Bırakın

Uzmanlar, emzirmeyi bir anda kesmenin doğru olmadığı görüşü üzerinde birleşirken, emzirmenin ne zaman kesilmesi gerektiği konusunda net bir zaman belirtmemektedirler. Anne ve çocuğa göre farklılık gösterebilen bu süreçte, kademeli azaltma yöntemi uygulanması doğru bulunmaktadır. Çalışan annelerde, işe geri dönüşle mecburiyetten gelişen bu sürece, uzmanlar, mümkünse 6 aydan önce başlanmaması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kendinize Ve Bebeğinize Karşı Sabırlı Olun

Memeden kesme süreci, bebek için olduğu kadar anne için de zor bir süreçtir. Pek çok anne bu dönemde kendini üzgün ve suçlu hissedebilmekte, depresif bir ruh haline girebilmektedir. Emzirme bırakma sonrası, çocuğuyla anne arasındaki bağın azaldığı hissinin uyanmaması için, bebeği kucağa alıp saçını okşamak, göğse yaslayarak sarılmak, iki tarafa da iyi gelmektedir.

Emzirme İçin Bir Yer Belirleyin

‘Emzirmeyi bırakırken ne yapmalı?’ sorusuna öneri olarak;  bebeği, hep aynı koltukta ya da odada emzirmenin, memeden kesme sürecini kolaylaştıracak bir yöntem olduğu belirtiliyor. Bir diğer yöntem ise gece uyanıp ağladığında sizin yerinize babanın ya da başka bir bireyin bebekle ilgilenmesidir. Gece öğününü kesmek en zoru olduğundan, gece emzirmesini kesmek en sona bırakılabilir.

emzirme

Öğün Atlayın

Kademeli kesme işine önce bir öğün atlanarak başlanması uygundur. Emzirmek yerine, bebeğe anne sütü biberonla verilebilir, yaşına göre takviye mama veya inek sütü verilebilir. Emzirmeyi bırakma yöntemlerinden biri de rutini değiştirmektir. Bebeğin, emzirme vaktinde ilgisini başka yere çekerek emzirmeyi erteleyebilirsiniz.

Annenin Fizyolojik Hazırlığı

Emzirmenin kademeli bırakılması, sadece bebek için değil anne için de faydalıdır. Sütten keserken memede süt birikmesi, kanallarda tıkanıklığa sebep olabileceği gibi ağrı, şişlik gibi şikâyetler de yaşanabilir. Fizyolojik olarak annenin hazır olması için, sağım işlemi sadece göğsü rahatlatacak kadar yapılmalıdır. Sütün tamamının sağılması, göğsün yeniden süt dolmasına yol açar. Ancak göğüslerin rahatlamasına yetecek kadar süt çekilmesi beyindeki süt uyarılarının zayıflamasına ve süt üretiminin yavaşlamasına fayda sağlar. Emzirmeyi bırakan annenin göğsü, soğuk kompres uygulayarak rahatlatılabilir. Bir havlu nemlendirerek buzdolabında tutabilir ve ihtiyaç duyulduğunda göğüs bölgesine masaj hareketleri ile uygulanabilir.

Bu yazı 897 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karar veremediğiniz konu ile ilgili önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Değişik fikirler karşısında farklı düşünceleriniz olabilir. Ancak kararlarınızı sürdürmek için gayret göstereceksiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak harekete geçmeden önce iyi araştırın ve duyduklarınızı hemen ciddiye almayın. İş ortaklığı, evlilik ve benzeri konular gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştireceğiniz uygun koşullar oluşuyor fakat korkularınız ile başa çıkmanız gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi derin duygular içinde bulacaksınız ve sabah saatlerinde kendi içinize bakacaksınız. Şimdiye kadar yaşadığınız olayları, geçmişte yaşadıklarınızın sonuçlarını ve geleceğe yönelik yapmak istediklerinizi gözden geçireceksiniz. Daha dikkatli ve planlı davranmayı başarabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyacaksınız. Ekip çalışmaları yaparken heyecan duyabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak, keyfinizi yerine getirecek. Farklı ortamlar ve değişik insanlar ile tanışabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rahat olduğunuz bir dönem ve bugün keyfiniz yerinde. İlginç gelişmeler dönemindesiniz ve hedefinize ulaşmak için büyük arzular duyacaksınız fakat dışardan bunu yansıtmayacak ve sakin davranışlarınızı koruyacaksınız. Öğlene doğru alacağınız bazı haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni çevreler ve değişik insanlar ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada güç mücadelesi yapmayın ve kendinizi fazla zorlamayın. Daha doğrusu şansınızı sorgulamaktan kaçının. Biraz makul olursanız, projelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde beklediğiniz bir haber ile heyecanlanacaksınız. Parasal konulara yönelik isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklediğiniz haberleri almanız mümkün. Özellikle ciddiye aldığınız bir konuyla ilgili gelişmeler hırs yapmanıza neden olabilir. Öğlene doğru duygularınız aniden değişebilir. Özellikle sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz giderek özgürleşebilir. Böylece yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve çok ilginç projeler yapabilirsiniz. Farklı ortamlar ve ilginç kişiler sizi destekleyecek. İmkansız gibi görünen isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sabırlı olun.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sabah saatlerinde duygularınız dalgalanabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz gün içinde değişecek. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Aslında verimli bir dönemde bulunuyorsunuz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz kararlılık ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Büyüklerinizin ve önemli kişilerin takdirini kazanabilirsiniz. Kariyer yapmak ve statüsünü yükseltmek için uygun koşullar meydana geliyor. Ayrıca yatırıma yönelik çalışmalar içinde olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bütün dikkatinizi maddeye odakladığınız bir dönemdesiniz ve gelişmeler karşısında sabırsızlık duysanız bile isteklerinizi gerçekleştirmek için duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Çünkü geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yaptığınız bir dönemdesiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek stratejiler yapabilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve harekete geçeceksiniz. Bu arada güç mücadelesinden uzak durun ve mantığınız ile hareket edin. Yakınlarınızın sizi destekleyecek. Arkadaşlarınıza danışabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başarabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
İzlediğiniz yolda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz fakat sorumluluklarınız nedeniyle harekete geçmeniz pek kolay olmayacak Aslında yola çıkmak ve harekete geçmek için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak çok fazla tedbirli davranmanız mümkün. İlginç gelişmeler olabilir ve sempatik tavırlarınız ile hem karşı cinsi, hem de yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. Ancak iddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında düşünceleriniz ve hayata bakış açınız değişiyor. Ciddiye aldığınız konular da değişmeye başlıyor. Sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir.
YAY BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacaksınız. Ayrıca sunmak istediğiniz projeleri ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konuları fazla önemsemeyeceksiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakacaksınız. Teknolojiyi takip eden kişiler ve yaratıcı çalışmalar ilginizi çekecek. Bugün sergiler, açılışlar ve ilginç tasarımların sergilendiği mekanlarda dolaşabilirsiniz ve farklı kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU