Ergenlik Dönemi

ergenlik nedir
Paylaş
 

Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi 11-21 yaş arasında gelişen bireylerin çocukluktan çıkıp yetişkin olmak yolunda ki ilk adımlarıdır. Bazen fırtınalı, bazen dikkat çeken sessizlik, kimi zamanda isyankâr davranışların sergilendiği bunalımlı bir geçiş dönemidir. Ergenlik döneminde bireyler hem fiziksel hem de kişilik olarak değişime uğrar. Anne ve babalar çocuklarının bu dönemdeki tutarsız davranışlarından, asiliklerinden ve isteksiz tutumlarından ya şikâyet eder ya da bu dönemi çok abartırlar. Fakat çocuklar küçükken nasıl özenle büyütülüp titiz davranıldıysa bu dönemde de ebeveynler, çocuklarının sağlam karakterli ve faydalı insanlar olabilmesi için tekrar harekete geçmelidir. Anne ve babalar içlerinde var olan sevgiyi ve değeri onlara somut bir şekilde hissettirmelidir.

Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemindeki Kişilerdeki Özellikler

 • Değişken olur, bir günü diğer gününe uymaz. Bazen çok mutlu ve hareketli kimi zamanda durgun ve içine kapanık olabilirler.
 • Sık sık yalnız kalmak ister ve hayallere dalarlar. Yaşadığı olumlu ve olumsuz her şeyi çok yoğun yaşar ve duygularını keskin ifade ederler.
 • Karşı cinse karşı hisler beslemeye başlar ve hayal kurarlar.
 • Vücutlarındaki fiziksel değişimden utanabilir ve bu değişikliği saklama ihtiyacı duyabilirler.
 • Farklı ve karmaşık duygulara sahiptirler. Özgüvenlerinde eksiklik başlar kendilerini yetersiz hissedebilirler.
 • Kurallara uymak istemez, başkaldırır ve eleştiriden hoşlanmazlar.
 • Ayna karşısında dakikalarca oyalanır ve bedenlerindeki değişimle çok uğraşırlar.
 • Arkadaşlarına çok önem verir ve arkadaşlarını ailesinden üstün tutar onlara laf söyletmezler.
 • Aile ortamlarından kendilerini soyutlayıp, odalarında yalnız kalmayı tercih ederler.

Ergenlik Dönemi değişiklikleri

ERGENLERE YAKLAŞIM TARZI

Bireylerin kendini tanıma ve kişiliğinin oluştuğu bu dönemde ebeveynlerin son derece hassas, sabırlı, hoş görülü olması bu dönemin kolay atlatılması için çok önemlidir. Her geçiş dönemi ve değişimler sancılı olur. Ergenlik dönemindeki bu sancıyı hafifletmek de anne ve babanın desteğiyle olur. En büyük iksir ve şifa kaynağı da anne ve babanın sevgisi, ilgisi ve anlayışıdır. Bu dönemdeki çocukların yaptığı saçmalıklar ve hatalar görmemezlikten gelinmeli. Anne babalar ergenlik dönemindeki çocuklarının anlattıklarını ciddiyetle dinlemeli ve eleştiri yapmadan, nasihat etmeden yol gösterici olmalıdır. Aile içinde alınacak kararlarda onlara danışmak, yapılacak bir değişiklikte fikirlerini sormak bu süreçteki ergenlerin kendilerini önemsemelerini sağlar ve onlara kendilerini iyi hissettirir. Ailesinden yeterince takdir, övgü ve sevgi görmeyen bireyler ilgi ve alakayı dışarıda arar ve yanlış insanlar tarafından yönlendirilip zarara uğrayabilirler. Bu bakımından ebeveynler çocuklarına sahip çıkmalı ve çocuklarının ruhunu sevgi ve şefkatle doyurmalıdır. Ruhlarında ki boşluğu aile ilgisiyle doyuran ergenler dışarının olumsuz etkilerinden korunmuş olur. Anne ve babanın bütün ilgisine rağmen bu süreci çok bunalımlı ve sorunlu geçiren kişiler için mutlaka bir ergen psikiyatrisine başvurup o doğrultuda hareket edilmelidir.

Ergenlik asilikleri

Bu yazı 1695 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.