Gıda Zehirlenmeleri?

Paylaş
 

Gıda Zehirlenmeleri?

Gıda zehirlenmeleri her an karşılaşabileceğimiz bir durum olabileceği gibi oldukça da tehlikeli sonuçlara doğurabilir. Peki gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

İçerisinde bakteri, toksin ya da virüs barındıran besinlerin tüketilmesi ile vücutta oluşan zehirlenme durumudur. Buna en çok E. Coli ve Staphylococcus bakterileri sebep olmaktadır. Bu zehirlenmeler ölüm gibi sonuçlar bile doğurabilecek ciddi bir sorundur. Belirtiler ortaya çıktığında hemen hastaneye başvurmak ve tedavi olmak gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri?

Yediğimiz ve ya içtiğimiz şeylerin ki bu su bile olabilir üzerinde vücudu hasta edecek bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar bulunabilir. Bunların vücuda girmesi sonucunda da kişi zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun en çok karşılaşıldığı durum ise bozulmuş ve bayatlamış gıdaların tüketimiyle oluşan zehirlenmelerdir. Bu gıdayı tüketenler arasında bu bazen tek bir kişiye etki edebileceği gibi toplu bir zehirlenme söz konusu da olabilir. Peki gıda zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Gıda zehirlenmesinin belirtileri, vücuda alındıktan sonra ilk 2 ile 6 saat arasında kendini göstermektedir. Ancak zehirlenme nedeni ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir. Gıda zehirlenme belirtileri ise genel olarak mide bulantısı, ishal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, üşüme, halsizlik, ateş ve mide kramplarıdır. Buna ek olarak farklı belirtiler de söz konusu olabilir ya da bunların hepsi değil de bir kaçı meydana gelebilir. Bu gıda zehirlenmesi belirtileri söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeli ve hemen tedavi uygulamalısınız. Asla kendi kendinize tedavi edip geçiştirmeye çalışmayın.

Gıda zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmelerin de Ne Yapılmalı?

Öncelikle zehirlenme yaşadıktan sonra bir şeyler yapmaktansa zehirlenmemek için önlem almak gerekmektedir. Kullanılan gıdaların tarihine kesinlikle bakılmalı ve hazır alınan ambalajlı gıdaların ambalajlarının açık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmeli, tüketilmeyen ürünler ise atılmalıdır. Ayrıca gıdalar söylenilen şartlarda muhafaza edilmeli olabildiğince hava ile teması kesilmelidir. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bu önlemler alındıktan sonra bir zehirlenme söz konusu olursa tabi ki ilk yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Burada gerekli görüldüğü takdirde gerekli ilaçlar uygulanarak mide temizlenir. Eğer gerekli görülürse başka tedaviler de uygulanır. Bu gıda zehirlenmelerinden sonra belirtiler bir iki gün daha devam edilebilmektedir. Ancak iki günden uzun sürerse kesinlikle tekrar bir hastaneye başvurmalı ve işinizi garantiye almalısınız.

Bu yazı 1299 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçirdiğiniz bir dönemdesiniz. Aslında iyimser ve anlayışlı davranabilirsiniz ancak bazı olaylar ve kişiler radikal değişiklikler yapmanız için sizi zorlayabilir. Veya siz, çevrenizdeki güçlü kişileri karşınıza alabilirsiniz. Güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Daha önce değiştirmek isteyip cazgeçmiş olduğunuz konular tekrar karşınıza çıkabilir ve bu kez duygunuz daha farklı olduğu için karşılaştığınız olaylara şaşırabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha rahat hissedeceksiniz ve dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapılması gereken işler ile ilgileneceksiniz. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak istediğiniz bir gün. Sorumluluk gerektiren konular ile ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir konular karşınıza çıkabilir. Ciddiye alınmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve çevrenizin sizi önemsemesini istiyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve özellikle sevdiklerinize ve yakınlarınıza karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz. İlişkilerinizi zorlaştıracak davranışlarda bulunmasanız iyi olacak.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkileriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Kendinizi yalnız mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle burcun ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar, isteklerini gözden geçirirken biraz daha makul olmak için gayret göstermeli. Sevdiğinize karşı biraz daha anlayışlı ve sakin davranmalısınız. Bu arada kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan kaçının. Spor yapmak ve çevre gezilerine çıkmak sizi rahatlatacak. Çevrenizi değiştirmek ve yabancılar ile kuracağınız ilişkiler sizi rahatlatacak. Olaylara daha iyimser bir açıdan bakmaya çalışın ve sağlığınıza özen gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgilenebilir ve yakınlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Bu arada gençler, çocuklar, kardeşleriniz ve önemsediğiniz aile büyükleri ile görüşebilirsiniz. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve yakınlarınız sizin ziyaretinize gelebilir. Hareket halinde olmak ve projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Gizli düşünceleriniz olabilir. Ayrıca sizden gizlenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Etkileyici kişiler ile görüşebilirsiniz ve yepyeni istekler içine girebilirsiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilir, önemli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kaderinizdeki kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün. Veya karşılaştığınız bazı kişiler size tanıdık gelebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve anneniz ile aranızda daha önce geçmiş olayları hatırlayabilirsiniz. Annenizin veya ablanızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Ancak bunların üzerinde fazla durmayacaksınız ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükselecek ve olaylara daha iyimser açıdan bakacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve karmaşık fikirlerden uzaklaşıp sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Kendinize bakım yapabilir ve özen gösterebilirsiniz. Ayrıca babanız, amcanız veya ağabeyiniz ile ilgilenebilirsiniz. Babanız veya baba adayı arkadaşlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve bazı kaygılar hissedebilirsiniz. Endişelerden uzak durun ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımını alabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Dedikodular ile fazla ilgilenmeyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşmiş olabilir ve annenizi hatırlayabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki büyük kadınlar veya anne adayları ile ilgilenmeniz gerekebilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Fakat sakin ve kararlı davranabilirsiniz ve böylece kafanızı karıştıran her ne var ise, bilgilenmek için çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Ayrıca uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya beklemediğiniz ziyaretçileriniz olabilir. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Dışarda olmak ve farklı konular ile ilgilenmek sizi rahatlatacak.