Gıda Zehirlenmeleri?

Paylaş
 

Gıda Zehirlenmeleri?

Gıda zehirlenmeleri her an karşılaşabileceğimiz bir durum olabileceği gibi oldukça da tehlikeli sonuçlara doğurabilir. Peki gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

İçerisinde bakteri, toksin ya da virüs barındıran besinlerin tüketilmesi ile vücutta oluşan zehirlenme durumudur. Buna en çok E. Coli ve Staphylococcus bakterileri sebep olmaktadır. Bu zehirlenmeler ölüm gibi sonuçlar bile doğurabilecek ciddi bir sorundur. Belirtiler ortaya çıktığında hemen hastaneye başvurmak ve tedavi olmak gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri?

Yediğimiz ve ya içtiğimiz şeylerin ki bu su bile olabilir üzerinde vücudu hasta edecek bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar bulunabilir. Bunların vücuda girmesi sonucunda da kişi zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun en çok karşılaşıldığı durum ise bozulmuş ve bayatlamış gıdaların tüketimiyle oluşan zehirlenmelerdir. Bu gıdayı tüketenler arasında bu bazen tek bir kişiye etki edebileceği gibi toplu bir zehirlenme söz konusu da olabilir. Peki gıda zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Gıda zehirlenmesinin belirtileri, vücuda alındıktan sonra ilk 2 ile 6 saat arasında kendini göstermektedir. Ancak zehirlenme nedeni ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir. Gıda zehirlenme belirtileri ise genel olarak mide bulantısı, ishal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, üşüme, halsizlik, ateş ve mide kramplarıdır. Buna ek olarak farklı belirtiler de söz konusu olabilir ya da bunların hepsi değil de bir kaçı meydana gelebilir. Bu gıda zehirlenmesi belirtileri söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeli ve hemen tedavi uygulamalısınız. Asla kendi kendinize tedavi edip geçiştirmeye çalışmayın.

Gıda zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmelerin de Ne Yapılmalı?

Öncelikle zehirlenme yaşadıktan sonra bir şeyler yapmaktansa zehirlenmemek için önlem almak gerekmektedir. Kullanılan gıdaların tarihine kesinlikle bakılmalı ve hazır alınan ambalajlı gıdaların ambalajlarının açık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmeli, tüketilmeyen ürünler ise atılmalıdır. Ayrıca gıdalar söylenilen şartlarda muhafaza edilmeli olabildiğince hava ile teması kesilmelidir. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bu önlemler alındıktan sonra bir zehirlenme söz konusu olursa tabi ki ilk yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Burada gerekli görüldüğü takdirde gerekli ilaçlar uygulanarak mide temizlenir. Eğer gerekli görülürse başka tedaviler de uygulanır. Bu gıda zehirlenmelerinden sonra belirtiler bir iki gün daha devam edilebilmektedir. Ancak iki günden uzun sürerse kesinlikle tekrar bir hastaneye başvurmalı ve işinizi garantiye almalısınız.

Bu yazı 1615 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU