Gıda Zehirlenmeleri?

Paylaş
 

Gıda Zehirlenmeleri?

Gıda zehirlenmeleri her an karşılaşabileceğimiz bir durum olabileceği gibi oldukça da tehlikeli sonuçlara doğurabilir. Peki gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

İçerisinde bakteri, toksin ya da virüs barındıran besinlerin tüketilmesi ile vücutta oluşan zehirlenme durumudur. Buna en çok E. Coli ve Staphylococcus bakterileri sebep olmaktadır. Bu zehirlenmeler ölüm gibi sonuçlar bile doğurabilecek ciddi bir sorundur. Belirtiler ortaya çıktığında hemen hastaneye başvurmak ve tedavi olmak gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri?

Yediğimiz ve ya içtiğimiz şeylerin ki bu su bile olabilir üzerinde vücudu hasta edecek bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar bulunabilir. Bunların vücuda girmesi sonucunda da kişi zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun en çok karşılaşıldığı durum ise bozulmuş ve bayatlamış gıdaların tüketimiyle oluşan zehirlenmelerdir. Bu gıdayı tüketenler arasında bu bazen tek bir kişiye etki edebileceği gibi toplu bir zehirlenme söz konusu da olabilir. Peki gıda zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Gıda zehirlenmesinin belirtileri, vücuda alındıktan sonra ilk 2 ile 6 saat arasında kendini göstermektedir. Ancak zehirlenme nedeni ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir. Gıda zehirlenme belirtileri ise genel olarak mide bulantısı, ishal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, üşüme, halsizlik, ateş ve mide kramplarıdır. Buna ek olarak farklı belirtiler de söz konusu olabilir ya da bunların hepsi değil de bir kaçı meydana gelebilir. Bu gıda zehirlenmesi belirtileri söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeli ve hemen tedavi uygulamalısınız. Asla kendi kendinize tedavi edip geçiştirmeye çalışmayın.

Gıda zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmelerin de Ne Yapılmalı?

Öncelikle zehirlenme yaşadıktan sonra bir şeyler yapmaktansa zehirlenmemek için önlem almak gerekmektedir. Kullanılan gıdaların tarihine kesinlikle bakılmalı ve hazır alınan ambalajlı gıdaların ambalajlarının açık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmeli, tüketilmeyen ürünler ise atılmalıdır. Ayrıca gıdalar söylenilen şartlarda muhafaza edilmeli olabildiğince hava ile teması kesilmelidir. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bu önlemler alındıktan sonra bir zehirlenme söz konusu olursa tabi ki ilk yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Burada gerekli görüldüğü takdirde gerekli ilaçlar uygulanarak mide temizlenir. Eğer gerekli görülürse başka tedaviler de uygulanır. Bu gıda zehirlenmelerinden sonra belirtiler bir iki gün daha devam edilebilmektedir. Ancak iki günden uzun sürerse kesinlikle tekrar bir hastaneye başvurmalı ve işinizi garantiye almalısınız.

Bu yazı 1181 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU