Gıda Zehirlenmeleri?

Paylaş
 

Gıda Zehirlenmeleri?

Gıda zehirlenmeleri her an karşılaşabileceğimiz bir durum olabileceği gibi oldukça da tehlikeli sonuçlara doğurabilir. Peki gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

İçerisinde bakteri, toksin ya da virüs barındıran besinlerin tüketilmesi ile vücutta oluşan zehirlenme durumudur. Buna en çok E. Coli ve Staphylococcus bakterileri sebep olmaktadır. Bu zehirlenmeler ölüm gibi sonuçlar bile doğurabilecek ciddi bir sorundur. Belirtiler ortaya çıktığında hemen hastaneye başvurmak ve tedavi olmak gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri?

Yediğimiz ve ya içtiğimiz şeylerin ki bu su bile olabilir üzerinde vücudu hasta edecek bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar bulunabilir. Bunların vücuda girmesi sonucunda da kişi zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun en çok karşılaşıldığı durum ise bozulmuş ve bayatlamış gıdaların tüketimiyle oluşan zehirlenmelerdir. Bu gıdayı tüketenler arasında bu bazen tek bir kişiye etki edebileceği gibi toplu bir zehirlenme söz konusu da olabilir. Peki gıda zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Gıda zehirlenmesinin belirtileri, vücuda alındıktan sonra ilk 2 ile 6 saat arasında kendini göstermektedir. Ancak zehirlenme nedeni ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir. Gıda zehirlenme belirtileri ise genel olarak mide bulantısı, ishal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, üşüme, halsizlik, ateş ve mide kramplarıdır. Buna ek olarak farklı belirtiler de söz konusu olabilir ya da bunların hepsi değil de bir kaçı meydana gelebilir. Bu gıda zehirlenmesi belirtileri söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeli ve hemen tedavi uygulamalısınız. Asla kendi kendinize tedavi edip geçiştirmeye çalışmayın.

Gıda zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmelerin de Ne Yapılmalı?

Öncelikle zehirlenme yaşadıktan sonra bir şeyler yapmaktansa zehirlenmemek için önlem almak gerekmektedir. Kullanılan gıdaların tarihine kesinlikle bakılmalı ve hazır alınan ambalajlı gıdaların ambalajlarının açık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmeli, tüketilmeyen ürünler ise atılmalıdır. Ayrıca gıdalar söylenilen şartlarda muhafaza edilmeli olabildiğince hava ile teması kesilmelidir. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bu önlemler alındıktan sonra bir zehirlenme söz konusu olursa tabi ki ilk yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Burada gerekli görüldüğü takdirde gerekli ilaçlar uygulanarak mide temizlenir. Eğer gerekli görülürse başka tedaviler de uygulanır. Bu gıda zehirlenmelerinden sonra belirtiler bir iki gün daha devam edilebilmektedir. Ancak iki günden uzun sürerse kesinlikle tekrar bir hastaneye başvurmalı ve işinizi garantiye almalısınız.

Bu yazı 1370 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Karşılaştığınız sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz veya bir arkadaşınızın bulduğu çözümlerden etkilenebilirsiniz Sabah saatlerinde duygularınız derin olacak ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Öğleden sonra haliniz değişecek ve nedensiz bir sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle yeni başlangıçlar yapmak ve büyük sorumluluklar almak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat aceleci davranmasanız iyi olacak. Hareket halinde olmak, seyahatler ve sportif faaliyetler sizi rahatlatacak. Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve eski sevgili ile ilgili haberler duyabilirsiniz. Geçmişte arzu edip sonra unuttuğunuz istekleriniz bugün uyanabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı sürdürürken alacağınız bazı haberler yüzünden dikkatiniz dağılmış olabilir. Fakat kararlarınızı sürdürmeyi başarabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisine daha fazla ilgi duyacaksınız ve bilgisayarınızı veya telefonunuzu yenilemek için araştırmalar yapacaksınız. Çeşitlilik kafanızı karıştırabilir ancak bilgisine güvendiğiniz, teknoloji ile yakından ilgilenen kişilere danışabilirsiniz ancak konu ile ilgisi olmayan kişilere projelerinizi anlatmasanız iyi olacak. Ayrıca yeni tanıştığınız kişilere kendiniz ile ilgili gereksiz detayları anlatmaktan kaçının. Bir arkadaşınız ile aranızdaki ilişki aşka dönüşebilir ve kafanız karışabilir.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün geçmişte yaşadığınız aşkları ve eski günleri hatırlayabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen unutulmuş arzular uyanabilir. Alacağınız bir haber veya karşılaşacağınız olay size geçmişi hatırlatacak. Ancak fazla derinleşmeseniz, iyi olacak. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz. Karamsar duygulardan uzaklaşın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Sevdiklerinize karşı daha anlayışlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Sevdiğinizin ilgisi sizi tatmin etmeyebilir. Fakat o da sizin ihmal ettiğinizi düşünüyor olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve iletişim trafiğiniz hareketleniyor. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Öğleden sonra alacağınız teklifler keyfinizi yerine getirecek ve derin düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Çeşitli organizasyonların içinde yer alabilirsiniz ve projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz yükseliyor. Bazı korkularınız olsa bile beklediğiniz haberleri almak, cesaretinizi uyandıracak. Sağlık sorunu olanlar kendilerini daha güçlü hissedecekler.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran haberler almış olabilirsiniz veya çocuklar, kardeşler ve yakınlarınız ile ilgili endişeleriniz olabilir. Fakat bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve olaylara daha yapıcı bir yönden bakacaksınız. Ayrıca iyimser ve anlayışlı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve onların rahat tavırlarından etkilenebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ve çalışmalarınızı kararlı bir biçimde sürdürebilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve sıcak davranışları moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız. Böylece kafanızı karıştıran konulardan uzaklaşacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Dikkatinizi kendinize yöneltecek ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Hayata ve olaylara sizden daha farklı bakan ve yaşayan kişiler dikkatinizi çekecek ve kendinizi gözden geçireceksiniz. Bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak duygusal açıdan karamsar olabilirsiniz. Bu arada teknoloji ile ilgili gelişmeleri araştırabilir, yeni ve ilginç projeler yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Özellikle öğleden sonra karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak ve sabırsızlık hissedeceksiniz. Daha önce sizi mutlu eden, sevdiğiniz şeylere karşı duygularınız değişebilir ve beklentileriniz artabilir. Bu arada harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar duygularınızı harekete geçirecek. Bazı sorunlar devam ediyor olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı istediğiniz gibi yapacaksınız. Dostlarınızın ve sevdiklerinizin sıcak ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Kendinize olan güveninizi çevrenize yansıtabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir ve seyahat organizasyonları yapabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirsiniz. Üstelik henüz tanıştığınız kişiler, sizin üzerinizde çok eskiden beri tanıyormuşsunuz gibi bir his uyandırabilir.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Maddi sorunlarınız olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek zor gelebilir. Ama bugün kendinizi enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz. Bu arada duygularınızı denetleyin. Yeni idealler ve geleceğe yönelik yeni hayaller kurabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olaylara kendinizi kaptırmayın ve karamsarlıktan uzaklaşın. Aslında iyimser biri olduğunuz halde şimdi sorunlar gözünüzde büyüyebilir. Karşılaştığınız olaylara hemen tepki göstermeyin. Olayların gelişmesini bekleyin. Yanlış anlamalar olabilir. İyi araştırmadan girişimde bulunmasanız iyi olacak.