Gıda Zehirlenmeleri?

Paylaş
 

Gıda Zehirlenmeleri?

Gıda zehirlenmeleri her an karşılaşabileceğimiz bir durum olabileceği gibi oldukça da tehlikeli sonuçlara doğurabilir. Peki gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

İçerisinde bakteri, toksin ya da virüs barındıran besinlerin tüketilmesi ile vücutta oluşan zehirlenme durumudur. Buna en çok E. Coli ve Staphylococcus bakterileri sebep olmaktadır. Bu zehirlenmeler ölüm gibi sonuçlar bile doğurabilecek ciddi bir sorundur. Belirtiler ortaya çıktığında hemen hastaneye başvurmak ve tedavi olmak gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri?

Yediğimiz ve ya içtiğimiz şeylerin ki bu su bile olabilir üzerinde vücudu hasta edecek bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar bulunabilir. Bunların vücuda girmesi sonucunda da kişi zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun en çok karşılaşıldığı durum ise bozulmuş ve bayatlamış gıdaların tüketimiyle oluşan zehirlenmelerdir. Bu gıdayı tüketenler arasında bu bazen tek bir kişiye etki edebileceği gibi toplu bir zehirlenme söz konusu da olabilir. Peki gıda zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Gıda zehirlenmesinin belirtileri, vücuda alındıktan sonra ilk 2 ile 6 saat arasında kendini göstermektedir. Ancak zehirlenme nedeni ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir. Gıda zehirlenme belirtileri ise genel olarak mide bulantısı, ishal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, üşüme, halsizlik, ateş ve mide kramplarıdır. Buna ek olarak farklı belirtiler de söz konusu olabilir ya da bunların hepsi değil de bir kaçı meydana gelebilir. Bu gıda zehirlenmesi belirtileri söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeli ve hemen tedavi uygulamalısınız. Asla kendi kendinize tedavi edip geçiştirmeye çalışmayın.

Gıda zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmelerin de Ne Yapılmalı?

Öncelikle zehirlenme yaşadıktan sonra bir şeyler yapmaktansa zehirlenmemek için önlem almak gerekmektedir. Kullanılan gıdaların tarihine kesinlikle bakılmalı ve hazır alınan ambalajlı gıdaların ambalajlarının açık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmeli, tüketilmeyen ürünler ise atılmalıdır. Ayrıca gıdalar söylenilen şartlarda muhafaza edilmeli olabildiğince hava ile teması kesilmelidir. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bu önlemler alındıktan sonra bir zehirlenme söz konusu olursa tabi ki ilk yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Burada gerekli görüldüğü takdirde gerekli ilaçlar uygulanarak mide temizlenir. Eğer gerekli görülürse başka tedaviler de uygulanır. Bu gıda zehirlenmelerinden sonra belirtiler bir iki gün daha devam edilebilmektedir. Ancak iki günden uzun sürerse kesinlikle tekrar bir hastaneye başvurmalı ve işinizi garantiye almalısınız.

Bu yazı 1705 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.