HASTALIK DÜŞMANI ŞİFALI ÇORBALAR

Paylaş
 

Kış deyince aklımıza ilk gelen yemeklerden biri olan ve sofralarımızda her daim yerini alan çorbalar çeşit çeşittir.Peki hangi çorba neye faydalı öğrenmek ister misiniz ? Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç şifa kaynağı çorbalar ile ilgili bilgiler verdi.

İŞKEMBE ÇORBASI

İşkembe ülkemizde daha çok çorbası yapılarak tüketilen bir sakatat türüdür.Fazlaca baharat eklenerek tüketilmediği sürece sindirim sistemini hızlandırır.Kalsiyum bakımından zengin olan ,Düşük yağ oranıyla yüksek lif içeren işkembe aynı zamanda harika bir protein kaynağı besindir.İşkembe içerdiği vitamin ve mineral miktarına göre düşük kalorilidir.Bu besin,vücudun temel ihtiyaçları olan kalsiyum,çinko,fosfor gibi minerallerle birlikte yüksek oranda B12 vitamini içeriğine bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.Ayrıca sinir sistemine ve kalp ve damar sistemine faydalıdır.Hücreleri yeniler,metabolizmayı hızlandırarak karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Grip,soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür.Hastalık süresince de tüketilen işkembe çorbası iyileşmeyi hızlandırır.

TARHANA ÇORBASI
En lezzetli çorbalardan biri olan tarhana oldukça besleyici ve doyurucu bir besindir. Vitamin ve mineral açısından zengindir.Tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir ve çinko minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler arasında da sayılır. Tarhananın faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu nedenle kış aylarında sıkça görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık süreçlerinin çabuk atlatılmasını sağlar.Tarhana çorbası kişinin ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasına yardımcı olduğu için yorgunluğa birebirdir.Sindirimi kolay olan bu besin sindirimin düzenlenmesinde de katkıda bulunur.

Kalp üzerinde de olumlu etkileri bulunan tarhana kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da tarhananın faydaları arasındadır.Tarhana çocuklar içinde çok besleyicidir.Bebeklerin beslenmesinde ek gıda olarak en çok tercih edilen besinlerden biridir.Birçok sebze ve baharatı içeren tarhana, bebekler için çok önemli olan yoğurdu da içerir. Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı doyurucudur.Ayrıca tarhana iştah açıcıdır.

Gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalıdır, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir. İçerdiği likopen sayesinde de birçok hastalığa karşı vücudu korur.Çorba yapılırken isteğe bağlı olarak içerisine nohut veya mercimek de eklenebilir.

KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI

Kırmızı mercimek çorbası sofralarda en çok yerini alan çorba türüdür.Besleyici değeri son derece yüksek olan bu besinin B vitamini, demir, kalsiyum, manganez, sodyum, çinko ve fosfor mineralleri açısından zengindir.İçeriğinde bol lif ve proteinler de mevcuttur.Faydaları arasında şunlar vardır;Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür,kalp krizi riskini azaltır,kan şekerini düşürür,kansızlığı önler,kansere yakalanma riskini azaltır,enerji verir,anne sütünü artırır,yüksek lif içeriğiyle kabızlığa iyi gelir ve kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Hemoroit ve diğer kalın bağırsak sorunlarında iyileştirici etki sağlar.Besleyici özelliği yüksek olduğu için çocukların beyin ve vücut gelişimi için yararlıdır.Ayrıca potasyum içeriği sayesinde hipertansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

SEBZE ÇORBASI

Birçok sebzenin birleşmesiyle hazırlanan sebze çorbası metabolizmayı hızlandırıcıdır.Doyurucu olması ve kalori içermemesi nedeniyle kilo vermek isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken bu çorbadır.Vücut direncini artırır ve sindirim sistemini düzenler.Sebze çorbası sodyum bakımından zengindir.Sodyum, sinir sistemi ve kasların düzenli olarak çalışmasını sağlar.Ayrıca vücuttaki sıvı miktarının dengesini düzenler. Sebze çorbasına Kuşkonmaz, brokoli, lahana, karnabahar, patates, semizotu ve domates eklerseniz bu zengin antioksidan kaynaklarından da yararlanmış olursunuz.Çorba yaparken kullanılan sarımsak, soğan, zencefil ve acı kırmızıbiber kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

Bu yazı 611 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir veya bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve bugün çeşitli çözüm arayışları içine girebilirsiniz. Aslında yaratıcı fikirleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Farklı alanlar ile ilgilenebilir, ilginç konuları araştırabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir veya beklediğinizden daha farklı gelişen olaylar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Ancak sabırlı davranabilirsiniz ve bu tutumunuz yeni çözümler üretmenizi sağlayacak. Ayrıca size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları gözden geçirebilirsiniz. Dikkatinizi evinize yöneltecek ve ev ile ilgili değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Hatta radikal değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir ve özgür olmak isteyebilirsiniz. Güç gösterisinde bulunmaktan kaçının. Ayrıca hırslı bir tavır sergilemeseniz iyi olacak. Sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde dostlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetlere katılabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve açık hava organizasyonları keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün eviniz, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir. Aldığınız haberler kafanızı karıştırabilir. Hemen karar vermeyin ve tartışmalardan uzak durun. Sabırlı ve dirayetli davranmanız gerekiyor. Ev veya iş yeriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir. Artık daha ciddi konular ilginizi çekiyor. Bu durum arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişimi değiştirebilir.
BALIK BURCU YORUMU