Her bel ağrısı fıtık değildir

Paylaş
 

Genellikle belinde bir ağrı hisseden kişinin ilk olarak aklına çoğu zaman bel fıtığı gelir. Ancak kişinin direkt olarak bu ağrıları kendi başına değerlendirerek bel fıtığına yakalandığı düşünerek bir takım yanlış tutum ve davranışlar içerisine girmemesi gerekiyor.

Bel Ağrısı dünyada görülen tüm ağrı çeşitleri arasında baş ağrısından sonra ikinci sırada geliyor.

Genellikle belinde bir ağrı hisseden kişinin ilk olarak aklına çoğu zaman bel fıtığı gelir. Ancak kişinin direkt olarak bu ağrıları kendi başına değerlendirerek bel fıtığına yakalandığı düşünerek bir takım yanlış tutum ve davranışlar içerisine girmemesi gerekiyor. Unutulmaması gereken bel ağrısının onlarca farklı nedenden ortaya çıkabileceğidir.

 

Bel fıtığı çok sayıda kemikten oluşan omurganın genellikle alt kısımlarında ortaya çıkar. Omurgamızın her bir kademesinde ayrı ayrı yastık görevi gören jel kıvamındaki iç kısmı “Nucleus pulposus” ve dış kısmı “Fibroz” olarak adlandırılan disklerin yerinden oynaması ve kayması nedeniyle ortaya çıkan bel fıtığı, başta ağrı ve kilitlenme olarak tabir edilen hastanın bir anda yerinden şiddetli bir acıyla hiçbir şekilde kımıldayamaması gibi bir takım semptomlara neden olur.

Ancak bu ağrıların vücudumuzun başka bölgelerinden kaynaklanıyor olabileceği her zaman göz önünde tutulmalıdır. Söz gelimi karaciğerde meydana gelen sorun nedeniyle gerçekleşen bir ağrı bel bölgesine yayılarak kendini gösterebiliyor.

Dolayısıyla bir uzman tarafından değerlendirilmeden kişinin kendi başına fıtık olduğunu düşünerek halk arasında bel çekme işlemi olarak bilinen son derece tehlikeli bazı yöntemlere başvurmaması gerekiyor. Çünkü bu tarz uygulamalar sonrasında aslında kişi fıtık olmadığı halde fıtık oluşumuna sebebiyet verebilir. Şimdi dinlerseniz bu konuyla ilgili olarak kafa karışıklığına yol açan bel ağrısına yol açan faktörler nelerdir? Sorusu ile ilgili olarak sizler için kaleme aldığımız yazıyı birlikte inceleyelim.

• Öncelikle bel ağrıları ile ilgili olarak şunun bilinmesinde fayda var, tüm bel ağrılar arasında sanılanın aksine bel fıtığının yeri sadece %5 oranındadır. Yani başka bir değişle bel fıtığı bel ağrılarında ilk sırayı bel fıtığı almıyor. Fıtıktan çok daha önce özellikle masa başı çalışanlarının karşı karşıya olduğu Postür bozukluklarından kaynaklanan ağrılar bel fıtığına kıyasla çok daha fazla gözlemlenmektedir.

• Osteoporoz (kemik erimesi) bel ağrılarının başka bir sebebide osteoporoz olarak bilinen hastalığın ortaya çıkarttığı komplikasyonlardır. Kemik dokusunu zedeleyen bu hastalık aynı zamanda omurga üzerinde tahribat yapar ve bel ağrılarına neden olurlar.

• Belin zorlanması ile ortaya çıkan ağrılar. Fiziksel aktiviteye bağlı olarak bel bölgesinin zorlanması nedeniyle ortaya çıkan bu ağrı çeşidi en sık rastlanan durumu oluşturuyor. Kişiler bu zorlama sonrasında fıtığa yakalandığını düşünseler bile fıtığın oluşabilmesi için belirli kriterlerin yerine gelmesi gerekir.

• Çene eklemi (Temporomandibular eklem) sorunları neticesinde gelişen bel ağrıları. Vücudumuzda bulunan Temporomandibular eklem sisteminde AKUT veya kronik olarak gelişen problemlerin boyun kökünde meydana getirdiği komplikasyonlar sonucunda belde ağrı şeklinde omurga üzerinde negatif etkileri gözlenebilir. Bu durum yine bel ağrıları paralelinde bel fıtığı ile karıştırılabilmektedir.

• Genetik olarak doğumla birlikte ortaya çıkan anomalilerinde bel ağrısına sebep olduğu bilinmektedir

• Omurga kayması neticesinde yaşanan ağrılar. Genelde belirli bir basınca maruz kalan omurganın rotasında yaşadığı bir kayma sonucunda ortaya çıkan bu tarz bel ağrıları yine bel fıtığı ile sıklıkla karıştırılırlar

• Omurga kırıklarının yol açtığı bel ağrıları. Kişi bazen bir darbeye maruz kaldıktan bir süre sonra ağrının geçmesi ile ağrısını unutur. Hatta kırığın şiddetine göre aradan yıllar geçtikten sonra dönem dönem yaşadığı ağrıların omurga kırığından kaynaklandığı bile bilmeyebilir. Bu durumun en bariz örneğini ünlü sinema oyuncusu hülya koçyiğit” ile vermek mümkün. Geçirdiği trafik kazası sonrasında çektiği bel ağrılarının tespiti için gittiği hastanede omurgasında kırık olduğu anlaşılan ünlü oyuncunun aynı zamanda akciğerinde kist olduğu tespit edilmiş ve uzun bir tedavi sonrasında sağlığına kavuşmuştu.

Görülme yaşı sıklıkla 35-40 aralığında değişen bel ağrıları, mesleği gereği uzun süre ayakta durmak zorunda olanlar veya tam tersi uzun süre masa başında oturmak durumunda olan kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda obezite, uzun yol şoförlüğü veya iki bacak arasındaki uzunluk farkının yarattığı bel ağrıları oldukça yaygın diğer bel ağrısı türleridir. Burada önemli olan kişinin bu ağrılar ortaya çıktıktan sonra ilgili uzman doktora başvurması ve bilimsel olarak yapılacak tespitlere göre hareket etmesidir.

Bu yazı 398 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU