Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi yemeği
Paylaş
 

Hünkar Beğendi

Biz Türkler yemek yemeği seven ve damak tadı seçkin olan insanlarız. Bunun etkisi ve birde topraklarımızda birçok medeniyet ve kültürdeki insanın barınması sebebi ile mutfağımız oldukça çeşitli ve lezzetlidir. Ben yemek yemeği ve yapmayı oldukça seven biri olarak, Türk Mutfağı’ na hayranlık duymuyor değilim. Bugün size Hünkar Beğendi yemeğinin tarifini anlatacağım. Bu yemek ete en çok yakışan sebzelerden patlıcanın et ile birleşip meydana getirdiği harika bir lezzet. İçerisinde tereyağ ve sıvı yağ olsa da miktarı oldukça az olduğu için kalorisi fazla yüksek değildir. Belki kaşar peyniri yüzünden biraz fazla olabilir ama o da sizin kullandığınız miktarla alakalı olarak değişir. Evet şimdi Hünkar Beğendi yemeğimizi yapmaya başlamadan önce bakalım hangi malzemeler gerekiyormuş.

Yemek İçin Gereken Malzemeler

 • 200 gr kuşbaşı et
 • 1 adet soğan
 • 1 adet domates
 • 1 adet biber
 • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 2 su bardağı su
 • Tuz, karabiber

Beğendi İçin Malzemeler

 • 3 adet patlıcan
 • Yarım su bardağı kaşar rendesi
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı un
 • Tuz

Beğendi’ nin Hazırlanışı

Öncelikle patlıcanları ister fırında isterseniz de ocakta közleyin. Patlıcanınız çekirdeksiz olursa daha iyi olur. Közlenen patlıcanları temizleyip kabuklarından, doğruyoruz. Diğer tarafta unu tereyağ ile kavuruyoruz. Üzerine patlıcanları ekleyerek iyice eziyor ve karıştırıyoruz. Daha sonra ocağın altına tamamen kısıp yavaşca karıştırarak süt döküyoruz. Karıştırmaya devam edilerek içerisine kaşarı da ekliyoruz ve ardından ocağı katıyoruz. Şuan Beğendi’ miz hazır oldu.

Hünkar Beğendi yemeği

Hünkar Beğendi İçin Son Aşamalar

Beğendiği bir kenara koyarak tavaya sıvı yağı koyarak ocağa koyuyoruz. Tava ısındıktan sonra da etleri koyuyoruz ve suyu çekilene kadar kavuruyoruz. Daha önceden ince ince doğrayıp hazırladığımız biber ve soğanları ekliyoruz. Onları da iyice kavurduktan sonra üzerine salçayı ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra doğranıp hazır edilmiş domatesleri ekleyip üzerine de suyumuzu koyuyoruz ve tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte onları pişmeye bırakıyoruz. İndirmeye yakın tuz ve karabiberini ekleyip piştikten sonrada altını kapatıyoruz. Servis yaparken de servis tabağına daha önce hazırlamış olduğumuz beğendiği koyuyoruz üzerine de pişen etlerimizi güzelce yerleştiriyoruz. Dilerseniz üzerine de koyacağınız bir yaprak nane ile güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. Evet Hünkar Beğendi yemeğiniz artık hazır ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu yazı 916 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karar veremediğiniz konu ile ilgili önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Değişik fikirler karşısında farklı düşünceleriniz olabilir. Ancak kararlarınızı sürdürmek için gayret göstereceksiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak harekete geçmeden önce iyi araştırın ve duyduklarınızı hemen ciddiye almayın. İş ortaklığı, evlilik ve benzeri konular gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştireceğiniz uygun koşullar oluşuyor fakat korkularınız ile başa çıkmanız gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi derin duygular içinde bulacaksınız ve sabah saatlerinde kendi içinize bakacaksınız. Şimdiye kadar yaşadığınız olayları, geçmişte yaşadıklarınızın sonuçlarını ve geleceğe yönelik yapmak istediklerinizi gözden geçireceksiniz. Daha dikkatli ve planlı davranmayı başarabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyacaksınız. Ekip çalışmaları yaparken heyecan duyabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak, keyfinizi yerine getirecek. Farklı ortamlar ve değişik insanlar ile tanışabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rahat olduğunuz bir dönem ve bugün keyfiniz yerinde. İlginç gelişmeler dönemindesiniz ve hedefinize ulaşmak için büyük arzular duyacaksınız fakat dışardan bunu yansıtmayacak ve sakin davranışlarınızı koruyacaksınız. Öğlene doğru alacağınız bazı haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni çevreler ve değişik insanlar ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada güç mücadelesi yapmayın ve kendinizi fazla zorlamayın. Daha doğrusu şansınızı sorgulamaktan kaçının. Biraz makul olursanız, projelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde beklediğiniz bir haber ile heyecanlanacaksınız. Parasal konulara yönelik isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklediğiniz haberleri almanız mümkün. Özellikle ciddiye aldığınız bir konuyla ilgili gelişmeler hırs yapmanıza neden olabilir. Öğlene doğru duygularınız aniden değişebilir. Özellikle sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz giderek özgürleşebilir. Böylece yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve çok ilginç projeler yapabilirsiniz. Farklı ortamlar ve ilginç kişiler sizi destekleyecek. İmkansız gibi görünen isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sabırlı olun.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sabah saatlerinde duygularınız dalgalanabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz gün içinde değişecek. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Aslında verimli bir dönemde bulunuyorsunuz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz kararlılık ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Büyüklerinizin ve önemli kişilerin takdirini kazanabilirsiniz. Kariyer yapmak ve statüsünü yükseltmek için uygun koşullar meydana geliyor. Ayrıca yatırıma yönelik çalışmalar içinde olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bütün dikkatinizi maddeye odakladığınız bir dönemdesiniz ve gelişmeler karşısında sabırsızlık duysanız bile isteklerinizi gerçekleştirmek için duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Çünkü geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yaptığınız bir dönemdesiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek stratejiler yapabilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve harekete geçeceksiniz. Bu arada güç mücadelesinden uzak durun ve mantığınız ile hareket edin. Yakınlarınızın sizi destekleyecek. Arkadaşlarınıza danışabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başarabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
İzlediğiniz yolda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz fakat sorumluluklarınız nedeniyle harekete geçmeniz pek kolay olmayacak Aslında yola çıkmak ve harekete geçmek için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak çok fazla tedbirli davranmanız mümkün. İlginç gelişmeler olabilir ve sempatik tavırlarınız ile hem karşı cinsi, hem de yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. Ancak iddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında düşünceleriniz ve hayata bakış açınız değişiyor. Ciddiye aldığınız konular da değişmeye başlıyor. Sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir.
YAY BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacaksınız. Ayrıca sunmak istediğiniz projeleri ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konuları fazla önemsemeyeceksiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakacaksınız. Teknolojiyi takip eden kişiler ve yaratıcı çalışmalar ilginizi çekecek. Bugün sergiler, açılışlar ve ilginç tasarımların sergilendiği mekanlarda dolaşabilirsiniz ve farklı kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU