Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi yemeği
Paylaş
 

Hünkar Beğendi

Biz Türkler yemek yemeği seven ve damak tadı seçkin olan insanlarız. Bunun etkisi ve birde topraklarımızda birçok medeniyet ve kültürdeki insanın barınması sebebi ile mutfağımız oldukça çeşitli ve lezzetlidir. Ben yemek yemeği ve yapmayı oldukça seven biri olarak, Türk Mutfağı’ na hayranlık duymuyor değilim. Bugün size Hünkar Beğendi yemeğinin tarifini anlatacağım. Bu yemek ete en çok yakışan sebzelerden patlıcanın et ile birleşip meydana getirdiği harika bir lezzet. İçerisinde tereyağ ve sıvı yağ olsa da miktarı oldukça az olduğu için kalorisi fazla yüksek değildir. Belki kaşar peyniri yüzünden biraz fazla olabilir ama o da sizin kullandığınız miktarla alakalı olarak değişir. Evet şimdi Hünkar Beğendi yemeğimizi yapmaya başlamadan önce bakalım hangi malzemeler gerekiyormuş.

Yemek İçin Gereken Malzemeler

 • 200 gr kuşbaşı et
 • 1 adet soğan
 • 1 adet domates
 • 1 adet biber
 • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 2 su bardağı su
 • Tuz, karabiber

Beğendi İçin Malzemeler

 • 3 adet patlıcan
 • Yarım su bardağı kaşar rendesi
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı un
 • Tuz

Beğendi’ nin Hazırlanışı

Öncelikle patlıcanları ister fırında isterseniz de ocakta közleyin. Patlıcanınız çekirdeksiz olursa daha iyi olur. Közlenen patlıcanları temizleyip kabuklarından, doğruyoruz. Diğer tarafta unu tereyağ ile kavuruyoruz. Üzerine patlıcanları ekleyerek iyice eziyor ve karıştırıyoruz. Daha sonra ocağın altına tamamen kısıp yavaşca karıştırarak süt döküyoruz. Karıştırmaya devam edilerek içerisine kaşarı da ekliyoruz ve ardından ocağı katıyoruz. Şuan Beğendi’ miz hazır oldu.

Hünkar Beğendi yemeği

Hünkar Beğendi İçin Son Aşamalar

Beğendiği bir kenara koyarak tavaya sıvı yağı koyarak ocağa koyuyoruz. Tava ısındıktan sonra da etleri koyuyoruz ve suyu çekilene kadar kavuruyoruz. Daha önceden ince ince doğrayıp hazırladığımız biber ve soğanları ekliyoruz. Onları da iyice kavurduktan sonra üzerine salçayı ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra doğranıp hazır edilmiş domatesleri ekleyip üzerine de suyumuzu koyuyoruz ve tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte onları pişmeye bırakıyoruz. İndirmeye yakın tuz ve karabiberini ekleyip piştikten sonrada altını kapatıyoruz. Servis yaparken de servis tabağına daha önce hazırlamış olduğumuz beğendiği koyuyoruz üzerine de pişen etlerimizi güzelce yerleştiriyoruz. Dilerseniz üzerine de koyacağınız bir yaprak nane ile güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. Evet Hünkar Beğendi yemeğiniz artık hazır ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu yazı 978 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygularınızın yoğun olacağı bir gün... Karşılaştığınız olaylara büyük bir hassasiyetle yaklaşabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorumluluklarınızın baskısını hissedebilirsiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olun ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. Aslında yaratıcı çalışmalar yapabilir ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstereceksiniz. Yabancılar ile iş birliği yapabilir, içinde bulunduğunuz koşulların dışında farklı yerlerde yaşamak için şartlarınızı zorlayabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve yeni stratejiler yapacaksınız. Güçlü kişilerle karşılaşabilir ve onların fikirlerinden etkilenebilirsiniz. Yepyeni projeler yapacağınız bir döneme giriyorsunuz. Bilinçaltınızı etkilemiş olan eski olayları hatırlayacak ve düşüncelerinizi tamamen değiştirmeyi başaracaksınız. Ekip çalışmalarında başarılı olacak ve yaratıcı fikirlerinizle çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak ve hoş fırsatlar karşınıza çıkacak. Şanslı olduğunuzu düşüneceksiniz ancak iyi değerlendirmek için çalışmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir haftaya başlıyorsunuz. Kardeşleriniz, arkadaşlarınız ve çocukların sorunlarıyla ilgilenmeniz gerekebilir. Bu arada yapmanız gereken işleri ihmal edebilirsiniz. Aslında yapabileceklerinizden daha büyük sorumluluklar almaktan kaçınmanız gerekiyor. Kendinizi çok fazla zorlamayın. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve eski projeleriniz gündeme gelebilir. Ancak eski olanı yenilemeniz gerekiyor. Bugün araştırma, geliştirme ve projeler üzerinde çalışmak için uygun zaman.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve çocuklarla ilgilenmeniz gerekebilir. Her türlü soruna kolay çözüm bulabileceğiniz bir gün. Ancak sabah saatlerinde hayallerin dağıtıcı etkisinden uzak durmalısınız. Dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklamayı başarabilirseniz, yepyeni projeler üreteceksiniz. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilir ve yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde yabancılar, yabancı ülkeler ve seyahatler ile ilgilenebilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Kafanızı karıştıran düşünceleriniz olabilir fakat bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için büyük gayret göstereceksiniz. Devlet daireleri, hukuk ve resmiyet gerektiren işlerle ilgili baskı uyandıran durumlar olabilir ve siz bunları çözmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Aslında tarzınızda değişiklik yapabilirseniz, karşılaşmış olduğunuz sorunları çok daha kolay çözmeyi başaracaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde geleceğe yönelik beklentilerinizi gözden geçireceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Haftaya keyifli başlayacak ve daha önceden planlamış olduğunuz işlerinizi disiplinli bir biçimde yapacaksınız. Patronlar ve önemli kişilerle ilişkilerinizi güçlendirebilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Gün içinde karşılaşacağınız olaylar moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi gerçekleştireceğinize dair olan inancınız kuvvetlenecek. Ciddiyet gerektiren konularda ortaya koyduğunuz rahat davranış ile çevrenizi etkileyebilir ve sorunları mesele haline getirmeden çözebilirsiniz. Böylece büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Ayrıca devlet dairelerinde işi olanlar bugün işlerini kolay yapacaklar.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün duygusal ve hassas olacaksınız fakat dikkatiniz giderek yükseliyor. Eski projelerinizi hatırlayacak ve geleceğe yönelik yeni düşünceler içine gireceksiniz. Güç, zenginlik ve kariyer peşinde koşabilirsiniz. Haberleşme trafiğiniz giderek hareketleniyor. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişiden etkilenebilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz projeleri gerçekleştirmenize yardımcı olacak kişilerle de karşılaşmanız mümkün. Günün ilerleyen saatlerinde yetiştirmeniz gereken işler yüzünden gerilim hissedebilirsiniz fakat arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU