İnsan Neden Yalan Söyler?

yalan söyleme
Paylaş
 

İnsan Neden Yalan Söyler?

Yalan; insanların kabahatlerini örtbas etmek, sonunda ödül olan bir menfaati kazanmak, ilgi odağı olmak, karşı cinsi etkilemek ve kötülük yapmak maksadıyla sözel veya bedensel hareketlerle uygun olmayan davranış şekli sergilemesidir. Küçükten büyüğe, günlük    yaşantımızın dahi içine girmiş olan yalan insan karakterindeki zayıflığın işaretidir. Kendisine olan saygısını yitirmiş olan insanların davranış şekli olan yalan, İnsan ilişkilerinde güvensizliğin ve samimiyetsizliğinde başrolüne oturmuştur.

Yalan Davranışının Sebepleri

Yalan söyleme davranışının temelleri, çocuk yaşta ebeveynler tarafından atılır. Ebeveynlerin gün içerisinde kullandığı söz ve davranışlar yani ‘yemeğini yersen parka gideceğiz’ demesi ve parka gidilmemesi, ‘bunu yaparsan ceza alırsın’ tehditleri, komşusuyla vakit geçirip komşusu gittikten sonra arkasından konuşan annenin sahte davranışları, çocuklara verilen sözlerin zamanında yerine getirilmemesi şeklinde ki davranışlar, ince ince gelecekte ortaya çıkmak üzere çocukların zihnine işlenir. Çocuklar sadece yalan söyleme davranışını değil yalan kelimesini dahi bilmeden büyümeli. Yalan söyleme davranışında bulunan çocuğa ‘yalan söyleme’ demek yerine ‘doğruyu mu söylüyorsun’ veya ‘doğru söyle’ şeklinde cümle kurulmalı. Özellikle dört yaş gruplarında daha fazla yalan söyleme davranışı tespit edilmiş fakat bu davranışın zekalarındaki üstünlükten kaynaklandığı ve gelişimlerinde yeni bir devreye girdiklerinin işareti olduğu belirlenmiştir. Yalan söyleyen çocuğa tepki verilmemeli bu davranış ileride de yalan söyleyeceğini göstermez.

Yalan Hastalığı (Mitomani)

Beyindeki kontrol merkezinde olan bozukluktan kaynaklanan bir tür yalan söyleme dürtüsüdür. Bu durumda olan kişilere de mitomani denir. Bu tür hastalar dikkatleri kendi üzerlerine çekmek ve ilgi odağı olmak için olayları abartarak ve yalan katarak anlatırlar. Amaçsız ve sebepsiz yalan söyleyen bu kişiler söyledikleri yalanlara hem kendileri inanır hem de çevresini inandırırlar. Hasta olduklarına inanmazlar. Yakın çevresinin tespitiyle psikiyatri tedavisi alan hastalar, psikiyatristin uyguladığı terapi ve verdiği ilaçlarla bu hastalıktan kurtulur.

 yalan söyleme

Yalan Söylemeyen İnsan Nasıl Yetişir?

Yalan söylemeyen insan, bilinçli, dürüst anne baba elinde büyür. Çocuklarınızı hayal ürünü hikayelerle büyütmeyin. Onlara tarihi olayları ve tarihi kahramanları hikaye tadında yaşına uygun cümleler kurarak anlatın. Tarihi gerçekleri hikaye tadında dinleyen çocuklar gelecekte de kendisine ışık tutacak bu gerçekleri zihninde arşivleyecektir. Ve zamanı geldiğinde zihin arşivi açıldığında kendisini gerçek hikayelerle büyüten ilk kahramanlar olarak anne ve babası çıkacaktır. Tarihini, kültürünü öğrenerek büyüyen nesiller topunu, tüfeğini ve erzakını yanına almış bir asker gibi olacağından, hayatta emin adımlarla yürüyecektir.

Bu yazı 1353 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.