İnsan Neden Yalan Söyler?

yalan söyleme
Paylaş
 

İnsan Neden Yalan Söyler?

Yalan; insanların kabahatlerini örtbas etmek, sonunda ödül olan bir menfaati kazanmak, ilgi odağı olmak, karşı cinsi etkilemek ve kötülük yapmak maksadıyla sözel veya bedensel hareketlerle uygun olmayan davranış şekli sergilemesidir. Küçükten büyüğe, günlük    yaşantımızın dahi içine girmiş olan yalan insan karakterindeki zayıflığın işaretidir. Kendisine olan saygısını yitirmiş olan insanların davranış şekli olan yalan, İnsan ilişkilerinde güvensizliğin ve samimiyetsizliğinde başrolüne oturmuştur.

Yalan Davranışının Sebepleri

Yalan söyleme davranışının temelleri, çocuk yaşta ebeveynler tarafından atılır. Ebeveynlerin gün içerisinde kullandığı söz ve davranışlar yani ‘yemeğini yersen parka gideceğiz’ demesi ve parka gidilmemesi, ‘bunu yaparsan ceza alırsın’ tehditleri, komşusuyla vakit geçirip komşusu gittikten sonra arkasından konuşan annenin sahte davranışları, çocuklara verilen sözlerin zamanında yerine getirilmemesi şeklinde ki davranışlar, ince ince gelecekte ortaya çıkmak üzere çocukların zihnine işlenir. Çocuklar sadece yalan söyleme davranışını değil yalan kelimesini dahi bilmeden büyümeli. Yalan söyleme davranışında bulunan çocuğa ‘yalan söyleme’ demek yerine ‘doğruyu mu söylüyorsun’ veya ‘doğru söyle’ şeklinde cümle kurulmalı. Özellikle dört yaş gruplarında daha fazla yalan söyleme davranışı tespit edilmiş fakat bu davranışın zekalarındaki üstünlükten kaynaklandığı ve gelişimlerinde yeni bir devreye girdiklerinin işareti olduğu belirlenmiştir. Yalan söyleyen çocuğa tepki verilmemeli bu davranış ileride de yalan söyleyeceğini göstermez.

Yalan Hastalığı (Mitomani)

Beyindeki kontrol merkezinde olan bozukluktan kaynaklanan bir tür yalan söyleme dürtüsüdür. Bu durumda olan kişilere de mitomani denir. Bu tür hastalar dikkatleri kendi üzerlerine çekmek ve ilgi odağı olmak için olayları abartarak ve yalan katarak anlatırlar. Amaçsız ve sebepsiz yalan söyleyen bu kişiler söyledikleri yalanlara hem kendileri inanır hem de çevresini inandırırlar. Hasta olduklarına inanmazlar. Yakın çevresinin tespitiyle psikiyatri tedavisi alan hastalar, psikiyatristin uyguladığı terapi ve verdiği ilaçlarla bu hastalıktan kurtulur.

 yalan söyleme

Yalan Söylemeyen İnsan Nasıl Yetişir?

Yalan söylemeyen insan, bilinçli, dürüst anne baba elinde büyür. Çocuklarınızı hayal ürünü hikayelerle büyütmeyin. Onlara tarihi olayları ve tarihi kahramanları hikaye tadında yaşına uygun cümleler kurarak anlatın. Tarihi gerçekleri hikaye tadında dinleyen çocuklar gelecekte de kendisine ışık tutacak bu gerçekleri zihninde arşivleyecektir. Ve zamanı geldiğinde zihin arşivi açıldığında kendisini gerçek hikayelerle büyüten ilk kahramanlar olarak anne ve babası çıkacaktır. Tarihini, kültürünü öğrenerek büyüyen nesiller topunu, tüfeğini ve erzakını yanına almış bir asker gibi olacağından, hayatta emin adımlarla yürüyecektir.

Bu yazı 1034 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçirdiğiniz bir dönemdesiniz. Aslında iyimser ve anlayışlı davranabilirsiniz ancak bazı olaylar ve kişiler radikal değişiklikler yapmanız için sizi zorlayabilir. Veya siz, çevrenizdeki güçlü kişileri karşınıza alabilirsiniz. Güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Daha önce değiştirmek isteyip cazgeçmiş olduğunuz konular tekrar karşınıza çıkabilir ve bu kez duygunuz daha farklı olduğu için karşılaştığınız olaylara şaşırabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha rahat hissedeceksiniz ve dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapılması gereken işler ile ilgileneceksiniz. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak istediğiniz bir gün. Sorumluluk gerektiren konular ile ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir konular karşınıza çıkabilir. Ciddiye alınmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve çevrenizin sizi önemsemesini istiyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve özellikle sevdiklerinize ve yakınlarınıza karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz. İlişkilerinizi zorlaştıracak davranışlarda bulunmasanız iyi olacak.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkileriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Kendinizi yalnız mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle burcun ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar, isteklerini gözden geçirirken biraz daha makul olmak için gayret göstermeli. Sevdiğinize karşı biraz daha anlayışlı ve sakin davranmalısınız. Bu arada kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan kaçının. Spor yapmak ve çevre gezilerine çıkmak sizi rahatlatacak. Çevrenizi değiştirmek ve yabancılar ile kuracağınız ilişkiler sizi rahatlatacak. Olaylara daha iyimser bir açıdan bakmaya çalışın ve sağlığınıza özen gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgilenebilir ve yakınlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Bu arada gençler, çocuklar, kardeşleriniz ve önemsediğiniz aile büyükleri ile görüşebilirsiniz. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve yakınlarınız sizin ziyaretinize gelebilir. Hareket halinde olmak ve projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Gizli düşünceleriniz olabilir. Ayrıca sizden gizlenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Etkileyici kişiler ile görüşebilirsiniz ve yepyeni istekler içine girebilirsiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilir, önemli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kaderinizdeki kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün. Veya karşılaştığınız bazı kişiler size tanıdık gelebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve anneniz ile aranızda daha önce geçmiş olayları hatırlayabilirsiniz. Annenizin veya ablanızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Ancak bunların üzerinde fazla durmayacaksınız ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükselecek ve olaylara daha iyimser açıdan bakacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve karmaşık fikirlerden uzaklaşıp sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Kendinize bakım yapabilir ve özen gösterebilirsiniz. Ayrıca babanız, amcanız veya ağabeyiniz ile ilgilenebilirsiniz. Babanız veya baba adayı arkadaşlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve bazı kaygılar hissedebilirsiniz. Endişelerden uzak durun ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımını alabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Dedikodular ile fazla ilgilenmeyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşmiş olabilir ve annenizi hatırlayabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki büyük kadınlar veya anne adayları ile ilgilenmeniz gerekebilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Fakat sakin ve kararlı davranabilirsiniz ve böylece kafanızı karıştıran her ne var ise, bilgilenmek için çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Ayrıca uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya beklemediğiniz ziyaretçileriniz olabilir. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Dışarda olmak ve farklı konular ile ilgilenmek sizi rahatlatacak.