İnsan Neden Yalan Söyler?

yalan söyleme
Paylaş
 

İnsan Neden Yalan Söyler?

Yalan; insanların kabahatlerini örtbas etmek, sonunda ödül olan bir menfaati kazanmak, ilgi odağı olmak, karşı cinsi etkilemek ve kötülük yapmak maksadıyla sözel veya bedensel hareketlerle uygun olmayan davranış şekli sergilemesidir. Küçükten büyüğe, günlük    yaşantımızın dahi içine girmiş olan yalan insan karakterindeki zayıflığın işaretidir. Kendisine olan saygısını yitirmiş olan insanların davranış şekli olan yalan, İnsan ilişkilerinde güvensizliğin ve samimiyetsizliğinde başrolüne oturmuştur.

Yalan Davranışının Sebepleri

Yalan söyleme davranışının temelleri, çocuk yaşta ebeveynler tarafından atılır. Ebeveynlerin gün içerisinde kullandığı söz ve davranışlar yani ‘yemeğini yersen parka gideceğiz’ demesi ve parka gidilmemesi, ‘bunu yaparsan ceza alırsın’ tehditleri, komşusuyla vakit geçirip komşusu gittikten sonra arkasından konuşan annenin sahte davranışları, çocuklara verilen sözlerin zamanında yerine getirilmemesi şeklinde ki davranışlar, ince ince gelecekte ortaya çıkmak üzere çocukların zihnine işlenir. Çocuklar sadece yalan söyleme davranışını değil yalan kelimesini dahi bilmeden büyümeli. Yalan söyleme davranışında bulunan çocuğa ‘yalan söyleme’ demek yerine ‘doğruyu mu söylüyorsun’ veya ‘doğru söyle’ şeklinde cümle kurulmalı. Özellikle dört yaş gruplarında daha fazla yalan söyleme davranışı tespit edilmiş fakat bu davranışın zekalarındaki üstünlükten kaynaklandığı ve gelişimlerinde yeni bir devreye girdiklerinin işareti olduğu belirlenmiştir. Yalan söyleyen çocuğa tepki verilmemeli bu davranış ileride de yalan söyleyeceğini göstermez.

Yalan Hastalığı (Mitomani)

Beyindeki kontrol merkezinde olan bozukluktan kaynaklanan bir tür yalan söyleme dürtüsüdür. Bu durumda olan kişilere de mitomani denir. Bu tür hastalar dikkatleri kendi üzerlerine çekmek ve ilgi odağı olmak için olayları abartarak ve yalan katarak anlatırlar. Amaçsız ve sebepsiz yalan söyleyen bu kişiler söyledikleri yalanlara hem kendileri inanır hem de çevresini inandırırlar. Hasta olduklarına inanmazlar. Yakın çevresinin tespitiyle psikiyatri tedavisi alan hastalar, psikiyatristin uyguladığı terapi ve verdiği ilaçlarla bu hastalıktan kurtulur.

 yalan söyleme

Yalan Söylemeyen İnsan Nasıl Yetişir?

Yalan söylemeyen insan, bilinçli, dürüst anne baba elinde büyür. Çocuklarınızı hayal ürünü hikayelerle büyütmeyin. Onlara tarihi olayları ve tarihi kahramanları hikaye tadında yaşına uygun cümleler kurarak anlatın. Tarihi gerçekleri hikaye tadında dinleyen çocuklar gelecekte de kendisine ışık tutacak bu gerçekleri zihninde arşivleyecektir. Ve zamanı geldiğinde zihin arşivi açıldığında kendisini gerçek hikayelerle büyüten ilk kahramanlar olarak anne ve babası çıkacaktır. Tarihini, kültürünü öğrenerek büyüyen nesiller topunu, tüfeğini ve erzakını yanına almış bir asker gibi olacağından, hayatta emin adımlarla yürüyecektir.

Bu yazı 972 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Sabırsız olabilir ve çevrenizdeki kişilere karşı tahammülsüz davranabilirsiniz. Yanlış anlaşılmadan kaynaklanan tartışmalardan kaçınırsanız iyi olur. Yine de içinizdeki gerilimi kontrol etme ve olayları soğukkanlı karşılamak için gayret etmeniz gerekiyor. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Özellikle parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya beklentileriniz her zaman olduğundan daha fazla olabilir. Kendinizi ve çevrenizi fazla zorlamayın. Şimdilik olayları akışına bırakın. Sürpriz fırsatlar çıkabilir ancak iyi değerlendirmek için makul olmalısınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay değil. Fakat duygusal dalgalanmalar yaşasanız bile kendinize olan güveniniz yükselecek ve daha önce korktuğunuz her ne var ise sizi ürkütmeyecek. Hem güçlü kişiler, hem de saygın çevrelerin desteğini aldığınız bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı tavırlarınız işleri kolaylaştırıyor. Beklediğiniz fırsatlar karşınıza çıkacak. İyi değerlendirin. Kariyer yapmak isteyenler için fırsat zamanı ancak her zaman olduğundan daha fazla çalışmanız gerekebilir. Zaten isteğinizi gerçekleştirmek için harekete geçmeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Gelişmeler sizi heyecanlandıracak ve güne keyifli başlayacaksınız. Uzun zamandır görmediğiniz ve hatta neredeyse unuttuğunuz ski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan akrabalarınız ziyaretinize gelebilir. Ayrıca bugün sürpriz karşılaşmalar ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde eskiden yaptığınız ve unuttuğunuz projelerinizi hatırlamanız mümkün. Eski fikirlerinizi güncelleyebilir ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Erkek arkadaş ve akrabalarınız sizi destekleyecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hayal ettiklerinizi gerçekleştirmek için cesur olabilir ve gereken gücü ortaya koyabilirsiniz. Sanat yeteneği gerektiren konularda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Bugün aklınızı karıştıracak ve sizi şaşırtacak bir haber alacaksınız. İş yerinizde evrakları yeniden inceleyip gerekli değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Bugün eski projelerinizi gözden geçirebilirsiniz ve düşüncelerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan vazgeçmeniz zor. Fakat olayları akışına bırakabilirsiniz ve böylece hayatınızdaki değişiklikleri daha kolay yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU