İnsan Neden Yalan Söyler?

yalan söyleme
Paylaş
 

İnsan Neden Yalan Söyler?

Yalan; insanların kabahatlerini örtbas etmek, sonunda ödül olan bir menfaati kazanmak, ilgi odağı olmak, karşı cinsi etkilemek ve kötülük yapmak maksadıyla sözel veya bedensel hareketlerle uygun olmayan davranış şekli sergilemesidir. Küçükten büyüğe, günlük    yaşantımızın dahi içine girmiş olan yalan insan karakterindeki zayıflığın işaretidir. Kendisine olan saygısını yitirmiş olan insanların davranış şekli olan yalan, İnsan ilişkilerinde güvensizliğin ve samimiyetsizliğinde başrolüne oturmuştur.

Yalan Davranışının Sebepleri

Yalan söyleme davranışının temelleri, çocuk yaşta ebeveynler tarafından atılır. Ebeveynlerin gün içerisinde kullandığı söz ve davranışlar yani ‘yemeğini yersen parka gideceğiz’ demesi ve parka gidilmemesi, ‘bunu yaparsan ceza alırsın’ tehditleri, komşusuyla vakit geçirip komşusu gittikten sonra arkasından konuşan annenin sahte davranışları, çocuklara verilen sözlerin zamanında yerine getirilmemesi şeklinde ki davranışlar, ince ince gelecekte ortaya çıkmak üzere çocukların zihnine işlenir. Çocuklar sadece yalan söyleme davranışını değil yalan kelimesini dahi bilmeden büyümeli. Yalan söyleme davranışında bulunan çocuğa ‘yalan söyleme’ demek yerine ‘doğruyu mu söylüyorsun’ veya ‘doğru söyle’ şeklinde cümle kurulmalı. Özellikle dört yaş gruplarında daha fazla yalan söyleme davranışı tespit edilmiş fakat bu davranışın zekalarındaki üstünlükten kaynaklandığı ve gelişimlerinde yeni bir devreye girdiklerinin işareti olduğu belirlenmiştir. Yalan söyleyen çocuğa tepki verilmemeli bu davranış ileride de yalan söyleyeceğini göstermez.

Yalan Hastalığı (Mitomani)

Beyindeki kontrol merkezinde olan bozukluktan kaynaklanan bir tür yalan söyleme dürtüsüdür. Bu durumda olan kişilere de mitomani denir. Bu tür hastalar dikkatleri kendi üzerlerine çekmek ve ilgi odağı olmak için olayları abartarak ve yalan katarak anlatırlar. Amaçsız ve sebepsiz yalan söyleyen bu kişiler söyledikleri yalanlara hem kendileri inanır hem de çevresini inandırırlar. Hasta olduklarına inanmazlar. Yakın çevresinin tespitiyle psikiyatri tedavisi alan hastalar, psikiyatristin uyguladığı terapi ve verdiği ilaçlarla bu hastalıktan kurtulur.

 yalan söyleme

Yalan Söylemeyen İnsan Nasıl Yetişir?

Yalan söylemeyen insan, bilinçli, dürüst anne baba elinde büyür. Çocuklarınızı hayal ürünü hikayelerle büyütmeyin. Onlara tarihi olayları ve tarihi kahramanları hikaye tadında yaşına uygun cümleler kurarak anlatın. Tarihi gerçekleri hikaye tadında dinleyen çocuklar gelecekte de kendisine ışık tutacak bu gerçekleri zihninde arşivleyecektir. Ve zamanı geldiğinde zihin arşivi açıldığında kendisini gerçek hikayelerle büyüten ilk kahramanlar olarak anne ve babası çıkacaktır. Tarihini, kültürünü öğrenerek büyüyen nesiller topunu, tüfeğini ve erzakını yanına almış bir asker gibi olacağından, hayatta emin adımlarla yürüyecektir.

Bu yazı 1074 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Güne hevesli başlayacak ve planlarınızı gerçekleştirmek için büyük bir gayret göstereceksiniz. Cesaretinizin yükseldiğini hissedeceksiniz ve kararlarınızı uygulamak için harekete geçeceksiniz. Çevrenizin sizi beğendiğini hissedeceksiniz ve yaşam enerjiniz yükselecek. Bugün daha kararlı davranacaksınız ve fikirlerinizi kendinize saklamayı başaracaksınız. En azından kendiniz ile ilgili düşüncelerinizi kendinize saklayabilirsiniz fakat anlatmanız için çevreniz baskı yapabilir. Aslında yakınlarınız size yardımcı olmak istiyor ve itiraz etmek yerine size sunulan yardımı kabul edebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Pek çok işi bir arada yapmaya çalışmayın. Özellikle parasal konulara yönelik hırslı ve aceleci bir tavır içinde olabilirsiniz. Bugün duygusal ve alıngan bir tavır içinde olmanız mümkün ve duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Seyahatler ve hareket halinde olmak sizi rahatlatabilir. Ancak aceleci davranmaktan kaçının. Erkek arkadaş ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin ve geriliminizi çevrenize yansıtmaktan kaçının. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Evinizin rahatlatıcı ortamından çıkmak zor gelebilir. Ancak yapmanız gereken günlük işleri rahat bir biçimde yapacaksınız. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilir ve çeşitli toplantılara katılabilirsiniz. Bu arada gizli niyetleriniz ve büyük hayalleriniz olabilir isteğinizi gerçekleştireceğinize dair inancınız artıyor ve harekete geçmek için kuvvetli arzular duyacaksınız. Hayal gücünüzü uyandıran olaylar ve kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen isteklerinizi gerçekleşmiş gibi hissedebilirsiniz. Gizemli konular ve gizli olaylar ilginizi çekecek ve bilmek isteyeceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve enerjik başlayacaksınız. Yapılması gereken işlerinizi pratik bir biçimde yapabilir ve uzun zaman önce yapılması gerektiği halde unutulmuş veya ihmal edilmiş işler ile ilgilenebilirsiniz. Faturalar, evraklar ve temizlenmesi gereken dolaplarınız ile ilgilenebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde düşünceleriniz derinleşebilir ve eski arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Hatta çocukluk günlerinizi, çocukluk arkadaşlarınızı ve eski sevgilinizi hatırlamanız mümkün. Arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir ve bu sırada kafanız karışabilir. Arkadaşlarınız ile ilgili düşünceleriniz değişiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün sizin için oldukça hareketli ve heyecanlı geçebilir. Sabah saatlerinde aceleci ve tahammülsüz bir tavır içinde olabilirsiniz. Eleştirici ve sert bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Özellikle parasal konulara yönelik istekleriniz artmış olabilir veya hesapta olmayan harcamalar çıkabilir. Beklentilerinizin yaratacağı gerilimi çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek. Katılacağınız davet ve organizasyonlarda karşılaşacağınız kişiler ile keyifli sohbetler yapabilirsiniz ve saygın kişiler ile tanışabilirsiniz. Özellikle yabancı çevrelerde bulunmak ve hareket halinde olmak sizi rahatlatacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Bugün yapmanız gereken işlerin ağırlığını hissederek güne başlayabilirsiniz. Aslında ciddi işler yapmak için kuvvetli arzularınız olabilir fakat alacağınız sorumlulukların baskısını hissedebilirsiniz. Büyük istekleriniz ve yeni idealleriniz olabilir fakat aynı zamanda korkularınız da uyanabilir. Ancak içinde bulunduğunuz durumu değiştirmek ve daha farklı yaşamak için derin arzularınız olacak. Büyüklerinizin sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Böylece baskı hissettiğiniz durum fırsata dönüşebilir.
YAY BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde heyecanlı ve duygusal olabilirsiniz. Sabırsız ve telaşlı olacaksınız fakat hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Yapmanız gereken günlük işleriniz ile ilgilenmeniz gerekirken çok başka işler çıkabilir ve hepsini yapmaya çalışırken hiçbir şey yapamayabilirsiniz. Aceleci ve sabırsız bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Bazı olaylar ve kişiler izi öfkelendirebilir. Bu arada harcamalarınıza özen gösterin. Çünkü yapabileceğinizden daha büyük istekleriniz olabilir. Biraz makul olun ve şimdilik gelişmeleri izleyin ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne istekli başlayacak ve yapılması gereken işleriniz ile ilgileneceksiniz. Bu arada eski arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz ve eski fikirlerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz. Farklı çevreler ve değişik ortamlarda bulunmak hoşunuza gidecek. Bu arada güç ve iktidar peşinde olabilirsiniz. Ancak sabırlı davranacaksınız ve geleceğe yönelik projeler yapacaksınız. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçirebilirsiniz ve yeni stratejiler yapabilirsiniz. Tutkulu bir tavır içinde olabilirsiniz ve derinden etkileneceğiniz kişi ve olaylar ile karşılaşabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Sabaha karşı gördüğünüz rüyaları önemseyin. Mesaj içeren rüyalar olabileceği gibi çözemediğiniz soruların cevaplarını da rüyanızda görmüş olarak uyanabilirsiniz. Bir işle ilgilenirken çok başka bir işle de ilgilenmeniz gerekebilir ve bugün yaşam enerjinizin azaldığını hissedebilirsiniz. Aslında enerjiniz yüksek. Fakat olaylara bakış açınız pratik olmayabilir ve gelişen olaylar bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini işaret edebilir. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız derinleşecek ve aldığınız haberler, geçmişte yaşadığınız olayları hatırlatacak. Duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Hareket halinde olmak, yaşam enerjinizi yükseltecek. Bu arada harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.