Kadın Ve Meme Kanseri

meme-kanseri
Paylaş
 

Kadın Ve Meme Kanseri

Kadın denildiğinde ilk akla gelen göğüs kanseri nedir sorusudur. Çağın en büyük hastalığı olan kanserin bir türü olan meme kanseri kadınlarda görülmekte olan kanser çeşitleri arasında birinci sırada gelmektedir. Meme kanseri hastalığının oluşum sürecinin daha iyi anlaşılabilmesi adına meme dokusunun özelliklerinin bilinmesi gerekli ve yararlıdır. Kadın için oldukça önemli uzuvlardan biri olan meme lob adıyla 15-20 kısımdan oluşmaktadır. Lobların alt bölümlerindeki lobüllerde ise bezlerden süt salgılanmaktadır. Lob, lobül ve süt salgılama bezleri ince bezlerle birbirine bağlıdır. Bu tüpler de meme başına ulaşmaktadır.

Meme Kanserinde Risk

Yaş aldıkça artan meme kanserine yakalanma riski, çoğunlukla 35 yaş altı dönemde son derece seyrek olarak görülür. Meme kanseri özellikle 50 yaşın üstünde ortaya çıktığı izlenmiştir. Aile öyküsü, daha önceden meme kanseri gelişmiş kişiler, genetik durumlar, memelerde ortaya çıkan değişiklikler, meme dokusu yoğunluğu, geç çocuk sahibi olma, radyasyon tedavisi ve alkol meme kanseri riskinde oldukça etkili unsurlar olsa da, meme kanseri olan çoğu kadında bu riskler bulunmayabilir.

Meme Kanserinde Tanı

Meme kanserinin en belirgin belirtisi olan memede kitle her zaman kanser oluşumu gerçekleştirmese de bu hastalığın tedavisinde tanı çok önemlidir. Tanı için hastanın tıbbi öyküsü ve fiziki muayenenin önemi çok büyüktür. Genel muayene tekniklerinin dışında klinik meme muayenesi, ultrasonografi ve mamografi gibi bazı ek yöntemler de kullanılır.  Bu yöntemlerle edinilen sonuçlar doğrultusunda başka tetkikler de gerekebilir ki bunların en başında biyopsi gelir. En az akciğer kanseri kadar riskli olan meme kanserinde, biyopsi meme dokusunda kanser hücresi saptanabilmesi adına şüpheli olan bölgeden doku yada sıvı örnekleri alınması demektir. Bir diğer yöntem ince iğne aspirasyonudur. Bu yöntemde ise ince bir iğne ile meme kitlesinden hücreler veye sıvı aıvı alınarak çok yönlü değerlendirme yapılır. İğne biyopsisi ise özel teknikler ışığında mamografi sonucunda şüpheli görülen fakat muayene durumunda hissedilmeyen bölgelerden alınan doku örneğinin kanser açısından incelendiği yöntemdir. Son olarak cerrahi biyopsi yönteminde de cerrah şüpheli olan kitlenin bulunduğu bölgeyi kesi ile açar ve bu kitleden ya da bölgeden örnek alır. Eksizyonel biyopsi adı verilen bu işlemde biyopsi esnasında şüpheli kitle çıkarılmaktadır. Edinilen doku örnekleri patoloji laboratuarlarında incelenmektedir.

meme-kanseri

Belirtilere Dikkat Etmeli

Meme kanseriyle alakalı olan risk faktörlerinin çoğu kişisel olarak kontrol altında tutulamadığından meme kanserinin belirtileri nelerdir sorusu oldukça sıklıkla sorulur. Öncelikli olarak meme kanseri ilk ortaya çıktığı zaman bir belirti göstermeyebilir. Örnek olarak meme kanseri erken dönemlerinde memede ağrı olmamaktır. Kanser durumu ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar. Bu dönemde meme büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik, meme başında akıntı, ağrı, hassasiyet, sıcaklık, şişlik, kabalaşma, kırmızılık ve meme veya koltuk altına doğru uzanan o bölümde kalınlaşma yada kitle durumlar gözlenebilir. Bu ve benzeri bir durumda hemen doktora başvurmak önemlidir. Her durum kanser olmayacağı gibi erken tanı yaşam kurtarıcı olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri en az rahim kanseri kadar önemli bir hastalık olup tedavi süreci de aynı oranda önemlidir. Meme bölgesine odaklı veya bütün vücut sistemini ilgilendiren bir şekilde tedavi yapılabilmektedir ki bazı hastalarda iki yönteminde kullanıldığı olabilir. Meme kanserinde en sık kullanılan tedavi yöntemi cerrahi olmak ile birlikte farklı cerrahi tedavi uygulamaları da vardır. Radyasyon tedavisi ki radyoterapi olarak da bilinir, kemoterapi, hormonal tedavi ve biyolojik tedavi ise diğer tedavi yöntemleridir.

Bu yazı 3030 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.