Kadın Ve Meme Kanseri

meme-kanseri
Paylaş
 

Kadın Ve Meme Kanseri

Kadın denildiğinde ilk akla gelen göğüs kanseri nedir sorusudur. Çağın en büyük hastalığı olan kanserin bir türü olan meme kanseri kadınlarda görülmekte olan kanser çeşitleri arasında birinci sırada gelmektedir. Meme kanseri hastalığının oluşum sürecinin daha iyi anlaşılabilmesi adına meme dokusunun özelliklerinin bilinmesi gerekli ve yararlıdır. Kadın için oldukça önemli uzuvlardan biri olan meme lob adıyla 15-20 kısımdan oluşmaktadır. Lobların alt bölümlerindeki lobüllerde ise bezlerden süt salgılanmaktadır. Lob, lobül ve süt salgılama bezleri ince bezlerle birbirine bağlıdır. Bu tüpler de meme başına ulaşmaktadır.

Meme Kanserinde Risk

Yaş aldıkça artan meme kanserine yakalanma riski, çoğunlukla 35 yaş altı dönemde son derece seyrek olarak görülür. Meme kanseri özellikle 50 yaşın üstünde ortaya çıktığı izlenmiştir. Aile öyküsü, daha önceden meme kanseri gelişmiş kişiler, genetik durumlar, memelerde ortaya çıkan değişiklikler, meme dokusu yoğunluğu, geç çocuk sahibi olma, radyasyon tedavisi ve alkol meme kanseri riskinde oldukça etkili unsurlar olsa da, meme kanseri olan çoğu kadında bu riskler bulunmayabilir.

Meme Kanserinde Tanı

Meme kanserinin en belirgin belirtisi olan memede kitle her zaman kanser oluşumu gerçekleştirmese de bu hastalığın tedavisinde tanı çok önemlidir. Tanı için hastanın tıbbi öyküsü ve fiziki muayenenin önemi çok büyüktür. Genel muayene tekniklerinin dışında klinik meme muayenesi, ultrasonografi ve mamografi gibi bazı ek yöntemler de kullanılır.  Bu yöntemlerle edinilen sonuçlar doğrultusunda başka tetkikler de gerekebilir ki bunların en başında biyopsi gelir. En az akciğer kanseri kadar riskli olan meme kanserinde, biyopsi meme dokusunda kanser hücresi saptanabilmesi adına şüpheli olan bölgeden doku yada sıvı örnekleri alınması demektir. Bir diğer yöntem ince iğne aspirasyonudur. Bu yöntemde ise ince bir iğne ile meme kitlesinden hücreler veye sıvı aıvı alınarak çok yönlü değerlendirme yapılır. İğne biyopsisi ise özel teknikler ışığında mamografi sonucunda şüpheli görülen fakat muayene durumunda hissedilmeyen bölgelerden alınan doku örneğinin kanser açısından incelendiği yöntemdir. Son olarak cerrahi biyopsi yönteminde de cerrah şüpheli olan kitlenin bulunduğu bölgeyi kesi ile açar ve bu kitleden ya da bölgeden örnek alır. Eksizyonel biyopsi adı verilen bu işlemde biyopsi esnasında şüpheli kitle çıkarılmaktadır. Edinilen doku örnekleri patoloji laboratuarlarında incelenmektedir.

meme-kanseri

Belirtilere Dikkat Etmeli

Meme kanseriyle alakalı olan risk faktörlerinin çoğu kişisel olarak kontrol altında tutulamadığından meme kanserinin belirtileri nelerdir sorusu oldukça sıklıkla sorulur. Öncelikli olarak meme kanseri ilk ortaya çıktığı zaman bir belirti göstermeyebilir. Örnek olarak meme kanseri erken dönemlerinde memede ağrı olmamaktır. Kanser durumu ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar. Bu dönemde meme büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik, meme başında akıntı, ağrı, hassasiyet, sıcaklık, şişlik, kabalaşma, kırmızılık ve meme veya koltuk altına doğru uzanan o bölümde kalınlaşma yada kitle durumlar gözlenebilir. Bu ve benzeri bir durumda hemen doktora başvurmak önemlidir. Her durum kanser olmayacağı gibi erken tanı yaşam kurtarıcı olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri en az rahim kanseri kadar önemli bir hastalık olup tedavi süreci de aynı oranda önemlidir. Meme bölgesine odaklı veya bütün vücut sistemini ilgilendiren bir şekilde tedavi yapılabilmektedir ki bazı hastalarda iki yönteminde kullanıldığı olabilir. Meme kanserinde en sık kullanılan tedavi yöntemi cerrahi olmak ile birlikte farklı cerrahi tedavi uygulamaları da vardır. Radyasyon tedavisi ki radyoterapi olarak da bilinir, kemoterapi, hormonal tedavi ve biyolojik tedavi ise diğer tedavi yöntemleridir.

Bu yazı 3232 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU