Kadın Ve Meme Kanseri

meme-kanseri
Paylaş
 

Kadın Ve Meme Kanseri

Kadın denildiğinde ilk akla gelen göğüs kanseri nedir sorusudur. Çağın en büyük hastalığı olan kanserin bir türü olan meme kanseri kadınlarda görülmekte olan kanser çeşitleri arasında birinci sırada gelmektedir. Meme kanseri hastalığının oluşum sürecinin daha iyi anlaşılabilmesi adına meme dokusunun özelliklerinin bilinmesi gerekli ve yararlıdır. Kadın için oldukça önemli uzuvlardan biri olan meme lob adıyla 15-20 kısımdan oluşmaktadır. Lobların alt bölümlerindeki lobüllerde ise bezlerden süt salgılanmaktadır. Lob, lobül ve süt salgılama bezleri ince bezlerle birbirine bağlıdır. Bu tüpler de meme başına ulaşmaktadır.

Meme Kanserinde Risk

Yaş aldıkça artan meme kanserine yakalanma riski, çoğunlukla 35 yaş altı dönemde son derece seyrek olarak görülür. Meme kanseri özellikle 50 yaşın üstünde ortaya çıktığı izlenmiştir. Aile öyküsü, daha önceden meme kanseri gelişmiş kişiler, genetik durumlar, memelerde ortaya çıkan değişiklikler, meme dokusu yoğunluğu, geç çocuk sahibi olma, radyasyon tedavisi ve alkol meme kanseri riskinde oldukça etkili unsurlar olsa da, meme kanseri olan çoğu kadında bu riskler bulunmayabilir.

Meme Kanserinde Tanı

Meme kanserinin en belirgin belirtisi olan memede kitle her zaman kanser oluşumu gerçekleştirmese de bu hastalığın tedavisinde tanı çok önemlidir. Tanı için hastanın tıbbi öyküsü ve fiziki muayenenin önemi çok büyüktür. Genel muayene tekniklerinin dışında klinik meme muayenesi, ultrasonografi ve mamografi gibi bazı ek yöntemler de kullanılır.  Bu yöntemlerle edinilen sonuçlar doğrultusunda başka tetkikler de gerekebilir ki bunların en başında biyopsi gelir. En az akciğer kanseri kadar riskli olan meme kanserinde, biyopsi meme dokusunda kanser hücresi saptanabilmesi adına şüpheli olan bölgeden doku yada sıvı örnekleri alınması demektir. Bir diğer yöntem ince iğne aspirasyonudur. Bu yöntemde ise ince bir iğne ile meme kitlesinden hücreler veye sıvı aıvı alınarak çok yönlü değerlendirme yapılır. İğne biyopsisi ise özel teknikler ışığında mamografi sonucunda şüpheli görülen fakat muayene durumunda hissedilmeyen bölgelerden alınan doku örneğinin kanser açısından incelendiği yöntemdir. Son olarak cerrahi biyopsi yönteminde de cerrah şüpheli olan kitlenin bulunduğu bölgeyi kesi ile açar ve bu kitleden ya da bölgeden örnek alır. Eksizyonel biyopsi adı verilen bu işlemde biyopsi esnasında şüpheli kitle çıkarılmaktadır. Edinilen doku örnekleri patoloji laboratuarlarında incelenmektedir.

meme-kanseri

Belirtilere Dikkat Etmeli

Meme kanseriyle alakalı olan risk faktörlerinin çoğu kişisel olarak kontrol altında tutulamadığından meme kanserinin belirtileri nelerdir sorusu oldukça sıklıkla sorulur. Öncelikli olarak meme kanseri ilk ortaya çıktığı zaman bir belirti göstermeyebilir. Örnek olarak meme kanseri erken dönemlerinde memede ağrı olmamaktır. Kanser durumu ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar. Bu dönemde meme büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik, meme başında akıntı, ağrı, hassasiyet, sıcaklık, şişlik, kabalaşma, kırmızılık ve meme veya koltuk altına doğru uzanan o bölümde kalınlaşma yada kitle durumlar gözlenebilir. Bu ve benzeri bir durumda hemen doktora başvurmak önemlidir. Her durum kanser olmayacağı gibi erken tanı yaşam kurtarıcı olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri en az rahim kanseri kadar önemli bir hastalık olup tedavi süreci de aynı oranda önemlidir. Meme bölgesine odaklı veya bütün vücut sistemini ilgilendiren bir şekilde tedavi yapılabilmektedir ki bazı hastalarda iki yönteminde kullanıldığı olabilir. Meme kanserinde en sık kullanılan tedavi yöntemi cerrahi olmak ile birlikte farklı cerrahi tedavi uygulamaları da vardır. Radyasyon tedavisi ki radyoterapi olarak da bilinir, kemoterapi, hormonal tedavi ve biyolojik tedavi ise diğer tedavi yöntemleridir.

Bu yazı 2641 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Yenilenmek ve radikal değişikliğe zorlayan durumlar ile başa çıkmak pek kolay değil. Ancak kendinizi çok fazla zorlamayın ve sorunları büyütmekten kaçının. Bugün karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygusal tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Seyahat etmek, uzaklara gitmek, yabancılar ve farklı mekanlar size hem çekici gelecek, hem de rahatsızlık hissedeceksiniz. Güç peşinde olabilirsiniz ancak güçlü kişileri karşınıza almaktan kaçının ve şimdilik olayların gelişmesini bekleyin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Duygularınız derinleşiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Aslında yaşam enerjiniz yüksek fakat kafanız karışık olduğu için kolay hastalanabilirsiniz. Özellikle boğazınızı koruyun ve tartışmalardan uzak durun. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın. Bu arada sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Ciddiye aldığınız kişilerin sizi önemsemesi için çok fazla zorlamasanız iyi olacak. Biraz daha iyimser açıdan bakabilirseniz, bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Böylece sorunlar kendiliğinden çözülür.
İKİZLER BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde duygularınız yoğun olacak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Ani gelişmeler olabilir ve yaratıcılık gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Sürpriz gelişmeler dikkatinizi çekecek ve ilginç kişiler ile karşılaşacaksınız. Şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konulara ilgi duyabilirsiniz ve evrensel yardım projeleri ile ilgilenebilirsiniz. Bu arada olaylar beklediğinizden daha farklı bir yönde gelişebilir ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik hırslı ve sabırsız olmanız mümkün. Sakin olun ve olayların gelişmesini bekleyin. Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne yoğun duygularla başlayacak ve sonra sakinleşeceksiniz. Zaten ciddiye aldığınız konulara odaklandığınız için duygularınızı denetlemeniz gereken bir dönemdesiniz. Böylece göstereceğiniz sabır sayesinde hem tarzınızı değiştirmeyi başaracak, hem de isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmalarınızı sürdürmeye devam edeceksiniz. Ancak derinden etkileyici ve değiştirici durumlar karşısında istekleriniz de tamamen değişebilir. Sevdiklerinizin sizi anlamasını istiyorsunuz. Ancak sizin de anlayışlı ve ilgili davranmanız gerekiyor. Özgür olmak isterken verdiğiniz sözler ile kendinizi bağlamanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah kendinizi güçlü ve iyi hissederek uyanacaksınız. Gün içinde duyduklarınızı ciddiye alıp hemen tepki göstermeyin. Duyduklarınızın doğruluğunu araştırın. Yanlış anlamış olabilirsiniz. Tartışma ortamlarından uzak durun ve iddiacı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Özellikle çocuklar veya kardeşleriniz ile ilgili ortaya çıkan ani olaylar kafanızı karıştırabilir. Ayrıca iş arkadaşlarınız ve komşularınızla aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkları büyütmemeye özen gösterin. İletişim trafiğinde bazı aksaklıklar olabilir fakat çözümleyici davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedecek ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Alacağınız teklifler üzerinde düşünebilir, yeni projeler yapmaya başlayabilirsiniz. Dikkatli ve kararlı tutumunuzla çevrenizi etkileyeceksiniz. Bir arkadaşınızın tanıştıracağı kişinin aracılığı ile saygın çevrelere girebilir ve büyük organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün isteklerinizi ortaya koymanız kolay olacak. Fikirlerinizi güzel bir biçimde anlatabilir, arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. İçinizden yükselen endişeler ile başa çıkabilirsiniz ve stratejik davranabilirsiniz. Çünkü isteklerinizi gerçekleştirme arzunuz çok kuvvetli...
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Olaylara iyimser açıdan bakanlar sorunları daha kolay çözebilir. İddiacı ve tartışmacı bir tavır içinde olursanız, sorunlar ile başa çıkmanız zor olabilir. Sağlığınıza özen gösterin. Özellikle kafası karışık olanlar kolay hasta olabilir... Aslında sizin için fırsat zamanı... Şansınızın yükseldiği bir dönemdesiniz ve hem sevdiklerinizin, hem de güçlü kişilerin desteğini alıyorsunuz. Ayrıca üzerinizde baskı duygusu uyandıran her ne var ise, bakış açınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi yenilemeyi başaracaksınız.
YAY BURCU YORUMU
Haberleşme ve iletişim trafiğiniz giderek hareketlenecek. İlginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen veya ilgi duymadığınız konular size şimdi çekici gelecek. İlginç konuları araştırabilir, sanatçılarla ve hatta bilim insanları ile işbirliği yapabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacağınız bir dönemde bulunuyorsunuz. Bugün moralinizi yükselten gelişmeler meydana gelecek fakat hırslı ve sabırsız bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sürpriz aşklar ve ilginç karşılaşmalar olabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gergin ve duygusal olabilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İş arkadaşlarınızla iletişimlerinizi gözden geçireceksiniz ve daha önce ortaya çıkmış olan sorunlara daha farklı açılardan bakacaksınız. Gelişen olaylar zorlayıcı ve gerilim yaratan cinsten olsa bile duygularınızı denetleyin. Aslında derinleşen düşünceleriniz sayesinde tepkilerinizi denetlemeyi başarabilirsiniz. Eskiden yapmak istediğiniz halde bir türlü gerçekleştirmediğiniz konular şimdi gündeme gelecek. Sevdiğiniz ile ilgili duygularınız değişebilir ve sevdiğinizi de değiştirmek isteyebilirsiniz. Bugün duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
KOVA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde kendinizi iyi hissedeceksiniz. Güne erken başlayabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylar size geçmişi hatırlatabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Dikkatinizin kolay dağılacağı bir dönemdesiniz fakat yaratıcılık gerektiren konulara odaklanabilirsiniz ve ilginç çözümleriniz ile çevrenizin dikkatini çekebilirsiniz. Bu arada dikkat gerektiren çalışmalar yaparken tedbirli olmanız gerekiyor. Eski sorunlar gündeme gelebilir ve yarım kalmış işleri tamamlamak için çalışırken hesapta olmayan başka aksaklıklar çıkabilir. Fakat düşünceleriniz değişiyor ve buna bağlı olarak tarzınız da değişiyor. Sabırlı olanlar kazanacak.
BALIK BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve isteksiz hissedebilirsiniz. Fakat sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve önemsediğiniz işleri tamamlamak için büyük gayret göstereceksiniz. Bu arada patronlar ve ciddiye aldığınız kişilerin takdirini kazanacak ve kararlarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Aldığınız sorumluluklar ile başa çıkmak zor gelebilir fakat sabırlı ve anlayışlı olabilirsiniz. Böylece hem ilişkileriniz, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler istediğiniz yönde olacak. Sabırlı ve kararlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Bu arada istekleriniz değişiyor.