Kadınların Korkusu Menopoz

Kadınların Korkusu Menopoz
Paylaş
 

Kadınların Korkusu Menopoz 

Menopoz en kısa tabiriyle son adet kanaması demektir. Genel olarak 40 yaş sonrası başlayıp 55 yaşına kadar olan geçen sürede ilk etapta düzensiz adet kanamalarıyla kendini gösteren ve daha sonrasında adet kanamalarının kesilmesiyle biten bir dönemdir. Hayatın doğal bir bölümü olarak kabul edilen menopoz döneminin 40 yaşından önce gerçekleşmesine erken menopoz denir. Menopoz ciddi bir konudur. Bu nedenle günümüzde hastalık olarak kabul edilmektedir.

Yumurtalıklarda hormon üretimi azalmasına bağlı olarak adet kanamalarında düzensizlik oluşur. Bu hormonlar vücudun ısısının değişmesine sebep olur ve ateş basması, terleme gibi durumlar meydana çıkar. Bu sebeple yumurtalık hormonları laboratuar ortamında üretilip menopoz döneminde ortaya çıkan olumsuzluklar ortadan kaldırılmaktadır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

İlk etapta dikkat çeken belirtisi adet düzeninin bozulmasıdır. Ardından kanama miktarında azalma olur. Yumurtlama azalır ve hamile kalma ihtimali düşer. Çarpıntı, ateş basması, yüzde kızarıklık, gece terlemesi gibi östrojen hormonunun azalmasına bağlı birçok değişiklikler görülür. Bu belirtiler tüm hastalarda olmamakla beraber menopoz döneminin ilerlemesiyle ortadan kalkar.

Gerginlik depresyon hali sinirli olmak gibi psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Uyku problemi oluşur. Ayrıca cinsel isteksizlik, kas ağrıları, eklem ağrıları ve baş ağrıları da oluşur. Menopoz döneminde vajinanın salgıladığı sıvı azalır ve kayganlık da azalacağından kuruluk oluşur. Bu da cinsel ilişki sırasında ağrıya, tahrişe, kanamaya sebep olur.  Bu durum cinsel ilişkiyi sürdürmekle ve östrojen tedavisiyle düzelir.

Bir diğer menopoz belirtisi de kemik erimesi ve kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasıdır. Östrojen hormonunun azalması kemik erimesine neden olmaktadır. Bu hormonun azalması kemiklerde kırıklara yol açmaktadır. Bu yüzden östrojen hormonu tedavisi ve kalsiyum tedavisi uygulanmalıdır. Östrojen hormonu kadınlarda kalp ve damar hastalıklarının geç yaşlarda görülme sebebidir. Menopozdan sonra kalp ve damar hastalıkları riski artmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi gece terlemesi, ateş basması, adet düzensizlikleri, gerginlik gibi belirtilerin ortaya çıkması ve artması, adet kanamalarının kesilmesi gibi belirtiler varsa doktora başvurulup FSH ve östrojen hormonu testleri yapılmalıdır.

Kadınların Korkusu Menopoz

Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz daha önce belirttiğimiz gibi östrojen ve progesteron hormonunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hormonların vücuda yeniden konulmasıyla menopozun olumsuz etkileri minimum düzeye indirilir. Östrojen tedavisiyle bağırsak kanseri ve Alzheimer hastalığı görülme riski azalmaktadır. Ağrılı ilişki, kaşıntı, yanma gibi şikâyetler östrojen tedavisiyle bir yıl içinde düzelir. Ayrıca meme kanseri tedavisi görenlere ve aktif karaciğer hastalarına östrojen verilmez. Damar pıhtılaşması sorunu yaşayanların da bu tedaviyi uygulamaması gerekir.

Bu yazı 1155 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.