Kadınların Korkusu Menopoz

Kadınların Korkusu Menopoz
Paylaş
 

Kadınların Korkusu Menopoz 

Menopoz en kısa tabiriyle son adet kanaması demektir. Genel olarak 40 yaş sonrası başlayıp 55 yaşına kadar olan geçen sürede ilk etapta düzensiz adet kanamalarıyla kendini gösteren ve daha sonrasında adet kanamalarının kesilmesiyle biten bir dönemdir. Hayatın doğal bir bölümü olarak kabul edilen menopoz döneminin 40 yaşından önce gerçekleşmesine erken menopoz denir. Menopoz ciddi bir konudur. Bu nedenle günümüzde hastalık olarak kabul edilmektedir.

Yumurtalıklarda hormon üretimi azalmasına bağlı olarak adet kanamalarında düzensizlik oluşur. Bu hormonlar vücudun ısısının değişmesine sebep olur ve ateş basması, terleme gibi durumlar meydana çıkar. Bu sebeple yumurtalık hormonları laboratuar ortamında üretilip menopoz döneminde ortaya çıkan olumsuzluklar ortadan kaldırılmaktadır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

İlk etapta dikkat çeken belirtisi adet düzeninin bozulmasıdır. Ardından kanama miktarında azalma olur. Yumurtlama azalır ve hamile kalma ihtimali düşer. Çarpıntı, ateş basması, yüzde kızarıklık, gece terlemesi gibi östrojen hormonunun azalmasına bağlı birçok değişiklikler görülür. Bu belirtiler tüm hastalarda olmamakla beraber menopoz döneminin ilerlemesiyle ortadan kalkar.

Gerginlik depresyon hali sinirli olmak gibi psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Uyku problemi oluşur. Ayrıca cinsel isteksizlik, kas ağrıları, eklem ağrıları ve baş ağrıları da oluşur. Menopoz döneminde vajinanın salgıladığı sıvı azalır ve kayganlık da azalacağından kuruluk oluşur. Bu da cinsel ilişki sırasında ağrıya, tahrişe, kanamaya sebep olur.  Bu durum cinsel ilişkiyi sürdürmekle ve östrojen tedavisiyle düzelir.

Bir diğer menopoz belirtisi de kemik erimesi ve kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasıdır. Östrojen hormonunun azalması kemik erimesine neden olmaktadır. Bu hormonun azalması kemiklerde kırıklara yol açmaktadır. Bu yüzden östrojen hormonu tedavisi ve kalsiyum tedavisi uygulanmalıdır. Östrojen hormonu kadınlarda kalp ve damar hastalıklarının geç yaşlarda görülme sebebidir. Menopozdan sonra kalp ve damar hastalıkları riski artmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi gece terlemesi, ateş basması, adet düzensizlikleri, gerginlik gibi belirtilerin ortaya çıkması ve artması, adet kanamalarının kesilmesi gibi belirtiler varsa doktora başvurulup FSH ve östrojen hormonu testleri yapılmalıdır.

Kadınların Korkusu Menopoz

Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz daha önce belirttiğimiz gibi östrojen ve progesteron hormonunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hormonların vücuda yeniden konulmasıyla menopozun olumsuz etkileri minimum düzeye indirilir. Östrojen tedavisiyle bağırsak kanseri ve Alzheimer hastalığı görülme riski azalmaktadır. Ağrılı ilişki, kaşıntı, yanma gibi şikâyetler östrojen tedavisiyle bir yıl içinde düzelir. Ayrıca meme kanseri tedavisi görenlere ve aktif karaciğer hastalarına östrojen verilmez. Damar pıhtılaşması sorunu yaşayanların da bu tedaviyi uygulamaması gerekir.

Bu yazı 1468 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU