Loft Tarzı Ev Dekorasyon

modern-loft-stili-ev-dekorasyon
Paylaş
 

Loft Tarzı Ev Dekorasyon

Loft kelime anlamı olarak tavan arası ve çatı arası demektir, Loft stili ev dekorasyonlarını inceleyecek olursak evden daha çok eski fabrikaların, istasyonların, kütüphanelerin ve depoların yıkılmak yerine eve dönüştürülmesi ile oluşturulmuş evler olduğunu kanısına varırız.

Eski halini bozmadan ortama uygun eşyalar ile orjinalini bozmadan ev haline getirmektir.

Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Loft mimarisi aslında 1970’li yıllarda Avrupa’da zamanın sanatçıları ile ortaya çıkmıştır. New York’ta sanayi bölgelerinin bölgelerindeki büyük binaların başka bölgelere taşınması ile bu eski binalara ressamların, heykeltıraşların ve sanatçıların hem atölye hem de konut olarak kullanmaya başlamalarıyla Lofttarzı’nın ilk örnekleri oluşmaya başlamıştır. Günümüzde ise şehrin kalabalığından, gün içinde binalarda bunalan şehir insanının tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek tavanların ve kapılarla, duvarlarla bölünmemiş ferah bir ortam oluşuyla diğer stillerden ayrılır. Modern dekorasyon akımından biraz daha uzaklaşan Loft tarzı genelinde yüksek tavanlı ve iki katlıdır.

Nasıl Dizayn Edilmeli?

Loft stilinde mekan genişliğinden çok yüksekliği baz alınmaktadır. Bu tarzda metrekare değil metreküpün önemli olduğu bir tarzdır. Büyük ve sade mobilyaların, yüksek ve yoğun aydınlatmaların yine büyük aksesuar ile doluluk hissi yaratmak oldukça önemlidir. Spot ışıkların ve ahşap detayların hakim olduğu özgür Loft mekanlar… Boş gördüğünüz köşelere büyük ölçekli heykeller veya resimler ekleyebilirsiniz. Duvarları boyalardan arındırarak doğal bir tuğla görünümü elde edin veya tercihinize göre kaba sıva ile aralıklı olarak kapatabilirsiniz.

Taş duvarlar mermer sütunlar, metal ve demir sarkıtları ile orijinalini bozmadan dekore edilmiş bir stil oldukça iddialı bir iç mekân imkânı sağlar.

Renklerde sadeliğe kaçarak mobilyalarda ise iri sade ve modern mobilyalar tercih edilirse gayet sanatsal ve çağdaş bir görüntü elde edilmiş olur.

Loft mekanlar

Kullanılan Malzemeler ve tercih Edilen Renkler

Duvarlarda genellikle tuğla veya beton gibi işlem görmemiş ham yüzeyler, yarım sıvalı duvarlar ve boyasız duvarlar göze çarpar.

Yüksek tavanlarında orijinali bozulmamış demir, havalandırma boruları ve kanallar, geniş hacimli birbiri ile bağlantılı duvarlardan oluşan alanlar yer alırken.

 Büyük demir pencereler, ray spotlar,sarkıt lambalar, metal detaylı aydınlatmaların kullanıldığı çelik, ahşap ve cam detayların olduğu stildir.

Zeminde ise taş ve ahşap döşemeler kullanılabildiği gibi beton malzemeler büyük kilimler kullanılabilir.

Mobilyaların kumaş kaplı olması veya deri koltukların ön plana çıktığı metal ayaklı mobilyalar metal çekmeceli dolapların, sandıkların olduğu bir ev stilidir.

Küçük bir tüyo vermek gerekirse boş bulduğunuz bir köşeye yüksek bir kitaplık yerleştirebilirsiniz.

Doğal ahşabın metal ile karışımdan oluşan stilde canlı renklerde aksesuarlar büyük bitkiler, yastıklar tercih edilirse mekanda biraz daha sıcak bir hava katabilirsiniz.

Tuğla duvarlarda metal mutfak ekiplarının kullanıldığı bir mutfak tasarımı da loft tarzının en güzel yansıtıldığı bir köşe olacaktır.

Bu yazı 4411 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU