Meme Kanseri Teşhisi

kansere karşı uygulanan tedaviler
Paylaş
 

Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanseri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Her yıl geliştirilen kanser ilaçları ve kansere karşı uygulanan tedaviler ile meme kanserinin de önüne geçilebilmektedir. Fakat kanser hastalığının en önemli noktası erken teşhistir.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde kadınlar kızlarını memenin saklı ve gizemli bir organ olduğuna inandırarak yetiştirirler. Görülmesi ve hakkında açıkça konuşulmasının tabularımıza ters düştüğü konusunda sıkça uyarılırlar.  Buda mememizdeki değişiklikleri fark etmemizin önüne geçen çok büyük bir yanlıştır.

Meme sağlığı denince ne yazık ki aklımıza ilk gelen hastalık meme kanseridir. Ancak meme kanseri dışında meme hastalıkları da vardır. Memede görülen sertlikler, ağrılar ve kitleler de mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.

meme-kanseri-tarama

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin veya tümörün oluşması uzman bir hekim tarafından muayene sırasında anlaşılmaktadır.

Meme kanseri genellikle kadınların elle muayenesi esnasında kadınların kendisi tarafından bulunuyor.

Ancak bazı hastalarda belirtiler hiç olmuyor aşağıda sıralayacağım durumlardan en az biri varsa derhal uzman bir hekim tarafından muayene olmak gerekir;

 • Memede ya da koltukaltında eliniz ile hissedilen ‘sertlik veya şişlik’
 • Meme ucundan gelen akıntı ( kanlı veya şeffaf renkli )
 • Meme ucunun içine doğru çekilmesi, çökmesi veya şekil bozukluğu
 • Meme derisinde oluşan değişiklikler
 • Meme dokusunda yara ya da kızarıklıklar
 • Meme cildinde ödem, şişlik veya portakal kabuğu görünümü
 • Meme de büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri veya renginde değişiklik meydana gelebilir.
 • Ancak bu belirtiler de yoksa mamografi sırada ortaya çıkabilir.

Meme Kanseri Neden Oluşur?

Kalıtsal veya meme kanseri sendromları meme kanseri olan hastaların %5 ya da %10luk bir bölümünde görülmektedir. Kalıtsal meme kanserine yakalanma oranını yükselten iki gen vardır bunlar BRCA-1 ve BRCA-2 genleridir.

BRCA-1 : Geninde, bozukluk (mutasyon) olan kadınlarda meme kanserine yakalanma riski %85’tir.

BRCA-2 : Gen mutasyonu taşıyıcılarda ise 70 yaşına kadar meme kanserine yakalanma riski %84’tür.

Genetik faktörlerin dışında çevresel faktörler de meme kanserini tetikleyebilir. Bu öevresel faktörleri şu şekilde sıralayabilir.

 • Sigara içilmesi
 • Aşırı sıcak içeceklerin tüketilmesi
 • AsbestSilikozis gibi maddelerin tüketimi
 • Aşırı Güneş ışığına maruz kalma
 • Kirli tozlu hava solumak
 • Kadınlarda Gebeliğin gecikmesi
 • Aşırı Alkol tüketimi
 • Aşırı sıcak içeceklerin aniden içilmesi
 • Yiyeceklerin iyi pişmede yenilmesi
 • Lifli gıdaların az tüketimi sonucunda düzensiz beslenme

Genetik faktörlerin yanında, çevresel faktörler ile bir araya gelince kanser olma riskini arttırmaktadır.

Bu yazı 1147 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Önce tembellik yapabilir ve keyif aldığınız işler ile ilgilenebilirsiniz. Geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmeye yönelik arzularınız artıyor. Duygu ve isteklerinizi sevdiğinize anlatabilir, girişimde bulunmak için yakınlarınızın ve dostlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Yakınlarınız ile haberleşebilir, saygı duyduğunuz büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz. Samimi bir ortamda isteklerinizi ortaya koymanız çok daha rahat olacak. Neşeli ve saygılı tavırlarınız ile etkileyici olacaksınız. Eski tecrübelerinizden faydalanacağınız bir dönem.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir veya bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve bugün çeşitli çözüm arayışları içine girebilirsiniz. Aslında yaratıcı fikirleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Farklı alanlar ile ilgilenebilir, ilginç konuları araştırabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir veya beklediğinizden daha farklı gelişen olaylar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Ancak sabırlı davranabilirsiniz ve bu tutumunuz yeni çözümler üretmenizi sağlayacak. Ayrıca size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları gözden geçirebilirsiniz. Dikkatinizi evinize yöneltecek ve ev ile ilgili değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Hatta radikal değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir ve özgür olmak isteyebilirsiniz. Güç gösterisinde bulunmaktan kaçının. Ayrıca hırslı bir tavır sergilemeseniz iyi olacak. Sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde dostlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetlere katılabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve açık hava organizasyonları keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
Olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Ancak isteklerinizi belirlemek için aceleci davranmayın. Geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve geleceğinizi düşünebilirsiniz. Projelerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve sizi desteklemelerini isteyebilirsiniz. Dikkatiniz yükseliyor ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Hem yakınlarınıza ilgi göstereceksiniz, hem de onların yardımını isteyeceksiniz. İlişkileriniz yeni bir boyut kazanabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Anneniz, yakınlarınız ve evinizle ilgilenebilirsiniz. Evinizde bazı değişiklikler yapmayı arzu edeceksiniz. İşleriniz ile ilgili çalışmalarınızı hızlandırmak için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Güçlü dostlarınızı arayabilir, işbirliği yapmak istediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte çevre gezilerine çıkabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada hem geçmişte yaşadıklarınızı, hem de geleceğe yönelik isteklerinizi anlatabilirsiniz. İstekleriniz ve beklentileriniz güçlü olduğu için etkileyici olacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Bugün eviniz, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir. Aldığınız haberler kafanızı karıştırabilir. Hemen karar vermeyin ve tartışmalardan uzak durun. Sabırlı ve dirayetli davranmanız gerekiyor. Ev veya iş yeriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir. Artık daha ciddi konular ilginizi çekiyor. Bu durum arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişimi değiştirebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içine girmeniz mümkün. Fakat rahat davranacaksınız ve aslında şanslı bir dönemde olduğunuzu düşüneceksiniz. Güçlü ve etkileyici kişiler ile görüşebilirsiniz ve beklediğiniz yardımı alabilirsiniz. Bu arada uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilirsiniz. Eski tecrübelerinizi gözden geçirebilir ve geleceğe yönelik yepyeni projeler yapabilirsiniz. Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Katılacağınız davetlerde tanıştığınız kişileri etkileyebilirsiniz ve aynı zamanda siz de etkilenebilirsiniz.