Meme Kanserini Önlemenin Yolları

meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler
Paylaş
 

Meme kanseri, kadınların en korkulu rüyalarından biridir. Kadınlarda en çok görülen ve tedavisinde en fazla zorlanılan hastalıklardan biridir. Ancak tedavisi imkansız değildir ve kurtulmak mümkündür.

Öncelikle ideal kiloda olmak önemlidir. Aşırı kilolu olmak kadınlarda meme kanserinin artmasında oldukça etkili bir faktördür. Vücut yağ depoladıkça östrojen seviyesi de artmaya başlar. İdeal kiloya düşmek için asla geç olmuş sayılmaz yalnızca yaş ilerledikçe biraz zorlanma söz konusu olabilir. İdeal kiloya ulaşmak kanserin de önlenmesi için ilk adımdır. Bunun için en sağlıklı yol da egzersizdir. Aktif bir yaşam kanser riskini azaltır. Günde 2 saat tempolu yürüyüş ile çok daha sağlıklı bir hayat sürmek mümkündür.

Sağlıklı beslenme de bu düzenin bir parçasıdır. Özellikle hayvansal yağ oranı düşük besinler, tam tahıllı besinler, meyve ve sebzeler bu beslenme programının temel taşı olan yiyeceklerdir. Alkol bu noktada pek yardımcı olmaz. Olabildiğince tüketmekten uzaklaşmak gerekir. Bu yüzden alkol tüketimini azaltmak ve hatta bu süreçte tamamen uzaklaşmak yardımcı olacaktır. 30 yaşından önce anne olmak da bir çeşit önlemdir. Erken yaşta anne olan kadınlarda kanser riski her zaman daha az olur. Yine gebeliğin ardından gelen emzirme süreci de kadını meme kanserinden koruyan bir önlemdir. Bu süreç elbette bebeğin gelişimi için de önemlidir. Sigara kanserin sebebi olan en tehlikeli faktörlerden biridir. Bu yüzden sigara ve türevlerinden ne kadar uzak durulursa meme kanseri de o kadar önlenmiş olur. Bu önlemlerin dışında özellikle 25 yaşından sonra düzenli yapılacak kontroller kanserin önlenmesinde önemli rol oynar.

Bu yazı 857 kere okundu.
Etiketler:
meme kanseri
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir veya bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve bugün çeşitli çözüm arayışları içine girebilirsiniz. Aslında yaratıcı fikirleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Farklı alanlar ile ilgilenebilir, ilginç konuları araştırabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir veya beklediğinizden daha farklı gelişen olaylar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Ancak sabırlı davranabilirsiniz ve bu tutumunuz yeni çözümler üretmenizi sağlayacak. Ayrıca size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları gözden geçirebilirsiniz. Dikkatinizi evinize yöneltecek ve ev ile ilgili değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Hatta radikal değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir ve özgür olmak isteyebilirsiniz. Güç gösterisinde bulunmaktan kaçının. Ayrıca hırslı bir tavır sergilemeseniz iyi olacak. Sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde dostlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetlere katılabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve açık hava organizasyonları keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün eviniz, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir. Aldığınız haberler kafanızı karıştırabilir. Hemen karar vermeyin ve tartışmalardan uzak durun. Sabırlı ve dirayetli davranmanız gerekiyor. Ev veya iş yeriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir. Artık daha ciddi konular ilginizi çekiyor. Bu durum arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişimi değiştirebilir.
BALIK BURCU YORUMU