Menopoz Nedir?

Paylaş
 

Menopoz Nedir?

40 yaş ile 55 yaş arasında görülen, ilk adet kanamalarının azalmasıyla ve düzensizleşmesiyle, daha sonra da tamamen adet kanamalarının bitmesiyle menopoz dönemi başlar. Kadınlar yaklaşık hayatlarının üçte birini bu dönemde geçirirler. Eğer kadınlar 40 yaşından önce bu döneme girerlerse buna erken menopoz dönemi denir.

Menopoz’un Kadınlara Etkileri Nelerdir?

Menopoz‘ u bir hastalık belirtisi olarak görmemek gerekir. Hormonal değişmenin en son olduğu dönemdir. Bu dönem korkulacak bir dönem değildir. Hatta bu dönemde kadınların daha rahat olmaları gerekir. Cinsel ilişkiye korkmadan girebileceklerdir, hamile kalma riski azalacak hatta tamamen yok olacaktır. Hiç çocuğu olmayan kadınlar bu dönemi daha sıkıntılı ve korkak geçirebilirler.

Menopoz’un Belirtileri Nelerdir?

Eğer menopoz’a girmek üzereyseniz ilk başta adet kanamalarınızda kesilme başlayacaktır. Arada sıcak basabilir ya da gece uykunuzdan terlemiş bir şekilde uyanabilirsiniz. Bu da sizde sinirlilik, uykusuzluk, unutkanlık ve depresyon gibi sonuçlar yaratabilir. Çarpıntı ve ağlama nöbetleri de geçirebilirsiniz. İlişkiye girdiğiniz sırada vajinada kuruluk yaratabilir ve bu da ağrılı cinsel ilişkiye sebep olabilir. Cilt kuruluğu, saçın kırılması veya dökülmesi, kilo almaya yatkınlık ve eklem ağrıları gibi sorunlara da yol açabilir. Osteoporoz (kemik erimesi) rahatsızlığı ortaya çıkabilir ve bunun için bir doktordan yardım almanız gerekebilir. Osteoporoz, bu dönemde korkulacak bir rahatsızlık değildir ve tedavisi günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir.

Menopoz Nedir

Menopoz’u Rahat Atlatmanın Yolları

 • Hemen spor yapmaya ve yürüyüşe başlayın. Hareket ettikçe kemik erimesini de önlemiş olursunuz.
 • Sigaradan uzak durun.
 • Mutlaka sürekli kalsiyum takviyeleri yapın, kemik gelişimi için önemlidir.
 • Şekerden ve beyaz unlu gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Güneşe mutlaka çıkın, kemiklerinizi güçlendirmiş olursunuz.
 • Sadece menopoz esnasında değil normal yaşantınızda bile bol bol sütlü ürünler tüketin.
 • Yeşil renkli sebzeleri mutlaka her gün tüketin.
 • Bol su tüketin ama mutlaka oda sıcaklığında olması gerekir.
 • Kilo alabilirim diye yemekten vazgeçmeyin. Günde 3 öğün mutlaka yemeye devam edin ve ara öğünlerden sonra mutlaka meyve tüketin.

Menopoz Dönemini Rahatlatacak Bitkiler

 • Adaçayı: Ateş basması ve gece terlemesi gibi şikayetler için birebir çözümdür. 1 su bardağı sıcak suya 3-5 adet yaprak atılıp 10 dakika demlenir ve süzülür. Günde en fazla 3 bardak içilebilir
 • Civanperçemi: Rahim spazmını engeller ve sinirleri gevşetir. 1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı atılır ve 10 dakika sonra süzülür. En fazla günde 3 bardak tüketilmelidir.
 • Ökseotu: Çarpıntılarına ve sinir bozukluklarına iyi gelir. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış yaprak atıp 10 dakika sonra süzülür. En fazla 3 bardak içilmelidir.
 • Nergis: Menopoz’u geciktirir. Adaçayı tarifi gibi kullanabilirsiniz. Uyguladığınız tariflerle çok daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz.

Bu yazı 1592 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.