Okul Tuvaletleri ne Kadar Temiz?

Paylaş
 

Gerekli tedbirler alınmadığında hastalıklar hızla yayılabiliyor.

Okul tuvaletlerinin temizlik ve hijyeni öğrencilerin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Birçok ebeveyn, çocuğunu okula gönderirken tuvalet hijyeni konusunda endişe duyuyor. Aileler bu endişelerinde haklı; çünkü gerekli tedbirler alınmadığında okullarda grip, hepatit, sarılık gibi hastalıklar hızla yayılabiliyor.

Sağlığı yerinde olmayan bir çocuğun eğitimi de aksıyor. Uzmanlar, sağlıklı bir okul ortamı için gerekli tedbirlerin mutlaka alınması gerektiğini vurguluyor.
BİRÇOK HASTALIK TUVALETTEN BULAŞIYOR

Yüzlerce çocuk aynı tuvaleti kullanıyor ve bilindiği gibi hastalıkların en çok yayıldığı noktalardan biri ‘tuvaletler’… Buradaki bakteri ve virüsler kendilerine ideal bir yaşam alanı oluşturur ve hastalık bulaşma riskini de yükseğe taşır. Hepatit A ve rotavirüs ishalleri çocuklara ağız ve dışkı yoluyla bulaşır. Çeşitli idrar yolu enfeksiyonları da tuvaletlerden bulaşan virüsler nedeniyle ortaya çıkar.

TUVALETLERİN TEMİZLİĞİ İÇİN ÇAMAŞIR SUYU ŞART!

Ebeveynler, okul tuvaletleri konusunda oldukça endişeli… Çünkü buradaki mikroplar öğrencilerin sağlığını tehdit ediyor. En çok bilinen ve kullanılan çamaşır suyu markası Domestos, bu yıl içinde “Okul Tuvaleti Temizliği” konusunda bir araştırma yaptı ve bunun sonucunda bir rapor hazırladı. Türkiye temsili olarak hazırlanan rapor sonucu, annelerin %42’si okul tuvaletlerinin yeterince temiz ve hijyenik bulmadığını söyledi. Araştırmaya katılan anneler, tuvaletlerin temiz ve hijyenik olması için tuvalet kağıdı ve kağıt havlunun tedarik edilmesinin, tuvaletlerin sık sık kontrol edilmesinin, tuvaletlerin temizliği için çamaşır suyu kullanılmasının gerekliliğini vurguladı.

574433cb18c7733dc8f9fac1

TEMİZ VE HİJYENİK TUVALETLER İÇİN NELER GEREKLİ?

Hem genel hem de okullardaki tuvalet temizliğinde çamaşır suyu kullanımı anneler için oldukça önemli bir konu… Domestos’un rapor sonucuna göre; annelerin 68%’i tuvaletlerin temiz ve hijyenik olmamasının okullarda yaşanan sıkıntıların başında geldiğini düşünüyor. Araştırmaya katılan annelere göre, tuvaletlerin temiz ve hijyenik olması için yapılması gerekenler ise şöyle;

– Tuvalet kağıdı/kağıt havlu konulmalı

– Tuvaletler sık sık kontrol edilmeli

– Tuvalet temizliği için çamaşır suyu kullanılmalı

– Sıvı sabun konulmalı

– Tuvaletler belirlenen personeller tarafından düzenli temizlenmeli

– Suyu olmalı

– Yeterli havalandırma düzeneğine sahip olmalı • Öğrencilere tuvalet kullanım eğitimi verilmeli

– Kanalizasyon bağlantısı bulunmalı

Anneler tarafından önemle belirlen yukarıdaki konular okullarda ne yazık ki eksik. Bu sebeple ebeveynler çocuklarına tuvalet eğitimini bizzat kendileri veriyor ve aynı zamanda çocuklarının çantalarında ıslak mendil bulunduruyor.

5744344d18c7733dc8f9fac7

OKULLARA HİJYEN KAZANDIRILMASINA SEN DE DESTEK OL!

Domestos markası il milli eğitim müdürlükleri ile iş birliği yaparak okullardaki hijyen sorununa çözüm ortağı olabilmek için yepyeni bir kampanya başlattı. Domestos, il milli eğitim müdürlükleri ile iş birliğine giderek, Türkiye’deki devlet ilkokul ve ortaokullarına binlerce Domestos bağışı yapıyor. “Okullara Domestos Bağışı” çalışmasının ilk yılında 10.000 okula ulaşılması hedefleniyor. 3 yıl sürecek çalışmayla, bağışların gelen taleplere paralel olarak Türkiye geneline ulaştırılması planlanıyor.

 

Bu yazı 871 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU