Sertleşen Rüzgârlardan Korunmak için cildinize nasıl bakmalısınız?

Paylaş
 

Yazın sıcak günleri geride kaldı. Bütün yaz güneşin altında tüm elastikiyetini ve parlaklığını kaybeden cildinizi tatil dönüşü tam onarmaya başlamıştınız ki şimdi de sert esen rüzgârlar nedeniyle cildinizde çatlamalar, kurumalar ve dökülmeler başladı. Yapılması gereken tek şey bu sorun kronik bir hal almadan cildi soğuk kış günlerine hazırlamaktır. İşte size adım adım takip edebileceğiniz koruyucu yöntemler.

Mevsimine göre ürünler tercih edin

Cilt bakımı he mevsim ayrı bir uzmanlık gerektirir. Yazın terleme dolayısıyla fazla nemlenen cilt yağlanırken kışın soğuk rüzgârlardan dolayı kurumalar başlayabilir. Bu nedenle yazın ve kışın kullanacağınız kozmetik ürünleri birbirinden farklı olmalıdır. Yazın cildinizi derinden temizleyen ürünleri tercih ederken kışın nem dengesini sağlayan ürünlere yönelmelisiniz. Ayrıca kuru bir cilde sahipseniz peeling gibi işlemlerden uzak durmalısınız.

Sıcak-soğuk değişimlerine dikkat edin

Mevsim geçişlerinde karşımıza çıkan en büyük problem sıcak-soğuk değişiminden dolayı cildin nemini kaybederek çatlamasıdır. Bu çatlaklar cildin ince bölgeleri olan yüz çevresi, burun kenarı ve dudak kenarlarında olur. Eğer sizin de hassas bir cildiniz varsa ve kurumaya çok müsaitse özellikle sıcak su kullanmaktan kaçınmalı ve duş süresini 5-10 dakikadan fazla tutmamalısınız. Satın aldığınız temizlik ürünlerinde 5.5 pH seviyesine dikkat etmelisiniz.

Bol bol su için

Su içmek cildimizin sağlığı için en önemli gerekliliklerden biridir. Derinizdeki su oranının her daim yüzde 10’un üzerinde olması gerekmektedir. Bu su oranı azaldığında ciltte kuruma olur ve açık cilt tabakası egzama gibi istenmeyen hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle her gün 2 litre su tüketilmesi cilt için çok önemlidir.

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenme tıpkı su içmek gibi cilt için hayati önem taşır. Özellikle soğuk havalarda vitamin ihtiyacı artan vücudun bu eksikliği cildine de yansır. Bu nedenle bu dönemde vitamin ve mineral yönünden zengin olan yiyecekler tüketmelisiniz. Sağlıklı beslenme; sivilcelerden cilt kuruluğuna birçok cilt problemine engel olmak için önemli bir silahtır.

Bu yazı 306 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derin olabilir ve en derin istekleriniz açığa çıkabilir. Heyecan duyacağınız haberler alabilirsiniz ve uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler sizin istediğiniz yönde gerçekleşebilir. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi fazla zorlamayın. Seyahatler, tatil programları ve fizik güç gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Cinsel potansiyelinizin yükseldiği bir dönem... Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Seyahatler sırasında etkileneceğiniz kişi ile karşılaşmanız mümkün.
ASLAN BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir veya bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve bugün çeşitli çözüm arayışları içine girebilirsiniz. Aslında yaratıcı fikirleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Farklı alanlar ile ilgilenebilir, ilginç konuları araştırabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir veya beklediğinizden daha farklı gelişen olaylar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Ancak sabırlı davranabilirsiniz ve bu tutumunuz yeni çözümler üretmenizi sağlayacak. Ayrıca size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları gözden geçirebilirsiniz. Dikkatinizi evinize yöneltecek ve ev ile ilgili değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Hatta radikal değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir ve özgür olmak isteyebilirsiniz. Güç gösterisinde bulunmaktan kaçının. Ayrıca hırslı bir tavır sergilemeseniz iyi olacak. Sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde dostlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetlere katılabilirsiniz. Hareket halinde olmak ve açık hava organizasyonları keyfinizi yerine getirecek.
AKREP BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Bu arada evle ilgili konular veya çocuklar, kardeşler ile ilgili karışıklıklar kafanızı karıştırabilir. Fakat bugün dikkatinizi sizi heyecanlandıran konulara yönelteceksiniz. Güçlü dostlarınız, gücüne güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde önemsediğiniz aile büyükleri ile ilgilenmeniz gerekebilir. Özellikle sorumluluk hissettiğiniz kişiler ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Bazı gelişmeler tarzınızı değiştirmenize neden olabilir.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün eviniz, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir. Aldığınız haberler kafanızı karıştırabilir. Hemen karar vermeyin ve tartışmalardan uzak durun. Sabırlı ve dirayetli davranmanız gerekiyor. Ev veya iş yeriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmaya zorlayan durumlar olabilir. Artık daha ciddi konular ilginizi çekiyor. Bu durum arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişimi değiştirebilir.
BALIK BURCU YORUMU