Squat Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Squat egzersizlerine baktığımızda genel olarak belden aşağısına kapsayan egzersizler olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Karın, kalça, basen, baldır ve bacak kas gruplarına hitap eden bu egzersiz metodunu çoğunlukla kadınlar tercih eder. Squat egzersizler oldukça kolay bir o kadarda etkili bir egzersiz metodudur hiç bir alet edevat gerektirmeyen sadece kendi vücut ağırlığınızla ve çeşitli esneme hareketlerin den oluşan oldukça etkili bir şekilde yağ ve kalori yaktıran bir egzersiz programıdır. Belden aşağısında bulunan her kas grubuna hitap eden farklı hareketleri bulunmaktadır. Squat egzersizlerinin amacı kas geliştirmek veya büyütmek değildir, tamamen yağ yakmaya yönelik ve kası şekillendirme üzerine geliştirilmiş bir egzersizdir bu yüzden de bayanların oldukça hoşuna gitmektedir. Squat egzersizlerini uzun süre yapan hanımlar zamanla kendi programlarını yapabilir bant, lastik gibi yardımcı olabilecek envanterler kullanarak daha farklı hareketler ile etkili sonuçlar alabilirler, squat egzersizlerini yapmanız için her hangi bir spor salonuna gitmenize gerek yoktur evde yapılabilecek kadar kolay ve basittir. Günümüzde oldukça popiler olan squat egzersizlerini hemen hemen bütün spor salonların uzman antrenör eşliğinde  uygulanmaktadır.

 

Squat Egzersizlerini Hangi Yaş Grupları Yapabilir?

Squat egzersizlerinin belirli bir yaş grubu yoktur hemen hemen her yaşa hitap edebilir fiziksel rahatsızlığı olmayan her yaş grubu bireyler yapabilir. Çocuklarınızın gelişiminde ve boy uzamasına yardımcı olan bu egzersizler 7 ila 12 yaş arasındaki gelişim çağında olan çocukların başlaması uygun görülmektedir. Orta yaş grubundakiler için ise kalp ve damar rahatsızlıklarının ileri yaşta oluşabilecek hastalıklara kolay yakalanmamak amacıyla günde 40 dakikalık egzersiz yapılabilir. Yaşlı bireyler için ise oldukça faydalı olan squat egzersizler kemik erimesi ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçmek için çok etkilidir.

 

Squat Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Squat egzersizleri kişiden kişiye göre değişebilir çünkü bir bireyin belden aşağo hangi bölgesinde şikayeti var ise o bölgeye yoğunluk gösterecek ve o bölgeyi düzene sokacak hareketleri yapacaktır. Squat egzersizleri aslında kişinin kendi belirlediği bir egzersiz programıdır herhangi bir sınırlaması ve zorluğu yoktur. Squat hareketlerinin çoğu esneme, gerilme ve kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz hareketlerden oluşur. Kaslarınızı esneterek, gererek veya kendi vücut ağırlığınızla yorarak şekillendirmenizden ibarettir. Squat egzersizleri ile kas gruplarını geliştiremezsiniz ancak var olan kaslarınızı düzene sokup şekillendirebilirsiniz, ayrıca bu egzersizleri kadınların tercih etmesinin başlıca sebeplerin biri ise yağ yakımın da müthiş etki göstermesidir. İstenmeyen yağlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz yada rahatsız edici basenlerinizden kurtulup sıkı kalçalara ve baldırlara sahip olabilirsiniz tamamen size kalmış. Dikkat edilmesi gerekilen unsur her sporda olduğu gibi nefes kontrolüdür her ne kadar hafif bir egzersiz yapıyor olsanız da nefesinizi kontrol etmeli ve spor esnasında dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gerekilen son unsur bolca su tüketmelisiniz egzersiz esnasında kaybettiğiniz su miktarını karşılamalısınız.

Bu yazı 1902 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.