Squat Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Squat egzersizlerine baktığımızda genel olarak belden aşağısına kapsayan egzersizler olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Karın, kalça, basen, baldır ve bacak kas gruplarına hitap eden bu egzersiz metodunu çoğunlukla kadınlar tercih eder. Squat egzersizler oldukça kolay bir o kadarda etkili bir egzersiz metodudur hiç bir alet edevat gerektirmeyen sadece kendi vücut ağırlığınızla ve çeşitli esneme hareketlerin den oluşan oldukça etkili bir şekilde yağ ve kalori yaktıran bir egzersiz programıdır. Belden aşağısında bulunan her kas grubuna hitap eden farklı hareketleri bulunmaktadır. Squat egzersizlerinin amacı kas geliştirmek veya büyütmek değildir, tamamen yağ yakmaya yönelik ve kası şekillendirme üzerine geliştirilmiş bir egzersizdir bu yüzden de bayanların oldukça hoşuna gitmektedir. Squat egzersizlerini uzun süre yapan hanımlar zamanla kendi programlarını yapabilir bant, lastik gibi yardımcı olabilecek envanterler kullanarak daha farklı hareketler ile etkili sonuçlar alabilirler, squat egzersizlerini yapmanız için her hangi bir spor salonuna gitmenize gerek yoktur evde yapılabilecek kadar kolay ve basittir. Günümüzde oldukça popiler olan squat egzersizlerini hemen hemen bütün spor salonların uzman antrenör eşliğinde  uygulanmaktadır.

 

Squat Egzersizlerini Hangi Yaş Grupları Yapabilir?

Squat egzersizlerinin belirli bir yaş grubu yoktur hemen hemen her yaşa hitap edebilir fiziksel rahatsızlığı olmayan her yaş grubu bireyler yapabilir. Çocuklarınızın gelişiminde ve boy uzamasına yardımcı olan bu egzersizler 7 ila 12 yaş arasındaki gelişim çağında olan çocukların başlaması uygun görülmektedir. Orta yaş grubundakiler için ise kalp ve damar rahatsızlıklarının ileri yaşta oluşabilecek hastalıklara kolay yakalanmamak amacıyla günde 40 dakikalık egzersiz yapılabilir. Yaşlı bireyler için ise oldukça faydalı olan squat egzersizler kemik erimesi ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçmek için çok etkilidir.

 

Squat Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Squat egzersizleri kişiden kişiye göre değişebilir çünkü bir bireyin belden aşağo hangi bölgesinde şikayeti var ise o bölgeye yoğunluk gösterecek ve o bölgeyi düzene sokacak hareketleri yapacaktır. Squat egzersizleri aslında kişinin kendi belirlediği bir egzersiz programıdır herhangi bir sınırlaması ve zorluğu yoktur. Squat hareketlerinin çoğu esneme, gerilme ve kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz hareketlerden oluşur. Kaslarınızı esneterek, gererek veya kendi vücut ağırlığınızla yorarak şekillendirmenizden ibarettir. Squat egzersizleri ile kas gruplarını geliştiremezsiniz ancak var olan kaslarınızı düzene sokup şekillendirebilirsiniz, ayrıca bu egzersizleri kadınların tercih etmesinin başlıca sebeplerin biri ise yağ yakımın da müthiş etki göstermesidir. İstenmeyen yağlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz yada rahatsız edici basenlerinizden kurtulup sıkı kalçalara ve baldırlara sahip olabilirsiniz tamamen size kalmış. Dikkat edilmesi gerekilen unsur her sporda olduğu gibi nefes kontrolüdür her ne kadar hafif bir egzersiz yapıyor olsanız da nefesinizi kontrol etmeli ve spor esnasında dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gerekilen son unsur bolca su tüketmelisiniz egzersiz esnasında kaybettiğiniz su miktarını karşılamalısınız.

Bu yazı 1374 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karar veremediğiniz konu ile ilgili önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Değişik fikirler karşısında farklı düşünceleriniz olabilir. Ancak kararlarınızı sürdürmek için gayret göstereceksiniz. Kariyer yapmak ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ancak harekete geçmeden önce iyi araştırın ve duyduklarınızı hemen ciddiye almayın. İş ortaklığı, evlilik ve benzeri konular gündeme gelebilir. İsteklerinizi gerçekleştireceğiniz uygun koşullar oluşuyor fakat korkularınız ile başa çıkmanız gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi derin duygular içinde bulacaksınız ve sabah saatlerinde kendi içinize bakacaksınız. Şimdiye kadar yaşadığınız olayları, geçmişte yaşadıklarınızın sonuçlarını ve geleceğe yönelik yapmak istediklerinizi gözden geçireceksiniz. Daha dikkatli ve planlı davranmayı başarabilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak ve fikirlerinizi rahat bir biçimde ortaya koyacaksınız. Ekip çalışmaları yaparken heyecan duyabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve çeşitli organizasyonlara katılmak, keyfinizi yerine getirecek. Farklı ortamlar ve değişik insanlar ile tanışabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rahat olduğunuz bir dönem ve bugün keyfiniz yerinde. İlginç gelişmeler dönemindesiniz ve hedefinize ulaşmak için büyük arzular duyacaksınız fakat dışardan bunu yansıtmayacak ve sakin davranışlarınızı koruyacaksınız. Öğlene doğru alacağınız bazı haberler ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni çevreler ve değişik insanlar ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. Bu arada güç mücadelesi yapmayın ve kendinizi fazla zorlamayın. Daha doğrusu şansınızı sorgulamaktan kaçının. Biraz makul olursanız, projelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde beklediğiniz bir haber ile heyecanlanacaksınız. Parasal konulara yönelik isteklerinizin arttığı bir dönem ve beklediğiniz haberleri almanız mümkün. Özellikle ciddiye aldığınız bir konuyla ilgili gelişmeler hırs yapmanıza neden olabilir. Öğlene doğru duygularınız aniden değişebilir. Özellikle sürprizlerden etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz giderek özgürleşebilir. Böylece yaratıcı fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve çok ilginç projeler yapabilirsiniz. Farklı ortamlar ve ilginç kişiler sizi destekleyecek. İmkansız gibi görünen isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sabırlı olun.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sabah saatlerinde duygularınız dalgalanabilir ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Fakat bu haliniz gün içinde değişecek. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün fakat sabırlı davranmayı başaracaksınız. Aslında verimli bir dönemde bulunuyorsunuz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyduğunuz kararlılık ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Büyüklerinizin ve önemli kişilerin takdirini kazanabilirsiniz. Kariyer yapmak ve statüsünü yükseltmek için uygun koşullar meydana geliyor. Ayrıca yatırıma yönelik çalışmalar içinde olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bütün dikkatinizi maddeye odakladığınız bir dönemdesiniz ve gelişmeler karşısında sabırsızlık duysanız bile isteklerinizi gerçekleştirmek için duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. Çünkü geleceğe yönelik uzun soluklu projeler yaptığınız bir dönemdesiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek stratejiler yapabilirsiniz. Bu arada beklentileriniz giderek artıyor. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve harekete geçeceksiniz. Bu arada güç mücadelesinden uzak durun ve mantığınız ile hareket edin. Yakınlarınızın sizi destekleyecek. Arkadaşlarınıza danışabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başarabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
İzlediğiniz yolda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz fakat sorumluluklarınız nedeniyle harekete geçmeniz pek kolay olmayacak Aslında yola çıkmak ve harekete geçmek için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak çok fazla tedbirli davranmanız mümkün. İlginç gelişmeler olabilir ve sempatik tavırlarınız ile hem karşı cinsi, hem de yakınlarınızı etkileyebilirsiniz. Ancak iddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Aslında düşünceleriniz ve hayata bakış açınız değişiyor. Ciddiye aldığınız konular da değişmeye başlıyor. Sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanabilir.
YAY BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve ilginç teklifler ile karşılaşacaksınız. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bugün ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olacaksınız. Ayrıca sunmak istediğiniz projeleri ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konuları fazla önemsemeyeceksiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakacaksınız. Teknolojiyi takip eden kişiler ve yaratıcı çalışmalar ilginizi çekecek. Bugün sergiler, açılışlar ve ilginç tasarımların sergilendiği mekanlarda dolaşabilirsiniz ve farklı kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU