Squat Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Squat egzersizlerine baktığımızda genel olarak belden aşağısına kapsayan egzersizler olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Karın, kalça, basen, baldır ve bacak kas gruplarına hitap eden bu egzersiz metodunu çoğunlukla kadınlar tercih eder. Squat egzersizler oldukça kolay bir o kadarda etkili bir egzersiz metodudur hiç bir alet edevat gerektirmeyen sadece kendi vücut ağırlığınızla ve çeşitli esneme hareketlerin den oluşan oldukça etkili bir şekilde yağ ve kalori yaktıran bir egzersiz programıdır. Belden aşağısında bulunan her kas grubuna hitap eden farklı hareketleri bulunmaktadır. Squat egzersizlerinin amacı kas geliştirmek veya büyütmek değildir, tamamen yağ yakmaya yönelik ve kası şekillendirme üzerine geliştirilmiş bir egzersizdir bu yüzden de bayanların oldukça hoşuna gitmektedir. Squat egzersizlerini uzun süre yapan hanımlar zamanla kendi programlarını yapabilir bant, lastik gibi yardımcı olabilecek envanterler kullanarak daha farklı hareketler ile etkili sonuçlar alabilirler, squat egzersizlerini yapmanız için her hangi bir spor salonuna gitmenize gerek yoktur evde yapılabilecek kadar kolay ve basittir. Günümüzde oldukça popiler olan squat egzersizlerini hemen hemen bütün spor salonların uzman antrenör eşliğinde  uygulanmaktadır.

 

Squat Egzersizlerini Hangi Yaş Grupları Yapabilir?

Squat egzersizlerinin belirli bir yaş grubu yoktur hemen hemen her yaşa hitap edebilir fiziksel rahatsızlığı olmayan her yaş grubu bireyler yapabilir. Çocuklarınızın gelişiminde ve boy uzamasına yardımcı olan bu egzersizler 7 ila 12 yaş arasındaki gelişim çağında olan çocukların başlaması uygun görülmektedir. Orta yaş grubundakiler için ise kalp ve damar rahatsızlıklarının ileri yaşta oluşabilecek hastalıklara kolay yakalanmamak amacıyla günde 40 dakikalık egzersiz yapılabilir. Yaşlı bireyler için ise oldukça faydalı olan squat egzersizler kemik erimesi ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçmek için çok etkilidir.

 

Squat Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Squat egzersizleri kişiden kişiye göre değişebilir çünkü bir bireyin belden aşağo hangi bölgesinde şikayeti var ise o bölgeye yoğunluk gösterecek ve o bölgeyi düzene sokacak hareketleri yapacaktır. Squat egzersizleri aslında kişinin kendi belirlediği bir egzersiz programıdır herhangi bir sınırlaması ve zorluğu yoktur. Squat hareketlerinin çoğu esneme, gerilme ve kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz hareketlerden oluşur. Kaslarınızı esneterek, gererek veya kendi vücut ağırlığınızla yorarak şekillendirmenizden ibarettir. Squat egzersizleri ile kas gruplarını geliştiremezsiniz ancak var olan kaslarınızı düzene sokup şekillendirebilirsiniz, ayrıca bu egzersizleri kadınların tercih etmesinin başlıca sebeplerin biri ise yağ yakımın da müthiş etki göstermesidir. İstenmeyen yağlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz yada rahatsız edici basenlerinizden kurtulup sıkı kalçalara ve baldırlara sahip olabilirsiniz tamamen size kalmış. Dikkat edilmesi gerekilen unsur her sporda olduğu gibi nefes kontrolüdür her ne kadar hafif bir egzersiz yapıyor olsanız da nefesinizi kontrol etmeli ve spor esnasında dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gerekilen son unsur bolca su tüketmelisiniz egzersiz esnasında kaybettiğiniz su miktarını karşılamalısınız.

Bu yazı 2017 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU