Tükenmiş Ebeveynler ve Çocuklar

bebek depresyonu
Paylaş
 

Tükenmiş Ebeveynler ve Çocuklar

Ebeveyn çocuk ilişkisinde öne önemli nokta karşılıklı sevginin hissettirilebilmesi olmaktadır. Kaygı durumlarının aile bireyleri arasında paylaşılması, aile bireylerinin birbirlerine destek olması bir ailenin sahip olabileceği en güzel tecrübedir. Ancak anne babaların kaygılarını, üzüntü ve mutsuzluklarını çocukları ile paylaşmadan bu durumları onlara hissettirmeden önce biraz durup düşünmeleri gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre çocuk depresyonlarının büyük bir çoğunluğu aile bireylerinin depresif ruh hallerinden kaynaklanıyor.

Tükenmişlik sendromunun günümüzde oldukça yaygın bir hale geldiğini biliyoruz. Depresyon, yetişkin- çocuk evli ve bekar dinlemeden herkesi etkilediğinden depresyonda bulunsak bile en azından çocuklarımızın psikolojilerini daha sağlam tutmak adına yaklaşımlarımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Yetişkinlerde Tükenmişlik Sendromu

Yetişkinlerde tükenmişlik sendromu genel olarak fazla yükü omuzlarda taşımaktan kaynaklanıyor. Örneğin daha fazla para kazanmak için altından kalkamayacağınız işler ile ilgilenmek. Uykunuza beslenmenize önem vermemek. Her şeyi zamanında yaşamamak ve hep daha iyisinin peşinde koşmak gibi doyumsuzluğu gösteren duygular belli bir süre sonra zihni ve ruhu tüketiyor. Çocuk sahibi olan bir yetişkinin işine ve bunun gibi konulara ayırdığı zaman ve enerji öncelikle çocuklarına zaman ayırmasını engelliyor.

Çocuklar Ebeveynlerinin Depresif Hallerinden Nasıl Etkilenir?

İçinde bulunduğunuz depresyon durumu ise çocuğunuzun onu sevmediğiniz için onunla ilgilenmediğiniz şeklinde düşünmesine yol açabiliyor. Sağlıklı çocuk psikolojisi, ebeveynlerinin ona gösterdiği sevgi ve ilgi ile şekillenmekte olduğundan eğer depresif bir dönemden geçiyor ve çocuğunuzla ilgilenmiyorsanız çocuğunuzun duygusal zeka gelişiminde tamamlanamayacak boşluklar oluşabilme riski oldukça yüksek denilebilir.

tükenmiş ebeveynler

Çocuk Zihninin Yetişkin Zihninden Faklı Yanı Nedir?

Çocuk psikolojisi, yetişkin psikolojisine göre çok daha hassastır. Çocukluk döneminde ihtiyaç duyulan sevgi ve ilginin orada olmaması çocuğu kendi davranışlarını ve kendi benliğini sorgulamaya iter. Annenin en ufak bir durumda çocuğuna sinirlenmesi, farklı konulardaki öfkesini doğrudan çocuğundan çıkarması gibi durumlar çocuğu yaralayacaktır. Dahası yetişkin bir bireyin öfkesini çocuktan alması da açıkça çocuğun narin yapısının bir öfke tahtası gibi kullanıldığının bir göstergesi olmaktadır.

Dolayısıyla çocukların sevilmedikleri konusunda sorgulamalar yapmaları, kendilerini dışlanmış hissetmeleri normaldir ve bu düşüncelerin teorik olarak gerçeklik payları vardır. Çocuk zihni daha saf ve sade karmaşık olmayan bir düşünme biçimine sahip olduğundan hisleri, duyguları çok daha net bir şekilde görüp algılayabilir.

Bebek Depresyonu Nedir?

Aynı durum sadece çocukluk çağında olan bireyler için değil bebekler için de geçerlidir. Çoğu zaman doğum sonrası depresyon nedeniyle bebeğiyle daha az ilgilenen ve ona ihtiyaç duymuş olduğu sevgiyi veremeyen annelerin bebek depresyonuna sebep olabileceği bilinmektedir. Bebek depresyonu tedavi edilmediği durumlarda yansımaları yine çocukluk ve ergenlik dönemine olacaktır.

Unutmayınız ki o an için probleminiz her ne ise bir çözümü vardır. Ancak çocuğunuzun kırılan kalbinin ve benliğine oluşan yetersizlik ve suçluluk duygusunun, en önemlisi de sevgisizlik hissinin bir telafisi yoktur.  Tüm bunlar çocuğunuza sonradan gelişmiş bir kişilik bozukluğu problemi olarak geri dönebilir.

bebek depresyonu

Ebeveyn Olarak Tükenmişlik Sendromu Yaşıyorsanız Nasıl Davranmalısınız?

Bu yüzden ebeveynlerde tükenmişlik sendromu baş göstermiş ise mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve bu durum çocuğa yansıtılmamalıdır. Bu noktada yanlış anlaşılmaması gereken en önemli nokta, sorunların çocuklar ile paylaşılabileceği konusudur. Sorunlarınızı ve endişelerinizi çocuklarınızla oturup rahat bir şekilde konuşabilirsiniz.

Onlara neden bu şekilde davrandığınızı anlatabilirsiniz. Ancak sebepsiz yere çocuğunuza yüklenmek ileriki dönemlerde özellikle çocuğunuzun ergenlik döneminde büyük sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Eşler arasındaki anlaşmazlıkların çocuklara yansıtılması çocuğun kendini güvensiz bir ortamda hissetmesine yol açan sebepler arasında yer alır.

Bu yazı 1767 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU