Tükenmiş Ebeveynler ve Çocuklar

bebek depresyonu
Paylaş
 

Tükenmiş Ebeveynler ve Çocuklar

Ebeveyn çocuk ilişkisinde öne önemli nokta karşılıklı sevginin hissettirilebilmesi olmaktadır. Kaygı durumlarının aile bireyleri arasında paylaşılması, aile bireylerinin birbirlerine destek olması bir ailenin sahip olabileceği en güzel tecrübedir. Ancak anne babaların kaygılarını, üzüntü ve mutsuzluklarını çocukları ile paylaşmadan bu durumları onlara hissettirmeden önce biraz durup düşünmeleri gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre çocuk depresyonlarının büyük bir çoğunluğu aile bireylerinin depresif ruh hallerinden kaynaklanıyor.

Tükenmişlik sendromunun günümüzde oldukça yaygın bir hale geldiğini biliyoruz. Depresyon, yetişkin- çocuk evli ve bekar dinlemeden herkesi etkilediğinden depresyonda bulunsak bile en azından çocuklarımızın psikolojilerini daha sağlam tutmak adına yaklaşımlarımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Yetişkinlerde Tükenmişlik Sendromu

Yetişkinlerde tükenmişlik sendromu genel olarak fazla yükü omuzlarda taşımaktan kaynaklanıyor. Örneğin daha fazla para kazanmak için altından kalkamayacağınız işler ile ilgilenmek. Uykunuza beslenmenize önem vermemek. Her şeyi zamanında yaşamamak ve hep daha iyisinin peşinde koşmak gibi doyumsuzluğu gösteren duygular belli bir süre sonra zihni ve ruhu tüketiyor. Çocuk sahibi olan bir yetişkinin işine ve bunun gibi konulara ayırdığı zaman ve enerji öncelikle çocuklarına zaman ayırmasını engelliyor.

Çocuklar Ebeveynlerinin Depresif Hallerinden Nasıl Etkilenir?

İçinde bulunduğunuz depresyon durumu ise çocuğunuzun onu sevmediğiniz için onunla ilgilenmediğiniz şeklinde düşünmesine yol açabiliyor. Sağlıklı çocuk psikolojisi, ebeveynlerinin ona gösterdiği sevgi ve ilgi ile şekillenmekte olduğundan eğer depresif bir dönemden geçiyor ve çocuğunuzla ilgilenmiyorsanız çocuğunuzun duygusal zeka gelişiminde tamamlanamayacak boşluklar oluşabilme riski oldukça yüksek denilebilir.

tükenmiş ebeveynler

Çocuk Zihninin Yetişkin Zihninden Faklı Yanı Nedir?

Çocuk psikolojisi, yetişkin psikolojisine göre çok daha hassastır. Çocukluk döneminde ihtiyaç duyulan sevgi ve ilginin orada olmaması çocuğu kendi davranışlarını ve kendi benliğini sorgulamaya iter. Annenin en ufak bir durumda çocuğuna sinirlenmesi, farklı konulardaki öfkesini doğrudan çocuğundan çıkarması gibi durumlar çocuğu yaralayacaktır. Dahası yetişkin bir bireyin öfkesini çocuktan alması da açıkça çocuğun narin yapısının bir öfke tahtası gibi kullanıldığının bir göstergesi olmaktadır.

Dolayısıyla çocukların sevilmedikleri konusunda sorgulamalar yapmaları, kendilerini dışlanmış hissetmeleri normaldir ve bu düşüncelerin teorik olarak gerçeklik payları vardır. Çocuk zihni daha saf ve sade karmaşık olmayan bir düşünme biçimine sahip olduğundan hisleri, duyguları çok daha net bir şekilde görüp algılayabilir.

Bebek Depresyonu Nedir?

Aynı durum sadece çocukluk çağında olan bireyler için değil bebekler için de geçerlidir. Çoğu zaman doğum sonrası depresyon nedeniyle bebeğiyle daha az ilgilenen ve ona ihtiyaç duymuş olduğu sevgiyi veremeyen annelerin bebek depresyonuna sebep olabileceği bilinmektedir. Bebek depresyonu tedavi edilmediği durumlarda yansımaları yine çocukluk ve ergenlik dönemine olacaktır.

Unutmayınız ki o an için probleminiz her ne ise bir çözümü vardır. Ancak çocuğunuzun kırılan kalbinin ve benliğine oluşan yetersizlik ve suçluluk duygusunun, en önemlisi de sevgisizlik hissinin bir telafisi yoktur.  Tüm bunlar çocuğunuza sonradan gelişmiş bir kişilik bozukluğu problemi olarak geri dönebilir.

bebek depresyonu

Ebeveyn Olarak Tükenmişlik Sendromu Yaşıyorsanız Nasıl Davranmalısınız?

Bu yüzden ebeveynlerde tükenmişlik sendromu baş göstermiş ise mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve bu durum çocuğa yansıtılmamalıdır. Bu noktada yanlış anlaşılmaması gereken en önemli nokta, sorunların çocuklar ile paylaşılabileceği konusudur. Sorunlarınızı ve endişelerinizi çocuklarınızla oturup rahat bir şekilde konuşabilirsiniz.

Onlara neden bu şekilde davrandığınızı anlatabilirsiniz. Ancak sebepsiz yere çocuğunuza yüklenmek ileriki dönemlerde özellikle çocuğunuzun ergenlik döneminde büyük sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Eşler arasındaki anlaşmazlıkların çocuklara yansıtılması çocuğun kendini güvensiz bir ortamda hissetmesine yol açan sebepler arasında yer alır.

Bu yazı 2644 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.