Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Paylaş
 

Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Ülkemizin her bir parçası başlı başına bir cennet harikası tadında. Her köşesinde ayrı bir tabiat harikası, ayrı bir tarihi eserler mevcud. Tam keşfedilmesi gereken yer kalmadı derken yeni doğa harikası yerler ortaya çıkıyor. Gezip görerek bitiremeyeceğimiz kadar çok yerler.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Tarihi Yerler

Türkiye’de gezip görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Kültür ve tarihi açısından oldukça zengin bir geçmişe sahip olan ülkemiz de önemli tarihi yapılar bulunmaktadır, gerek M.Ö ki zamanlardan gerekse M.S. ki zamanlardan. Peki bakalım bu tarihi yerlerden ve doğal güzelliklerden bazıları nelermiş görelim ve kısa tarihçelerinden biraz bahsedelim.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Konya Mevlana Türbesi: İznik’ten sonra Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya’da yer alır. Hem Osmanlı Devleti’nin hem de Selçuklu Devletinin izlerini taşır. Bugün tüm dünyada kardeşliğin ve hoşgörünün simgesi olan dergah Haçlı Seferi döneminde farklı inançları bağdaştıran hoşgörü merkezi oldu.
 • Sultanahmet – At Meydanı: Bizans Devleti’nden sonra Osmanlı Devleti’nin en önemli olaylarının yaşandığı Sultanahmetİ, Yerebatan Sarnıcı’nı, Ayasofya’yı himayesi altındadır. Şehsadelerin sünnet törenlerinin, isyanlarının, Kurtuluş Savaşı öykülerinin yaşandığı Sultanahmette Vaka-i Hayriye ile Yeniçerilik kaldırılarak çağdaşlaşma girişiminin başladığı yer.
 • Çanakkale: Birinci dünya savaşında yapılan en önemli çarpışma. Çanakkale savaşı sonrası birçok genç askerlerimiz şehit oldu. Aynı zamanda savaşılan askerlerin şehitlerine ait mezarlıklar yapılarak dünyaya kardeşlik dersi verilen yerdir. Her yıl Avustralyalı ve Yeni Zellandalı askerlerin torunları; şehitlerini ziyarete gelirler.
 • Mardin: Etnografik, arkeolojik, görsel, mimari ve tarihi değerlere sahip güneydoğunun kentlerinden biridir.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Turizm Yerleri

 • Nevşehir – Kapadokya: 60 milyon yıl önce; Hasandağı, Elazığ ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerinden oluştuğu yumuşak tabakaların yüzyıllar boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla oluştu. Kapadokya, başta Nevşehir olmak üzere Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseri yayılmış bir bölgedir. Ülke turizm açısından önemli rol oynar.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer1

 • İzmir – Şirince: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince , tarihi mimarisinin korumuş turistlik bir köydür. Köyde harap durumda iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince, Maya takvimine göre 2012 ‘ de kopacak olacak kıyamette güvenli yer diye gündeme gelmiştir.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Denizli – Pamukkale: Denizli’de bulunmaktadır. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını , travertenleri ve ket kaplıcalarını kapsar. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

pamukkale

 • Ölüdeniz: Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı cennet misali bir beldemiz. Ölüdeniz’in kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünyanın en temiz ve güzel kumsalı seçildi. Adı gibi sakin ve durgun bir göl niteliğindedir.
 • Bartın – Amasra: Denize uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı bir liman görevi iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları vardır.
 • Bursa – Uludağ: Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı kış turizmi ve kış sporlarının en önemli bölgesinden biridir.

Görülmeye Değer Bazı Yerler

 • Kırklareli – Kıyıköy
 • İstanbul – Adalar
 • İstanbul – Poyrazköy
 • Bursa – Cumalıkızık
 • Çanakkale – Gelibolu
 • Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağı

Gidip görmeye değer birbirinden güzel yerler.

Bu yazı 2301 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.