Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Paylaş
 

Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Ülkemizin her bir parçası başlı başına bir cennet harikası tadında. Her köşesinde ayrı bir tabiat harikası, ayrı bir tarihi eserler mevcud. Tam keşfedilmesi gereken yer kalmadı derken yeni doğa harikası yerler ortaya çıkıyor. Gezip görerek bitiremeyeceğimiz kadar çok yerler.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Tarihi Yerler

Türkiye’de gezip görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Kültür ve tarihi açısından oldukça zengin bir geçmişe sahip olan ülkemiz de önemli tarihi yapılar bulunmaktadır, gerek M.Ö ki zamanlardan gerekse M.S. ki zamanlardan. Peki bakalım bu tarihi yerlerden ve doğal güzelliklerden bazıları nelermiş görelim ve kısa tarihçelerinden biraz bahsedelim.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Konya Mevlana Türbesi: İznik’ten sonra Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya’da yer alır. Hem Osmanlı Devleti’nin hem de Selçuklu Devletinin izlerini taşır. Bugün tüm dünyada kardeşliğin ve hoşgörünün simgesi olan dergah Haçlı Seferi döneminde farklı inançları bağdaştıran hoşgörü merkezi oldu.
 • Sultanahmet – At Meydanı: Bizans Devleti’nden sonra Osmanlı Devleti’nin en önemli olaylarının yaşandığı Sultanahmetİ, Yerebatan Sarnıcı’nı, Ayasofya’yı himayesi altındadır. Şehsadelerin sünnet törenlerinin, isyanlarının, Kurtuluş Savaşı öykülerinin yaşandığı Sultanahmette Vaka-i Hayriye ile Yeniçerilik kaldırılarak çağdaşlaşma girişiminin başladığı yer.
 • Çanakkale: Birinci dünya savaşında yapılan en önemli çarpışma. Çanakkale savaşı sonrası birçok genç askerlerimiz şehit oldu. Aynı zamanda savaşılan askerlerin şehitlerine ait mezarlıklar yapılarak dünyaya kardeşlik dersi verilen yerdir. Her yıl Avustralyalı ve Yeni Zellandalı askerlerin torunları; şehitlerini ziyarete gelirler.
 • Mardin: Etnografik, arkeolojik, görsel, mimari ve tarihi değerlere sahip güneydoğunun kentlerinden biridir.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Turizm Yerleri

 • Nevşehir – Kapadokya: 60 milyon yıl önce; Hasandağı, Elazığ ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerinden oluştuğu yumuşak tabakaların yüzyıllar boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla oluştu. Kapadokya, başta Nevşehir olmak üzere Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseri yayılmış bir bölgedir. Ülke turizm açısından önemli rol oynar.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer1

 • İzmir – Şirince: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince , tarihi mimarisinin korumuş turistlik bir köydür. Köyde harap durumda iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince, Maya takvimine göre 2012 ‘ de kopacak olacak kıyamette güvenli yer diye gündeme gelmiştir.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Denizli – Pamukkale: Denizli’de bulunmaktadır. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını , travertenleri ve ket kaplıcalarını kapsar. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

pamukkale

 • Ölüdeniz: Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı cennet misali bir beldemiz. Ölüdeniz’in kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünyanın en temiz ve güzel kumsalı seçildi. Adı gibi sakin ve durgun bir göl niteliğindedir.
 • Bartın – Amasra: Denize uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı bir liman görevi iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları vardır.
 • Bursa – Uludağ: Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı kış turizmi ve kış sporlarının en önemli bölgesinden biridir.

Görülmeye Değer Bazı Yerler

 • Kırklareli – Kıyıköy
 • İstanbul – Adalar
 • İstanbul – Poyrazköy
 • Bursa – Cumalıkızık
 • Çanakkale – Gelibolu
 • Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağı

Gidip görmeye değer birbirinden güzel yerler.

Bu yazı 2022 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Karşılaştığınız sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz veya bir arkadaşınızın bulduğu çözümlerden etkilenebilirsiniz Sabah saatlerinde duygularınız derin olacak ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Öğleden sonra haliniz değişecek ve nedensiz bir sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle yeni başlangıçlar yapmak ve büyük sorumluluklar almak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat aceleci davranmasanız iyi olacak. Hareket halinde olmak, seyahatler ve sportif faaliyetler sizi rahatlatacak. Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve eski sevgili ile ilgili haberler duyabilirsiniz. Geçmişte arzu edip sonra unuttuğunuz istekleriniz bugün uyanabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı sürdürürken alacağınız bazı haberler yüzünden dikkatiniz dağılmış olabilir. Fakat kararlarınızı sürdürmeyi başarabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisine daha fazla ilgi duyacaksınız ve bilgisayarınızı veya telefonunuzu yenilemek için araştırmalar yapacaksınız. Çeşitlilik kafanızı karıştırabilir ancak bilgisine güvendiğiniz, teknoloji ile yakından ilgilenen kişilere danışabilirsiniz ancak konu ile ilgisi olmayan kişilere projelerinizi anlatmasanız iyi olacak. Ayrıca yeni tanıştığınız kişilere kendiniz ile ilgili gereksiz detayları anlatmaktan kaçının. Bir arkadaşınız ile aranızdaki ilişki aşka dönüşebilir ve kafanız karışabilir.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün geçmişte yaşadığınız aşkları ve eski günleri hatırlayabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen unutulmuş arzular uyanabilir. Alacağınız bir haber veya karşılaşacağınız olay size geçmişi hatırlatacak. Ancak fazla derinleşmeseniz, iyi olacak. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz. Karamsar duygulardan uzaklaşın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Sevdiklerinize karşı daha anlayışlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Sevdiğinizin ilgisi sizi tatmin etmeyebilir. Fakat o da sizin ihmal ettiğinizi düşünüyor olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve iletişim trafiğiniz hareketleniyor. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Öğleden sonra alacağınız teklifler keyfinizi yerine getirecek ve derin düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Çeşitli organizasyonların içinde yer alabilirsiniz ve projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz yükseliyor. Bazı korkularınız olsa bile beklediğiniz haberleri almak, cesaretinizi uyandıracak. Sağlık sorunu olanlar kendilerini daha güçlü hissedecekler.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran haberler almış olabilirsiniz veya çocuklar, kardeşler ve yakınlarınız ile ilgili endişeleriniz olabilir. Fakat bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve olaylara daha yapıcı bir yönden bakacaksınız. Ayrıca iyimser ve anlayışlı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve onların rahat tavırlarından etkilenebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ve çalışmalarınızı kararlı bir biçimde sürdürebilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve sıcak davranışları moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız. Böylece kafanızı karıştıran konulardan uzaklaşacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Dikkatinizi kendinize yöneltecek ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Hayata ve olaylara sizden daha farklı bakan ve yaşayan kişiler dikkatinizi çekecek ve kendinizi gözden geçireceksiniz. Bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak duygusal açıdan karamsar olabilirsiniz. Bu arada teknoloji ile ilgili gelişmeleri araştırabilir, yeni ve ilginç projeler yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Özellikle öğleden sonra karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak ve sabırsızlık hissedeceksiniz. Daha önce sizi mutlu eden, sevdiğiniz şeylere karşı duygularınız değişebilir ve beklentileriniz artabilir. Bu arada harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar duygularınızı harekete geçirecek. Bazı sorunlar devam ediyor olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı istediğiniz gibi yapacaksınız. Dostlarınızın ve sevdiklerinizin sıcak ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Kendinize olan güveninizi çevrenize yansıtabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir ve seyahat organizasyonları yapabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirsiniz. Üstelik henüz tanıştığınız kişiler, sizin üzerinizde çok eskiden beri tanıyormuşsunuz gibi bir his uyandırabilir.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Maddi sorunlarınız olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek zor gelebilir. Ama bugün kendinizi enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz. Bu arada duygularınızı denetleyin. Yeni idealler ve geleceğe yönelik yeni hayaller kurabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olaylara kendinizi kaptırmayın ve karamsarlıktan uzaklaşın. Aslında iyimser biri olduğunuz halde şimdi sorunlar gözünüzde büyüyebilir. Karşılaştığınız olaylara hemen tepki göstermeyin. Olayların gelişmesini bekleyin. Yanlış anlamalar olabilir. İyi araştırmadan girişimde bulunmasanız iyi olacak.