Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Paylaş
 

Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Ülkemizin her bir parçası başlı başına bir cennet harikası tadında. Her köşesinde ayrı bir tabiat harikası, ayrı bir tarihi eserler mevcud. Tam keşfedilmesi gereken yer kalmadı derken yeni doğa harikası yerler ortaya çıkıyor. Gezip görerek bitiremeyeceğimiz kadar çok yerler.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Tarihi Yerler

Türkiye’de gezip görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Kültür ve tarihi açısından oldukça zengin bir geçmişe sahip olan ülkemiz de önemli tarihi yapılar bulunmaktadır, gerek M.Ö ki zamanlardan gerekse M.S. ki zamanlardan. Peki bakalım bu tarihi yerlerden ve doğal güzelliklerden bazıları nelermiş görelim ve kısa tarihçelerinden biraz bahsedelim.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Konya Mevlana Türbesi: İznik’ten sonra Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya’da yer alır. Hem Osmanlı Devleti’nin hem de Selçuklu Devletinin izlerini taşır. Bugün tüm dünyada kardeşliğin ve hoşgörünün simgesi olan dergah Haçlı Seferi döneminde farklı inançları bağdaştıran hoşgörü merkezi oldu.
 • Sultanahmet – At Meydanı: Bizans Devleti’nden sonra Osmanlı Devleti’nin en önemli olaylarının yaşandığı Sultanahmetİ, Yerebatan Sarnıcı’nı, Ayasofya’yı himayesi altındadır. Şehsadelerin sünnet törenlerinin, isyanlarının, Kurtuluş Savaşı öykülerinin yaşandığı Sultanahmette Vaka-i Hayriye ile Yeniçerilik kaldırılarak çağdaşlaşma girişiminin başladığı yer.
 • Çanakkale: Birinci dünya savaşında yapılan en önemli çarpışma. Çanakkale savaşı sonrası birçok genç askerlerimiz şehit oldu. Aynı zamanda savaşılan askerlerin şehitlerine ait mezarlıklar yapılarak dünyaya kardeşlik dersi verilen yerdir. Her yıl Avustralyalı ve Yeni Zellandalı askerlerin torunları; şehitlerini ziyarete gelirler.
 • Mardin: Etnografik, arkeolojik, görsel, mimari ve tarihi değerlere sahip güneydoğunun kentlerinden biridir.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Turizm Yerleri

 • Nevşehir – Kapadokya: 60 milyon yıl önce; Hasandağı, Elazığ ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerinden oluştuğu yumuşak tabakaların yüzyıllar boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla oluştu. Kapadokya, başta Nevşehir olmak üzere Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseri yayılmış bir bölgedir. Ülke turizm açısından önemli rol oynar.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer1

 • İzmir – Şirince: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince , tarihi mimarisinin korumuş turistlik bir köydür. Köyde harap durumda iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince, Maya takvimine göre 2012 ‘ de kopacak olacak kıyamette güvenli yer diye gündeme gelmiştir.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Denizli – Pamukkale: Denizli’de bulunmaktadır. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını , travertenleri ve ket kaplıcalarını kapsar. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

pamukkale

 • Ölüdeniz: Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı cennet misali bir beldemiz. Ölüdeniz’in kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünyanın en temiz ve güzel kumsalı seçildi. Adı gibi sakin ve durgun bir göl niteliğindedir.
 • Bartın – Amasra: Denize uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı bir liman görevi iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları vardır.
 • Bursa – Uludağ: Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı kış turizmi ve kış sporlarının en önemli bölgesinden biridir.

Görülmeye Değer Bazı Yerler

 • Kırklareli – Kıyıköy
 • İstanbul – Adalar
 • İstanbul – Poyrazköy
 • Bursa – Cumalıkızık
 • Çanakkale – Gelibolu
 • Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağı

Gidip görmeye değer birbirinden güzel yerler.

Bu yazı 1960 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçirdiğiniz bir dönemdesiniz. Aslında iyimser ve anlayışlı davranabilirsiniz ancak bazı olaylar ve kişiler radikal değişiklikler yapmanız için sizi zorlayabilir. Veya siz, çevrenizdeki güçlü kişileri karşınıza alabilirsiniz. Güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Daha önce değiştirmek isteyip cazgeçmiş olduğunuz konular tekrar karşınıza çıkabilir ve bu kez duygunuz daha farklı olduğu için karşılaştığınız olaylara şaşırabilirsiniz. Fakat bugün kendinizi daha rahat hissedeceksiniz ve dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapılması gereken işler ile ilgileneceksiniz. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak istediğiniz bir gün. Sorumluluk gerektiren konular ile ilgili duygularınız derinleşmiş olabilir konular karşınıza çıkabilir. Ciddiye alınmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve çevrenizin sizi önemsemesini istiyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve özellikle sevdiklerinize ve yakınlarınıza karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilirsiniz. İlişkilerinizi zorlaştıracak davranışlarda bulunmasanız iyi olacak.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkileriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Kendinizi yalnız mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle burcun ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar, isteklerini gözden geçirirken biraz daha makul olmak için gayret göstermeli. Sevdiğinize karşı biraz daha anlayışlı ve sakin davranmalısınız. Bu arada kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan kaçının. Spor yapmak ve çevre gezilerine çıkmak sizi rahatlatacak. Çevrenizi değiştirmek ve yabancılar ile kuracağınız ilişkiler sizi rahatlatacak. Olaylara daha iyimser bir açıdan bakmaya çalışın ve sağlığınıza özen gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgilenebilir ve yakınlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Bu arada gençler, çocuklar, kardeşleriniz ve önemsediğiniz aile büyükleri ile görüşebilirsiniz. Büyüklerinizin ziyaretine gidebilirsiniz ve yakınlarınız sizin ziyaretinize gelebilir. Hareket halinde olmak ve projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Gizli düşünceleriniz olabilir. Ayrıca sizden gizlenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. Etkileyici kişiler ile görüşebilirsiniz ve yepyeni istekler içine girebilirsiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilir, önemli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kaderinizdeki kişiler ve olaylar ile karşılaşmanız mümkün. Veya karşılaştığınız bazı kişiler size tanıdık gelebilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve anneniz ile aranızda daha önce geçmiş olayları hatırlayabilirsiniz. Annenizin veya ablanızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz ve duygularınız derinleşebilir. Ancak bunların üzerinde fazla durmayacaksınız ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile moraliniz yükselecek ve olaylara daha iyimser açıdan bakacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz ile birlikte keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve karmaşık fikirlerden uzaklaşıp sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Kendinize bakım yapabilir ve özen gösterebilirsiniz. Ayrıca babanız, amcanız veya ağabeyiniz ile ilgilenebilirsiniz. Babanız veya baba adayı arkadaşlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilir ve bazı kaygılar hissedebilirsiniz. Endişelerden uzak durun ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımını alabilirsiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Dedikodular ile fazla ilgilenmeyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşmiş olabilir ve annenizi hatırlayabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki büyük kadınlar veya anne adayları ile ilgilenmeniz gerekebilir. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Fakat sakin ve kararlı davranabilirsiniz ve böylece kafanızı karıştıran her ne var ise, bilgilenmek için çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Ayrıca uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya beklemediğiniz ziyaretçileriniz olabilir. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Dışarda olmak ve farklı konular ile ilgilenmek sizi rahatlatacak.