Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Paylaş
 

Türkiye’de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

Ülkemizin her bir parçası başlı başına bir cennet harikası tadında. Her köşesinde ayrı bir tabiat harikası, ayrı bir tarihi eserler mevcud. Tam keşfedilmesi gereken yer kalmadı derken yeni doğa harikası yerler ortaya çıkıyor. Gezip görerek bitiremeyeceğimiz kadar çok yerler.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Tarihi Yerler

Türkiye’de gezip görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Kültür ve tarihi açısından oldukça zengin bir geçmişe sahip olan ülkemiz de önemli tarihi yapılar bulunmaktadır, gerek M.Ö ki zamanlardan gerekse M.S. ki zamanlardan. Peki bakalım bu tarihi yerlerden ve doğal güzelliklerden bazıları nelermiş görelim ve kısa tarihçelerinden biraz bahsedelim.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Konya Mevlana Türbesi: İznik’ten sonra Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya’da yer alır. Hem Osmanlı Devleti’nin hem de Selçuklu Devletinin izlerini taşır. Bugün tüm dünyada kardeşliğin ve hoşgörünün simgesi olan dergah Haçlı Seferi döneminde farklı inançları bağdaştıran hoşgörü merkezi oldu.
 • Sultanahmet – At Meydanı: Bizans Devleti’nden sonra Osmanlı Devleti’nin en önemli olaylarının yaşandığı Sultanahmetİ, Yerebatan Sarnıcı’nı, Ayasofya’yı himayesi altındadır. Şehsadelerin sünnet törenlerinin, isyanlarının, Kurtuluş Savaşı öykülerinin yaşandığı Sultanahmette Vaka-i Hayriye ile Yeniçerilik kaldırılarak çağdaşlaşma girişiminin başladığı yer.
 • Çanakkale: Birinci dünya savaşında yapılan en önemli çarpışma. Çanakkale savaşı sonrası birçok genç askerlerimiz şehit oldu. Aynı zamanda savaşılan askerlerin şehitlerine ait mezarlıklar yapılarak dünyaya kardeşlik dersi verilen yerdir. Her yıl Avustralyalı ve Yeni Zellandalı askerlerin torunları; şehitlerini ziyarete gelirler.
 • Mardin: Etnografik, arkeolojik, görsel, mimari ve tarihi değerlere sahip güneydoğunun kentlerinden biridir.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Bazı Turizm Yerleri

 • Nevşehir – Kapadokya: 60 milyon yıl önce; Hasandağı, Elazığ ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerinden oluştuğu yumuşak tabakaların yüzyıllar boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla oluştu. Kapadokya, başta Nevşehir olmak üzere Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseri yayılmış bir bölgedir. Ülke turizm açısından önemli rol oynar.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer1

 • İzmir – Şirince: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince , tarihi mimarisinin korumuş turistlik bir köydür. Köyde harap durumda iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince, Maya takvimine göre 2012 ‘ de kopacak olacak kıyamette güvenli yer diye gündeme gelmiştir.

Türkiye'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Yer

 • Denizli – Pamukkale: Denizli’de bulunmaktadır. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını , travertenleri ve ket kaplıcalarını kapsar. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

pamukkale

 • Ölüdeniz: Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı cennet misali bir beldemiz. Ölüdeniz’in kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünyanın en temiz ve güzel kumsalı seçildi. Adı gibi sakin ve durgun bir göl niteliğindedir.
 • Bartın – Amasra: Denize uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı bir liman görevi iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları vardır.
 • Bursa – Uludağ: Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı kış turizmi ve kış sporlarının en önemli bölgesinden biridir.

Görülmeye Değer Bazı Yerler

 • Kırklareli – Kıyıköy
 • İstanbul – Adalar
 • İstanbul – Poyrazköy
 • Bursa – Cumalıkızık
 • Çanakkale – Gelibolu
 • Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağı

Gidip görmeye değer birbirinden güzel yerler.

Bu yazı 1870 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YAZAR HAKKINDA

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU